Hőszigetelő ablaküveg

Műanyag télikert építéséhez energiatakarékos üvegbetét

Hőszigetelő ablaküveg
Hőszigetelés a télikertben is.

A megnövekedő energiaárak hatására a lakás és háztulajdonosok többsége az energiatakarékos megoldások felé fordul. A takarékosság egyik módja, ha csökkentjük otthonunk energiafelhasználását, csökkentjük a hőveszteséget. A házak falait hőszigetelő réteggel láthatjuk el, az ablakokat azonban cserélni kell, ha a meglévőknek nem elég jó a hőszigetelő tulajdonságuk. A modern műanyag ablakok többsége jó hőszigetelő, azonban az ablaküveg hőszigetelése több tényezőtől is függ. Ahhoz, hogy megértsük a hőszigetelő üvegek működését, ismerkedjünk meg típusaikkal és gyártásukkal.

A hőszigetelő ablaküveg felépítése

A hőszigetelő ablaküvegek története az 1960-as évekig nyúlik vissza. Az energiahordozók árának csökkenése sokáig háttérbe szorította a modern, de drága energiatakarékos eljárások elterjedését. Manapság a modern gázfeltöltési rendszereknek és az új bevonó anyagoknak köszönhetően jelentősen lecsökkent a műanyag ablakok ára.
A hőszigetelő ablaküveg az alábbi részekből áll:

  • üvegtábla
  • üvegköz és távtartó
  • semleges gáz
  • nedvességgyűjtő anyag
  • tömítés.

Két kamrás hőszigetelő üvegbetét

A legelterjedtebb üvegkonstrukció, melyet nem csak lakóházak ablakaiként alkalmazhatunk, hanem télikert gyártására is alkalmas, az egykamrás üvegbetét. A thermo üveg két síküveg lapból áll, melyek között találjuk a semleges gázt, ami a hőátadás minimalizálást szolgálja.

A gázréteg vastagsága ugyan növeli az üvegbetét hőszigetelő képességét azonban növeli az ablak vastagságát, tehát a konstrukció méretét és súlyát is.

Az üveglapok közötti kamra vastagsága általában 6 és 24 mm között mozog. A távtartó alumíniumlemezt páragyűjtő golyócskákkal töltik fel.

A hőszigetelő ablaktáblák gyártása során a légrés feltölthető levegővel vagy argon gázzal. A levegővel töltött változat olcsóbb, az Argonnal töltött üvegbetétnek viszont sokkal jobb a hőszigetelő képessége, tehát takarékosabb.

Háromrétegű hőszigetelő üvegbetétek

Az utóbbi időben, a megnövekedett hőszigetelési igények miatt egyre gyakrabban kérnek három rétegű üvegbetétet. A nagy üvegfelületekkel rendelkező télikertek esetében, energiatakarékossági szempontból indokolt lehet ez az ablaküveg típus, ugyanakkor figyelembe kell venni a gyártás magasabb költségeit és a nagyobb konstrukciók magasabb súlyát is. A télikertépítésnél lényeges szempont lehet, hogy a beszerelendő üvegkonstrukció könnyű legyen, különösen a tető esetében.

A három rétegű hőszigetelő üvegbetét három darab üveglapból áll, közöttük két légkamrával, ahova Argon gázt vagy levegőt tölthet a gyártó.

A háromrétegű ablaküvegek szélessége általában 32 és 44 mm között mozog.

Ha ön télikertépítést tervez, vagy otthonának energiatakarékosságán szeretne javítani az ablakok cseréjével, mindenképpen érdeklődjön a gyártó szakembereinél, hogy milyen típusú hőszigetelés javallott a konkrét esetben.

