Négyévszakos télikert

Egész éves és szezonális télikert közötti különbségek

Négyévszakos télikertA négyévszakos télikert, ahogy a nevéből is adódik, egy egész évben használható helyiség, melynek rendkívül széles skálán mozog a funkcionalitása:

  • növénykert,
  • közösségi tér,
  • dolgozószoba,
  • lakószoba stb.

A szezonális télikert csak az év bizonyos részében kerül kialakításra és valamilyen konkrét feladatot, funkciót lát el:

  • növények teleltetése,
  • medence melegen tartása,
  • terrárium stb.

A négyévszakos télikert szerkezeti sajátosságai

Míg a szezonális télikert, lehet mobil télikert is, anyaga és konstrukciója könnyű, általában szétszedhető és tárolható, addig az egész évben funkcionáló télikert konstrukciója masszív és strapabíró, az időtállóság igényével készül.

A négyévszakos télikert a legtöbb esetben a ház egyik oldalához vagy sarkához illeszkedik, esetleg a terasz beépítésével jön létre. Az ajtók és ablakok üvegbetétjei többféle anyagból kaphatnak keretet: alumínium, műanyag vagy fa.

A télikert konstrukciójának kialakításához használt anyagot a megrendelő ízlése szerint választjuk ki, mivel a mobil rendszerrel ellentétben a beszerelést követően nem szükséges a mozgatása, ezért nem mérvadó az önsúlya.

Mit tegyünk, hogy egész évben használhassuk a télikertet?

Ahhoz, hogy a télikertet egész évben használhassuk, fel kell készítenünk a konstrukciót az egyes évszakok sajátosságaihoz. A téli hónapokban az üvegkonstrukciónak köszönhetően a napsugarak kellemes meleget biztosítanak, azonban amennyiben lakószobaként szeretnénk használni, gondoskodnunk kell a kiegészítő fűtésről is. Ha növénykertként szeretnénk használni, akkor is szükség lehet a hideg hónapokban bizonyos szintű temperálásra.

Az üvegkonstrukció a téli napokon kellemes meleget biztosít, ez azonban a nyári hónapokban vad forrósággá válhat, ezért ez ellen árnyékolással, esetleg szellőztetéssel és légkondicionálással kell védekezni.

Energiatakarékosság és optimalizálás

Az energiaárak elszabadulása egyre inkább az energiafelhasználás optimalizálására ösztönzi a tulajdonosokat. A teraszbeépítés vagy a télikert a téli hónapokban plusz szigetelést biztosít az épületnek, ezért mindenképpen érdemes elgondolkozni a megépítésén. A fűtés és hűtés beépítése azonban komoly előtervezést és kalkulációt igényel, hogy ne legyen ráfizetéses a hozzáépítés.

Olvass tovább

Kávét vagy teát fogyasszunk a télikertben?

Télikert pihenősarok kávé

Egészséges otthon, egészséges italok

Télikertben tea és kávé
Tea vagy kávé a szépen berendezett télikertben.

Udvarias házigazdák gyakori kérdése, amikor kényelmesen elhelyezkedünk a télikertben kialakított fogadószobában és marasztalni szeretnék a kedves vendéget: kávét vagy teát hozhatok? Jellemzően egyiket vagy másikat jobban szeretjük. Mitől függ, hogy melyiket részesítjük előnyben? Kizárólag az íz számítana? A beépített terasz kellemes környezete hatással van-e választásunkra?

Mi van az italokban?

Kevesen ismerik azt a tényt, hogy mindkét ital alapjául szolgáló növénykét a télikertben is sikerrel nevelhetjük, így még különlegesebb a felszolgált ínyencség. Lássuk, hogy miből állnak ezek a remek italok. A tea mintegy 180 különböző anyagból áll. A friss tealevelek a növényi sejt szokásos összetevőin kívül polifenolt és metil-xantint tartalmaznak. A zöld tea fanyar, kesernyés ízét a polifenolnak köszönheti. A tealevélben koffein is van, azon kívül színt adó klorofill, jellegzetes illatot biztosító illékony vegyületek meg lipidek, aminosavak, ásványi anyagok stb.

A kávé komponensei közül közismert a koffein, mely a robustában kb. kétszer akkora mennyiségben található meg, mint az arabicában. A nyers kávéban többféle szénhidrát van, de az egyszerű cukrok a pörkölés során jórészt elbomlanak. Itt is jelen vannak az illékony vegyületek, csakúgy, mint a teában, ezek összetétele nagyban függ attól, milyen éghajlaton termesztik a növényt, illetve hogyan tárolják és pörkölik a kávébabot. A kávé minőségét nagyban befolyásolják a karbonsavak, ezek adják a jellegzetes aromákat. Csak a szubjektív szemlélet mondatja azt, hogy a télikertben ücsörögve több kávé fogy, mint tea.

