Műanyag ajtók és ablakok karbantartása

Nyílászárók karbantartása a beépített teraszon, télikertben

Terasz és télikerti ablak ápolása.
Műanyag ablak ápolása és karbantartása.

A télikertépítés vagy teraszbeépítés során a műanyag ajtó- és ablakkonstrukciókat alkalmaznak a szakemberek. A jelenleg használt technológiáknak köszönhetően ezek a szerkezetek rendkívül strapabírók és időtállók, azonban a rendszeres karbantartás és ápolás elkerülhetetlen, csak ennek segítségével biztosítható az akadálymentes működés és a tökéletes zárás.

Az otthonunkban végzett tavaszi nagytakarítás egyik alapeleme az ablakmosás, mely során érdemes elvégezni a szakemberek által ajánlott karbantartási munkálatokat a beépített erkélyeken, fedett teraszon, szobakert nyílászáróin.

Műanyag nyílászárók beállítása

A télikert vagy a beépített terasz nyílászárói időről időre beállításra szorulnak. Az ajtók és ablakok nehezebben záródnak, rés jelenik meg az ablakszárny és a keret között, nem zár tökéletesen, esetleg beragad. Ilyen esetekben a műanyag konstrukció több pontján elhelyezett csavarok segítségével állítható be a szükséges paraméter.

Saját kezűleg vagy mester segítségével?

A műanyag ablakok beállítása elvégezhető saját kezűleg is, az ajtók megfelelő korrekciója, különösen hárompontos zsanér esetén azonban már sokkal bonyolultabb feladat. Ha a télikert, üvegterasz vagy lakás több nyílászárója is beállításra szorul, érdemes szakembert hívni, mivel ezzel elejét vehetjük sok problémának és rengeteg időt takaríthatunk meg.

A műanyag ajtókonstrukciók esetén, különösen a régebbi típusoknál, túlhúzásnál eltörhetnek a pántok elemei, ennek cseréje pedig nehézségekbe ütközhet, ha már nem gyártott darabról van szó.

Ablak beállítása a télikertben
Műanyag ablak vasalat beállítása

Az ablakok saját kezű beállításánál haladjunk lépésről lépésre, egyszerre csak kis mértékben módosítva a csavarok beállításán és megjegyezve az elfordítás mértékét, így legalább a korábbi állapotokat helyreállíthatjuk.

Ha az ajtó- vagy ablakkonstrukció szélén megjelenő hézag az anyag fáradásának a jele, azaz a konstrukció eldeformálódott, akkor csak szakember segítségével tudjuk a hibát kijavítani.

A télikertépítéssel foglalkozó cégek szakemberei a műanyag nyílászárók beállítását szakszerűen végzik el.

Tisztítás és mosás

Az ajtók és ablakok karbantartását minden esetben az alapos mosással, tisztítással kezdjük el.

A műanyag keret és az ablakbetét esetében is elmondható, hogy csak olyan anyagokat alkalmazzunk, melyek nem gyengítik, nem karcolják az anyagot. A legtöbb áruházban találunk kifejezetten erre a célra készített szereket.

A műanyag keret esetében az óvatosság azért is indokolt, mert az UV védelem lemarása, felkarcolása a teljes szerkezet épségét veszélyeztetheti.

Vasalat ápolása és karbantartása

A megtisztított ablakok és ajtók legkényesebb része a vasalat. A télikert falába beépített nagy méretű ajtók és ablakok ezek segítségével nyílnak és záródnak, tehát nagy igénybevételnek vannak kitéve. A szerkezeti elemek egyes részeit kenni kell, másokat olajozni, erre speciális anyagot használunk.

Az áruházakban kapható egységcsomagokban találunk leírást és megfelelő kenőanyagokat is. Ha bármilyen kétség merülne fel a szerkezet karbantartásával kapcsolatban, érdemes szakember tanácsát kérni. Az elkopó alkatrészek általában cserére szorulnak, ezért célszerű a rendszeres karbantartással megóvni a vasalat mozgó részeit.

A gumitömítés ápolása

A gumitömítés védi meg a beépített teraszt a portól, emellett a hőszigetelésben is szerepet játszik. A gumi tisztítását csak olyan semleges tisztítószerrel szabad végezni, amely nem károsítja azt. A megfelelő kenőanyag segítségével biztosíthatjuk, hogy a tömítés rugalmas maradjon. Szakadás esetén hívjunk szakembert és cseréltessük ki az elhasználódott gumirészeket, hiszen ezzel a fűtésszámlán is spórolhatunk.