Olvass tovább

Átlátszó napelem teraszra. Tetőfedés

Teraszfedés napelemmel. Tető építése

Átlátszó napelem  terasz tető
Átlátszó napelemtetejű kocsibeálló a teraszon

Szomorú aktualitást ad témánknak az energiaárak drasztikus emelkedése, ami arra ösztönzi a terasztulajdonosokat, hogy napelemmel próbálják csökkenteni számlájuk végösszegét, a környezettudatos szemlélet mellett ez is ösztönzi az energiatakarékosságot. Alapesetben a napelemek a háztetőre kerülnek, de több olyan eset is van, amikor alternatívák után kell nézni.

A terasztető megfelelő hely lehet, különösen akkor, ha féli átlátszó vagy átlátszó napelemtáblákat választunk. Ez a megoldás a télikertek esetében is járható út, hiszen elegendő napfény jut be a beépített teraszra vagy a télikertbe, emellett áramot is termelhetünk.

Keret nélküli, félig átlátszó napelem teraszra

Az átlátszónak mondott napelemekről meg kell említenünk, hogy valójában csak félig átlátszóak, így a terasz árnyékolásában is szerepük lehet. A keret nélküli megoldásnak köszönhetően szinte tetszőleges méretű és formájú felületen elhelyezhetjük. Ez megoldhatóvá teszi a naperem teraszra építését.

A rendszer szendvicspanelekből áll: két réteg, megerősített biztonságiüveg-lemez között található egy réteg áramtermelő cella.

Modern dizájn és energia: üveg napelem

A félig átlátszó, keret nélküli napelem panelek nem csak funkcionálnak, hanem szerepük lehet a beépített terasz megjelenésének kialakításában is. Mivel ezek a napelemek lényegében a triplex üvegek módosított változatai, ezért bárhová beszerelhetőek, ahol a tervezés során ez az üvegtípus került.

Elmondható emellett, hogy rendkívül modern megjelenést kölcsönöz minden épületrésznek, ahová beépítésre kerül, emellett kihangsúlyozza a tulajdonos környezettudatosságát is.

A félig áttetsző napelem felhasználható az alábbi helyeken:

  • télikertek,
  • teraszok és balkonok,
  • kerti medencék és pavilonok,
  • kocsibeállók kialakításánál.

A felhasználási helytől és módtól függően variálható a panelek áttetszősége. A napelemcellák sűrűségétől függően 10 és 40% közötti átláthatóság érhető el.

Előnyök és hátrányok a télikertben

A keret nélküli, átlátszó napelemekkel fedett vagy borított télikertek esetében egyértelmű előny, hogy pénzt takaríthatunk meg, illetve pénzt kereshetünk a megtermelt árammal. Előnyös, hogy a szükséges árnyékolás is megoldható ezekkel a panelekkel. Hátrány ugyanakkor, hogy nem érhetünk el teljes átlátszóságot, így azokban az esetekben, amikor a megrendelő kifejezett kívánsága, hogy a beépített teraszról minden irányban zavartalan legyen a kilátás, nem használható ez a megoldás.

Olvass tovább

Műanyag ajtók és ablakok karbantartása

Nyílászárók karbantartása a beépített teraszon, télikertben

Terasz és télikerti ablak ápolása.
Műanyag ablak ápolása és karbantartása.

A télikertépítés vagy teraszbeépítés során a műanyag ajtó- és ablakkonstrukciókat alkalmaznak a szakemberek. A jelenleg használt technológiáknak köszönhetően ezek a szerkezetek rendkívül strapabírók és időtállók, azonban a rendszeres karbantartás és ápolás elkerülhetetlen, csak ennek segítségével biztosítható az akadálymentes működés és a tökéletes zárás.

Az otthonunkban végzett tavaszi nagytakarítás egyik alapeleme az ablakmosás, mely során érdemes elvégezni a szakemberek által ajánlott karbantartási munkálatokat a beépített erkélyeken, fedett teraszon, szobakert nyílászáróin.