Beépített télikert terasz
Vendégváró berendezés a beépített teraszon

Az egészséges koffein

A kávé és tea közös jellemzője tehát, hogy mindkettő koffeint tartalmaz, fajtától függően különböző mennyiségben. Élénkítő erejük azonban nem teljesen azonos: a tea hatása később és lassabban jelentkezik, de tovább tart, míg a kávéból hamarabb a véráramba jut a koffein, vagyis szinte azonnal felpörget. A két ital szervezetünkre gyakorolt hatását bizonyos mértékben mi magunk is befolyásolhatjuk. Ha nem szeretnénk erős, koffeines teát, áztassuk tovább a teafüvet. Amennyiben a kávé savassága bántja a gyomrunkat, válasszunk erőteljesebb pörkölésű kávébabot vagy őrleményt.

Koffeintartalmának köszönhetően mind a tea, mind a kávé — optimális mennyiségben fogyasztva — jó hatással van az egészségre. A mértékletes koffeinbevitel bizonyítottan gátolja például az Alzheimer-kór kialakulását. Vagyis élettani hatását tekintve mindkét ital hasznos. Úgy látszik, tényleg az íz a legfőbb tényező, amikor döntünk: kávét vagy teát?

Kávé vagy teafőző a télikertben

Az egyes helyiségeknek megvan a saját funkciójuk az épületen belül, így a télikertnek is. A tea és kávéfőzés helye a konyha, kell-e kávégép vagy teafőző a beépített teraszra? A válasz nem egyszerű. elsősorban a megrendelő felfogására van bízva. Annyi azonban elmondható, hogy a növénykertként is funkcionáló télikertben magas a páratartalom, mely nem ideális az elektromos berendezések számára. A kávéfőző biztonságos használatához gondoskodni kell a páratartalom és a hőmérséklet megfelelő szabályozásáról, amit a télikertépítő szakemberek ajánlásai alapján könnyen kivitelezhető.

Olvass tovább

Fűszer- és gyógynövények otthonunkban

Bebérlevél a lakásban

Növénytermesztés a télikertben, beépített teraszon

Fűszer növény télikert
Fűszerek termesztése a télikertben.

Nem véletlenül dönt úgy az ember, hogy télikertet épít vagy beépíti a nyitott teraszt. Az így létrejött plusz helyiséget sokféle módon felhasználhatjuk, kihasználhatjuk. Az egyik ilyen hasznosítási funkció a növénykertként történő berendezés. Több olyan fűszer- és gyógynövény van, mely egész évben hasznos lehet konyhánkban, különösen akkor, ha friss. Nézzünk néhány növényt, mely jól jön, ha frissen megtalálható a beüvegezett konyhakertben.

Aloé

Afrikában és Nyugat-indiában honos, a szárazságtűréshez alkalmazkodott növénynemzetség. Egyik gyakori faja az A. capensis, ezt a télikertben is nevelhetjük.

A hatóanyagot a levelek megsértésével nyerik, a levelekből csepegő nedvet fogják fel. Napon szárítva vagy szabadon rakott tűz fölött besűrítik, és így egy májbarna színű, gyantaszerű anyagot kapnak. A drog aloint, valódi gyantát, illóolajat és antrakinon-származékot tartalmaz.

Erősen hashajtó hatású, mégis néhány likőr különleges hatóanyaga.

Növények a télikertben
Aloé az üvegházban.

Babér

Kisázsiából származó, a Földközi-tenger egész partvidékén elterjedt örökzöld fa vagy cserje, levelét hasznosítják. Termését Magyarországon nem hasznosítják. Üvegházakban, télikertben egész évben jól érzi magát.

A levelek bőrneműek, szőrtelenek, törékenyek. Hosszúkás-hegyesek, ép vállúak, és ép szélűek, kissé hullámosak, színük olajzöld, felső felük sötét, fényes, barnás, alsó felük világosabb.

A levelek szaga jellemző, fűszeres, ízük is hasonló. 1-3% illóolajat, valamint keserűanyagot tartalmaznak. Az illóolaj világossárga, kellemes illatú folyadék, amely később kissé édeskés szagú lesz. Vízgőzdesztillációval nyerik a levelekből. Sűrűsége 0,915-0,935, 1-3 térfogatrész 80%-os alkoholban oldható.

A babérlevelet nálunk csak konyhafűszernek használják, illóolaja a fűszeriparban mártások ízanyaga.

A babérfa gyümölcsét fűszerként és keserűanyagként is hasznosítják, de zsíros olaját is kitermelik.

Cayeni bors

A Cayeni borsot amerikai paprika, angol paprika, magyar bors néven is ismerhetjük.

Manapság divatos fűszernövény, mely a télikertben termesztve ízesítők és fűszerkeverékek alkotórésze lehet. A törpe paprikához hasonló, téglavörös színű, kb. 3 cm hosszú, sárgarépa alakú gyümölcs. A héja vékony. Egyes országokban paprika helyett használják. A magyar paprikánál erősebb, maróbb ízű fűszer. Általában finom por alakjában kerül forgalomba.

Nagy kapsacin tartalma miatt jól elzárva, fénymentes helyen kell tartani.

Erős, csípős ízű mártásokhoz, sült húsok, halételek, rizskörítések, sajtos és tojásos ételek ízesítésére, savanyúságok berakására használják.