Olvass tovább

Tető építés, szerkezet, típusok

Beépített terasz tető.
Hagyományos és kombinált üvegtető a beépített teraszon.

A télikert tetőszerkezetéről általában

A tető vagy fedél az épületet felülről határoló és lezáró szerkezet. Az elnevezés magában foglalja a héjazatot, annak aljzatát, és ezek terhét hordó valamennyi szerkezeti részt, amelyek azért épülnek, hogy a falakkal határolt tereket elszigeteljék a külső környezettől, az épületet, a teraszt vagy a télikertet megvédjék az időjárási és egyéb káros hatásoktól, és nem utolsó sorban elősegítsék a csapadék minél egyszerűbb, gyorsabb és megbízhatóbb levezetését. Az esővíz elvezetés szükségessé teszi, hogy a tető felületeit lejtősen képezzük ki.

A lejtés, pontosabban a hajlásszög nagyságától függően lehet: lapostető, magastető és meredek tető.

A télikertépítés során alkalmazhatunk átlátszó üvegtetőt is, ennek építési szabályai a hagyományos tetőhöz képest abban is különbözik, hogy a hőszigetelést az üvegbetétek biztosítják.

Európában a magas- és meredek tetők építése tekinthető hagyományosnak, mivel az éghajlati viszonyok ezt teszik célszerűvé. A lapos tető kialakítása rendkívüli körültekintést és gondos tervezést és építést igényel, de még ebben az esetben is számítani kell az csapadékvíz szivárgására.

Egyhéjú és kéthéjú tetők

Tetőszerkezet szigetelés.
Tetőszerkezet és szigetelésének kialakítása.

A télikert épületfizikai szempontjai szerint beszélhetünk egyhéjú és kéthéjú tetőről.

A meleg, vagyis egyhéjú tetőnél a fűtött helyiséget csak egy – de több rétegből álló – héj választja el a külső levegőtől. Ilyenek a búvótér nélküli lapos tetők illetve a padlás nélküli magas és meredek tetők.

A hideg, vagyis kéthéjú tetőknél a fűtött teret a külső levegőtől két héj és a közöttük lévő átszellőzött légtér választja el. Általában az alsó héj a hőszigetelést nyújtó zárófödém, a felső héj a tetőfedés, a közöttük levő légtér pedig a padlás vagy búvótér, melybe a tetőablakon, szellőzőablakon friss levegő áramlik.

Olvass tovább

Terasz beépítés

Beépített terasz - Bp
Hagyományos hozzáépített terasz beépítése.

Műanyag konstrukciók és hőszigetelés

A télikert kialakításának egyik kényelmes módja a terasz beépítése. A teraszbeépítés mellett több érv is szólhat, hiszen a plusz szoba kialakítása mellett kiegészítő hőszigetelést kaphat otthonunk. A házhoz tartozó kerti vagy utcai terasz beépítése többféle módszerrel és alapanyaggal történhet, a leghatékonyabb megoldás a műanyag konstrukciók használata. A tervezés és építés első fázisa a megépíteni kívánt helyiség funkcióinak meghatározása, hiszen ezek alapján választható ki a megfelelő konstrukció. Általánosságban elmondható, hogy a beépítésre kerülő műanyag nyílászárók kiválasztásakor a következő szempontokat vesszük figyelembe:

  • a profil minősége
  • a vasalat minősége
  • az üvegbetét minősége
  • a kiegészítő elemek minősége.

A terasz beépítéséhez használt elemek megfelelő minőségben történő legyártását a télikertépítő végzi el szakszerűen. A kiváló minőségű anyagok használata garantálja a műanyag konstrukciók hosszú élettartamát.

A teraszbeépítés lépései:

  • terasz aljzatának hőszigetelése
  • födém szigetelése
  • műanyag konstrukció beszerelése
  • műanyag részek hőszigetelése
  • üvegbetét hőszigetelése.

Terasz aljzatának kialakítása és hőszigetelése

Hőszigetelés: terasz Budapest
Teraszpadló hőszigetelése.

Az épületek hőszigetelésében a falak és nyílászárók mellett az aljzat, az alap minősége is szerepet játszik. A belső helyiségek padlója általában több rétegű, vastag hőszigeteléssel rendelkezik, a terasz építésénél ez általában nem cél, a költségek alacsonyan tartása miatt egyszerű alapozást építenek. A terasz beépítése során érdemes a meglévő aljzatot hőszigetelő réteggel ellátni, hiszen a padlón át elszenvedett hőveszteség az épület hőveszteségének 20%-át is elérheti.

A beépített terasz padlózatának helyes kialakítása:

Olvass tovább