Műanyag nyílászárók beállítása

A télikert vagy a beépített terasz nyílászárói időről időre beállításra szorulnak. Az ajtók és ablakok nehezebben záródnak, rés jelenik meg az ablakszárny és a keret között, nem zár tökéletesen, esetleg beragad. Ilyen esetekben a műanyag konstrukció több pontján elhelyezett csavarok segítségével állítható be a szükséges paraméter.

Saját kezűleg vagy mester segítségével?

A műanyag ablakok beállítása elvégezhető saját kezűleg is, az ajtók megfelelő korrekciója, különösen hárompontos zsanér esetén azonban már sokkal bonyolultabb feladat. Ha a télikert, üvegterasz vagy lakás több nyílászárója is beállításra szorul, érdemes szakembert hívni, mivel ezzel elejét vehetjük sok problémának és rengeteg időt takaríthatunk meg.

A műanyag ajtókonstrukciók esetén, különösen a régebbi típusoknál, túlhúzásnál eltörhetnek a pántok elemei, ennek cseréje pedig nehézségekbe ütközhet, ha már nem gyártott darabról van szó.

Ablak beállítása a télikertben
Műanyag ablak vasalat beállítása

Az ablakok saját kezű beállításánál haladjunk lépésről lépésre, egyszerre csak kis mértékben módosítva a csavarok beállításán és megjegyezve az elfordítás mértékét, így legalább a korábbi állapotokat helyreállíthatjuk.

Ha az ajtó- vagy ablakkonstrukció szélén megjelenő hézag az anyag fáradásának a jele, azaz a konstrukció eldeformálódott, akkor csak szakember segítségével tudjuk a hibát kijavítani.

A télikertépítéssel foglalkozó cégek szakemberei a műanyag nyílászárók beállítását szakszerűen végzik el.

Tisztítás és mosás

Az ajtók és ablakok karbantartását minden esetben az alapos mosással, tisztítással kezdjük el.

A műanyag keret és az ablakbetét esetében is elmondható, hogy csak olyan anyagokat alkalmazzunk, melyek nem gyengítik, nem karcolják az anyagot. A legtöbb áruházban találunk kifejezetten erre a célra készített szereket.

A műanyag keret esetében az óvatosság azért is indokolt, mert az UV védelem lemarása, felkarcolása a teljes szerkezet épségét veszélyeztetheti.

Vasalat ápolása és karbantartása

A megtisztított ablakok és ajtók legkényesebb része a vasalat. A télikert falába beépített nagy méretű ajtók és ablakok ezek segítségével nyílnak és záródnak, tehát nagy igénybevételnek vannak kitéve. A szerkezeti elemek egyes részeit kenni kell, másokat olajozni, erre speciális anyagot használunk.

Az áruházakban kapható egységcsomagokban találunk leírást és megfelelő kenőanyagokat is. Ha bármilyen kétség merülne fel a szerkezet karbantartásával kapcsolatban, érdemes szakember tanácsát kérni. Az elkopó alkatrészek általában cserére szorulnak, ezért célszerű a rendszeres karbantartással megóvni a vasalat mozgó részeit.

A gumitömítés ápolása

A gumitömítés védi meg a beépített teraszt a portól, emellett a hőszigetelésben is szerepet játszik. A gumi tisztítását csak olyan semleges tisztítószerrel szabad végezni, amely nem károsítja azt. A megfelelő kenőanyag segítségével biztosíthatjuk, hogy a tömítés rugalmas maradjon. Szakadás esetén hívjunk szakembert és cseréltessük ki az elhasználódott gumirészeket, hiszen ezzel a fűtésszámlán is spórolhatunk.

Olvass tovább

Természetes és mesterséges világítás a beépített teraszon

Növények és fények a télikertben.

Fényviszonyok a télikertben

Fények a beépített teraszon
Terasz mesterséges megvilágítása.

A növények fejlődéséhez, növekedéséhez szükség van fényre, ezért a növényházként funkcionáló télikert fényviszonyait és mesterséges megvilágítását szakszerűen meg kell tervezni. A növények számára nélkülözhetetlen ibolyántúli sugárzás a beépített terasz szerkezetére és berendezésére nézve káros is lehet, ezért a megfelelő védelemről és árnyékolásról gondoskodni kell.

A télikert mesterséges megvilágításának tervezésekor olyan fénytesteket kell választani, melyek energiatakarékosságuk mellett biztosítják a növények számára a szükséges színárnyalatokat is. A lámpák elméleti színspektrumának maximális indexe 100-as, minél alacsonyabb ez az index, annál gyengébb minőségű világítótestről van szó.

A növények gyarapodása a télikertben

A lakás részét képező télikertben vagy a szabadban, a ház körül kialakított kertben nevelt növények fejlődésének egyik kézzelfogható jele a növekedés, tömegük folyamatos növekedése. A növények fejlődése a fotoszintézis révén történik. A növények fotoszintéziséhez energiára van szükség, melyet a fényből nyernek. Nappal a beépített terasz műanyag ablakai és ajtói elegendő üvegfelületet biztosítanak a napfény zavartalan beáramlásához, a sötétebb napszakokban, évszakokban azonban mesterséges fényre van szükség ahhoz, hogy növényeink teljes szépségükben pompázzanak.

A téli időszakban virágzó növények egészen különleges élmént nyújtanak a nagyvárosi, például budapesti betonrengeteg közepén épített narancsházban, pálmaházban. Egyes növények csak akkor képesek virágozni vagy gyümölcsöt teremni, ha az év folyamán megkapják a szükséges napi fénymennyiséget, ezért a borús vagy sötét napokon szükség van a lámpákkal történő megvilágításukra.

Növénytrermesztés télikert
Megvilágítás növénytermesztéshez.

Világítás és energiatakarékosság

A télikertépítés egyik célja, hogy a plusz helyiség kialakítása révén növeljük otthonunk hőszigetelését, ennek révén energiát takarítsunk meg. A szobakert növényeinek mesterséges fénnyel való ellátása plusz költséget jelent, ezért energiatakarékos és hatékony megoldásokat kell keresni. A legújabb LED típusú lámpáknak köszönhetően az egész napos megvilágítás sem jelent komoly anyagi megterhelést. A növények hagyományos lámpatestekkel történő megvilágítása esetén a megfelelő időszakokban történő megvilágítással érhető el a legjobb hatás.

A sötét téli napok során harminc perces időközönként történő megvilágítás esetén a növények növekedése már fenntartható.

Meg kell különböztetnünk a télikert és az üvegház megvilágítását. A szobakertben vagy a beépített teraszon nevelt növények elsősorban kedvtelési célokat szolgálnak, ezért nem történik különösebb tragédia akkor sem, ha a fényes és sötét periódusok nem rendszeres időközönként váltakoznak. Üvegházban, ha a növénytermesztés gazdasági célból történik, rendkívül fontos, hogy pontosan megtervezett rendszerben, a megfelelő eszközök kiválasztásával történjen a megvilágítás.

Olvass tovább

A télikert üveg konstrukciója

Üvegezés és beépítés, terasz.
Üvegezés és beépítés, terasz.
Fontos a nagy üvegfelületek megfelelő szigetelése.

Teraszbeépítés és beüvegezés

A télikert lényegében egy beüvegezett műanyag konstrukció, a falak és jó esetben a tető felületének üveg része a 100%-hoz közelít. Mivel lényegében a falat és a tetőt helyettesítjük üveggel, ezért annak funkcióit is átveszi. A télikertben beépített üveg a következő követelményeknek felel meg: a lehető legtöbb fényt átereszti, hőszigetelő tulajdonságú, biztonságos és hermetikusan zár.

A terasz beüvegezéséhez használt üvegbetét kiválasztásakor a télikert funkcióját kell figyelembe venni. A hőszigetelési tulajdonság megválasztásakor fontos eldönteni, hogy a télikertet szezonálisan vagy egész évben kívánjuk használni, egyes esetekben érdemes a solár üveg beépítése mellett dönteni. Az üvegtető szerkezetéhez használt üvegbetétek kiválasztásakor a biztonság az első szempont, melyet figyelembe kell venni, minden egyéb tulajdonság csak ezután következik.

Üveg betét. Télikertgyártás
Kizárólag a legjobb minőségű üveg kerül beépítésre.

Az új szoba építése során használt üveg felületek a természetes fény beengedése mellett a külső hatásoktól is védik a helyiséget. Az üvegkonstrukció öt funkciót lát el a télikertben: télen hőszigetelő, nyáron hőszigetelő, hangszigetelő, betörésvédelmi és esztétikai funkciókat. Ahhoz, hogy ezeknek a funkcióknak és kritériumoknak az alapanyagok megfeleljenek, több üvegbetét típust fejlesztettek ki a szakemberek: energiatakarékos, napvédő, laminált, megerősített, anyagában színezett és díszített. A megfelelő minőségű és tulajdonságú üvegbetét kiválasztásakor egyszerű lenne azt mondani, hogy minden, az előzőekben leírt tulajdonsággal rendelkezzen, ám ezek a gyártási megoldások megdrágítják az üvegkonstrukció árát.

Kiegészítő védelem

Egyes esetekben a télikertgyártás során már elkészült és beépített üvegbetéteket elláthatjuk kiegészítő védelemmel utólag is. A solár üveg esetében az árnyék és hővédelmet a gyártás során építik be, az elkészült üveget speciális fóliával húzhatják be a szakemberek. Az utólag felhelyezett fólia megerősíti az üveget, biztonságossá teszi törés esetén is, árnyékvédelmet is biztosíthat a matt fólia, emellett díszíthetjük is ilyen módon a teraszbeépítést. A jól megválasztott, utólag felhelyezett fóliával a hőszigetelés is megoldható. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyártás során beépített hő-, zaj- és árnyékvédelem minden esetben hatásosabb, megbízhatóbb és hosszabb élettartamú, mint az utólag végzett „javítás”.

Olvass tovább

Energiatakarékosság – üvegházhatás

télikert - üvegházhatás - napenergia

Talán elég lenne annyit mondani, hogy a télikert csökkenti a házunk fűtési költségeit. A lényeg voltaképp ennyi, de érdemes a témát jobban körbejárni.

A földi légkör áldásos hatása

Kezdjük talán azzal, hogy a Földet övező atmoszféra nemcsak alapfeltétele a földi élet fenntartásának, mivel az élőlények többsége a légköri oxigén felvételével tartja fenn szervezetét, hanem azért is, mert a Föld levegőburka aránylag egyenletesen osztja el a hőenergiát.

Légkör hiányában a nappali féltekén perzselő forróság lenne, az éjszakai oldalon pedig hidegebb, mint most a sarkokon – ráadásul  a két szélsőség 12 órás ciklusonként cserélődne.

földi légkör hatásaA fehérje alapú szerves élet ehhez nem tudna alkalmazkodni. Szerencsénkre ehelyett nappalaink és éjszakáink közt nem elviselhetetlen a hőmérséklet-különbség és az egyenlítőtől a sarkkörökig terjedő klíma alkalmas a sokrétű szerves élet fejlődésére. A légkör megvéd a túlmelegedéstől és a kihűléstől, enyhíti az éghajlati különbségeket is. Ennél is fontosabb funkciója, hogy

átereszti  napfényt, de a napsugárzás által felmelegített földfelszín hőkisugárzását jelentős mértében visszatartja.

Ezért van “nálunk” az élet fennmaradását biztosító klíma, miközben a környező űrben dermesztő a fagy.

Ugyanez a hatás érvényesül kicsiben egy télikertben: az átlátszó üvegek a napfény nagy részét átengedik, a felmelegedett burkolatból, falakból, tárgyakból kisugárzó hő számára azonban az üveg már átlátszatlan akadály.  Épp ezért egy jól tájolt üvegpavilonban gyenge, gyér napsütés esetén is jóval melegebb lehet, mint a kertben, utcán, udvaron.

Az energiatakarékos télikert – üvegházhatás

üvegházhatás a télikertben
A télikert nappal elnyeli a fénysugárzást, éjszaka visszatartja a hőenergiát

A fentebb leírt jelenség neve: üvegházhatás. A családi házhoz épített télikert esetében ugyanez történik, mint a földi atmoszféra alatti felszínen.

Mivel egy optimálisan beállított és szakszerűen szigetelt télikert akár csak napi pár órás napsütés esetén az őszi és tavaszi fűtési idényben akár a vele szomszédos szobát is képes melegen tartani, ezzel

  • csökkenti a fosszilis fűtőanyagok felhasználását
  • csökkenti a háztartás károsanyag-kibocsájtását

Joggal állítható tehát, hogy energetikai és környezetvédelmi szempontból

a télikert zöldenergia-forrás

De zöld  azért is, mert élő növényvilágot ment át az lakókörnyezetbe és mert flórája oxigént termel.

A télikertépítők és építtetők teljes joggal tekinthetik magukat természetvédőknek és a fenntartható környezet híveinek.

Az energiatakarékosság és ésszerű energiafelhasználás tehát a télikert egyik fontos funkciója. Napjainkban égetően fontos kérdéssé vált a megújuló energiák nagyobb arányú hasznosítása a kőolajszármazékokkal, gázzal szemben. Ezek elégetése nemcsak közvetlenül szennyezi a környezetet, hanem túl nagy mértékben növeli az atmoszféra CO2 tartalmát, ennek pedig az a következménye, hogy kedvezőtlen mértékben erősödik a földi légkör üvegházhatása, ami éghajlatváltozáshoz, globális felmelegedéshez vezet. Ezért érdemes több hangsúly fektetni a környezettudatos életmódra, az ökomarketingre és zöldmarketingre.

Fűtetlen és fűtött télikertek

Mielőtt túlzásokba esnénk a növényszobák hasznát illetően, állapítsuk meg, hogy nem minden létesítmény használható kizárólagosan a fenti módon. van olyan, amelyet fűteni kell.

E szempontból a télikertek két nagy csoportját különböztetjük meg: fűtött és fűtetlen. Amennyiben egész évben, hideg teleken is lakótérként szeretnénk használni, akkor fűtött télikertet építsünk magunknak.

Nem fűtött télikert esetén az épületrész hőkiegyenlítő zónaként szolgál a kert és a lakóház között. Ebben az esetben pénzt takaríthatunk meg a fűtésszámlán, ugyanakkor valószínűleg nem használhatjuk egész évben lakótérként. Az itt elhelyezett növények termesztési ideje fűtés nélkül is meghosszabbítható.

A családi házhoz épített télikert átmenetet képez a kert és a ház belső lakóterei között. Ezt a szerepet akkor tölti be, ha nem vagy csak részben fűtjük a télikertünket. Ebben az esetben lakótérként nem használhatók, de a fűtésszámlánkon könnyíthetünk alkalmazásával. A nem fűtött télikertben a hőmérséklet magasabb a szabadban mért levegő hőmérsékleténél, de alacsonyabb a lakóhelyiség hőfokánál. A hőkiegyenlítő zóna (pufferzóna) szerepét betöltő télikert jelentős szerepet kap a hőháztartásában. Érdemes tudni, hogy a télikert

  • egyrészt a téli hónapok alatt csökkentik a főépület hőleadását,
  • másrészt a hűvös levegőtömeg tárolásával hűthetik is a lakást (ez csak abban az esetben van így, ha a télikert északi fekvésű).
  • minden télikert bufferzóna vagy hőkiegyenlítő zóna

Megújuló zöld energiák – környezettudatos életmód

Ahogy már írtuk, az épületrész hőkiegyenlítő funkcióját a napenergia hasznosításával éri el. A befogott napenergia hasznosítása függ a hősugárzás intenzitásától, a beesési szögtől, és a beüvegezés típusától. A napfény elektromágneses hullámként éri el a föld felületét. Az üveg átengedi a napfényt, de a növényekről, az üvegház berendezéseiről visszavert sugarak már nehezebben jutnak ki, mint ahogyan oda behatoltak, azaz a télikert a hőt visszatartja. A jelenség a napsugárzás energiájának az átalakulásával magyarázható. Az üveg könnyen átereszti a rövidhullámú elektromágneses sugarakat, ami a télikertben hosszúhullámú hősugárzássá alakul át, azonban az üveg már nem engedi vissza ezeket a sugarakat. Tehát a télikertek az üvegházhatás (hőcsapda-elv) jelenségét hasznosítják. A megújuló zöld energiák hasznosítása a környezettudatos életmód részét képezi.

Mi a télikert, miért hasznos?

terasz beépítés budapest - télikertekA családi házhoz épített télikert átmenetet képez a természet, a kert és a ház belső lakókörnyezete között. Funkcióját akkor tölti be, ha ez az átmenet harmonikus. Üvegfelületeinek köszönhetően a létesítmény fogva tartja a beérkező napenergiából származó hőt, így kedvezően befolyásolja a lakás hőháztartását, csökkenti a fűtési költségeket. Létesítésére a legolcsóbb módszer a teraszbeépítés, Budapest-szerte egyre több ilyen megoldást láthatunk.

Télikert – az élő természet örökzöld sarka

télikert budapest - terasz, növényekSokan luxusnak tartják a télikertet, és kevesen vannak tisztában azzal, hogy ez egy hasznos helyiség, ahol az ózonnal és oxigénnel telített levegőnek és a beáramló verőfénynek hála hangulatunk a helyiségbe történő belépésünk pillanatától  pozitívvá válik. Ahhoz, hogy a télikert valódi örömforrásul szolgáljon, oda kell figyelnünk fekvésére, tervezésére, építésére és felszereltségére.

terasz beépítés - télikertekA klasszikus télikert a családi házhoz hozzáépített toldaléképület (amelyet gyakran teraszbeépítés módszerével alakítanak ki). A háztól különálló épületben lévő növények termesztésére szolgáló építmény neve inkább üvegház vagy melegház, ahol a páratartalmat, hőmérsékletet kimondottan a növények igényeinek megfelelően szabályozzák.  Ezzel szemben a házhoz épített, annak belső tereivel közlekedő télikert számtalan funkcionális szereppel rendelkezik. Egyesek egzotikus növények termesztésére, mások pihenőtérként, ebédlőként, nappaliként vagy teázónak, étkezőfülkének, társalgószalonnak vagy dolgozószobaként, megint mások kisebb medencével ellátott sportteremként használják. Dísznövények, szobanövények elhelyezése mellett alkalmas haszonnövények, fűszerfélék termesztésére. Kitűnő hely arra is, hogy akváriumunkat vagy terráriumunkat itt helyezzük el, de ha madárfüttyre várunk, kis énekeseink lakteréül is szolgálhat.

Miért hasznos a télikert? – Energiatakarékosság

fűtés: energiafelhasználás Magyarország
Általános lakossági energiafelhasználás Magyarországon

Ha megvizsgáljuk, hogy  Magyarország háztartásaiban, azaz lakossági szinten melyek az energiafelhasználás főbb szektorai, és az eredményt egy kördiagramon szemléltetjük, akkor megdöbbenten tapasztalhatjuk, hogy az ország lakosai a felhasznált energia 54 százalékát fűtésre használják. Azaz a lakások kifűtése önmagában több energiaráfordítást igényel, mint az összes többi szektor együttvéve. Ez természetesen a költségekben is megmutatkozik. A százalékarány annak ellenére ilyen magas, hogy az 1970-es években kialakult energiaváltság óta a szemléletünk lényrgesen átalakult. A termelésben, a mindennapi életben az energiatakarékosság vált a leghangsúlyosabb kérdéssé. A zöldmozgalom is egyre nagyobb eredményeket ér el,  a jó értelemben vett zöld marketing a társadalom számos szférájában teret nyert. Ennek a szemléletnek is köszönhető, hogy

a télikertek iránt Magyarországon, főleg Budapesten megnőtt érdeklődés.

Üvegházhatás: a télikertek visszatartják a meleget

Számos fizikai jelenségnek köszönhetően a télikert olyan hasznos sajátossággal rendelkezik, mint az energiatakarékosság és a megújuló energiaforrások ésszerű hasznosítása, célszerű felhasználása. Az energiatakarékosság gyakorlati megvalósulásának egyik példája éppen a napenergia hasznosítása.  Ha valamilyen anyag felületét napsugárzás éri, akkor a sugárzó energia egy része hővé alakul át. Az energia  hasznosításának mértéke függ annak a felületnek a nagyságától, amelyet napsugárzás ért.

az üvegházhatás szemléltetéseA nagy üvegfelületű helyiségekben létrejön az úgynevezett üvegházhatás jelensége. Az üvegtetőn keresztül a rövidhullámú napsugarak szinte akadálytalanul az épület belsejébe hatolnak, felmelegítve ezáltal a talajt vagy padlóburkolatot, falakat, berendezési tárgyakat, növényeket. A helyiség felmelegedett felületei átadják a hőt a velük érintkező levegőnek, így a rövidhullámú napenergia hosszúhullámú infravörös sugárzássá (hősugárzássá) alakul át, ami viszont megreked az üvegtető alatt.

Az üvegfalú épület akkumulálja a megújuló napenergiát.

Az üvegházhatást sikeresen  hasznosítják a passzívházak építésénél is. A télikert esetén a legfontosabb szabály a következő: a falait és a padlózatát masszív anyagokból készítik, amelyek nappal felmelegszenek, éjjel pedig leadják a felvett hőt. Ez a hő a közös falakon át és a légáramlással részben  átadódik a lakás belsejébe.

Télen az üvegházhatás jelensége záloga a ház ingyenes, kiegészítő fűtésének. Nyáron azonban az üvegfalú  helyiségekben a hőmérséklet elérheti a 70–80 fokot, ami nemcsak az emberek, de a növények számára is elviselhetetlen. Éppen ezért már tervezéskor gondolni kell a fényáteresztő felületek árnyékolásáról.

További részletek, tudnivalók, érdekességek:

Teraszbeépítés: a legolcsóbb módszer

terasz beépítés - caribi kftHa a házat nem tervezték úgy, hogy növények elhelyezésére alkalmas üvegtetős helyiség kialakítását is szem előtt tartották, akkor az utólagos hozzáépítés számos járulékos költséggel jár, ugyanis nemcsak az ajtókat-ablakokat és a tetőelemeket kell legyártani és helyben összeszerelni, hanem az építmény számára megfelelő alapot is készíteni kell. Ha azonban a háznak van egy kerti vagy bejárati terasza, akkor sokkal egyszerűbb teraszbeépítés módszerével megoldani a kérdést. Ez jóval olcsóbb eljárás, eredménye azonban ugyanaz: a korábban csak jó időben használható nyitott terasz üvegszobává alakul és az év minden évszakában élvezhető.

Teraszbeépítés és télikert építés Budapest és Magyarország területén

A Caribi télikert Kft mint építőipari vállalkozás a teraszbeépítés és télikertépítés, továbbá ajtó-ablak gyártás, medencefedés, erkély-beüvegezés minden munkálatát vállalja Budapesten, Magyarország területén és külföldön is, tervezéstől a kivitelezéség – a megrendelő egyedi elvárásait és igényeit maximálisan figyelembe véve.