Kapor

Közismert konyhakerti fűszernövény, mely egész évben megél az ablakpárkányon, üvegházban, télikertben vagy a beépített teraszon. Európába a rómaiak idejében került, és a középkor óta általánosan termesztett. Vadon nem fordul elő. Egyéves, jellegzetes illatú, lágy szárú növény. Gyökere orsószerű, vékony, alig elágazó, 10-20 cm hosszú. Szára hengeres, felálló, magassága 50-150 cm között változik, végig leveles. Lomblevele háromszorosan szárnyalt, összetett, levélkéi véknyak. Virágzata összetett ernyő, 15-20 cm átmérőjű. Virágai aprók, élénksárgák, hímnősek. Termése ikerkaszat, amely két részre hasad.

Hatóanyaga illóolaj, amelytől jellegzetes, általánosan ismert, össze nem téveszthető, átható, nehéz aromáját nyeri. Az illóolaj színtelen, lassan megsárguló, szaga köményre emlékeztető, íze először enyhe, majd égetően csípős.

Kellemes íze, étvágyjavító hatása és sokoldalú felhasználhatósága miatt az egész világon kedvelt. Legfőképpen az élelmiszeripar használja zöld részeit frissen és szárítva, érett termését egészében és őrölve ízesítőként. De mind többet igényelnek a belőle előállított illóolajból is, amelyet főként a likőrgyártásban használnak.

A világ kaporolaj termelése évente 40-50 tonnára tehető.

Olvass tovább

Akvárium a télikertben

Télikert és akvárium.

Berendezés és belsőépítészeti megoldások

Akvárium fal
Akváriumfal a télikertben.

A télikert stílusának kiválasztásakor az új helyiség célját vesszük figyelembe. A megfelelő hangulatot és funkcionalitást a fal és padlóburkolat kialakításával és a berendezéssel érhetjük el. Különleges hatás érhető el az akváriumok, terráriumok létesítésével. A nagyméretű üveg akváriumok olyanok számára ajánlottak, akik az élőlényekkel, növényekkel való foglalatosságban is örömöt lelnek.

A lakberendezők az akvárium tervezésekor abból indulnak ki, hogy hobbieszközként vagy díszítőelemként funkcionál majd az üvegberendezés. Az akvárium a trópusi díszkertek hangulatát teljesítheti ki. A statikus berendezési tárgyak között üdítő színfolt a mozgalmas élőtér, ehhez meg kell találni az optimális formát és méretet.

Egyszerű akvárium

A legelterjedtebb típus, melyet a télikertben elhelyeznek, az egyszerű akvárium, mely könnyen és gyorsan telepíthető, hagyományos gondozást igényel. Felépítése rendkívül egyszerű: üvegből, illetve átlátszó anyagból készült tartály, állvány vagy alátét, fedőlap és világítótest.

Beépített akvárium

A télikert tervezése során már gondolni kell a beépített akvárium telepítésének lehetőségére. Ez a típus egzotikus térelválasztóként is funkcionálhat, ezért vastagsága többnyire nem haladja meg a 350 millimétert, szélessége azonban gyakran a 3 métert is meghaladhatja. A térelválasztó funkció mellett hangulatvilágításként is alkalmazható, egészen különleges megoldás, ha bárasztalként telepítjük. A beépített akvárium rendszeres gondozást, karbantartást igényel, érdemes már a télikert tervezésekor foglalkozni ezzel a lehetőséggel.

Asztal akvárium a télikertben
Akvárium asztal, berendezés.

Holland típusú akvárium

A holland típusú akvárium az üvegszoba kert-funkcióját hangsúlyozza ki, hiszen ennél a típusnál a növényeket helyezzük az előtérbe és csak néhány halat telepítünk. Az összhatás érdekében nem ritka, hogy a vízinövények és sziklakompozíciók együttesét háttérképekkel, poszterekkel egészítik ki. A holland típusú akvárium esetében a halgondozás mellett a vízinövények gondozását is alaposan ismerni kell.

Függő akvárium

A függesztett akváriummal helyet spórolhatunk, azonban korlátozott az ilyen üvegszerkezetek mérete és megengedett tömege. Általában maximum 100 kg-os össztömegű akvárium függesztése engedélyezett. A télikert berendezésénél az utóbbi években „festmény-akváriumokat” helyeznek el, ezek vastagsága 18 centiméter alatt marad. Az ilyen üvegtartályok jól megvilágítottak, ezért a halak számára érdemes búvóhelyeket kialakítani, hogy az esti a villanyfény ne zavarja meg életvitelüket.

Medence akvárium

A házhoz épített télikertben medenceszerű akvárium is létrehozható. Hátránya, hogy teljesen elveszíti mobilitását, cserébe természetes hatást kelt, szökőkút, kisebb vízesés telepítésére is alkalmas. A medencében többnyire aranyhalak tenyészthetők.

Az akváriumok mellett kedveltek a terráriumok is a télikertben. Ezek olyan üvegtartályok, melyben szárazföldi állatok tarthatók, általában pusztai berendezés mellet. Különleges hangulatot nyújt a vegyes üvegtartály a télikertben, ebben vizes akvárium és terrárium egy helyen található, a halak mellett kétéltűek gondozására alkalmas.

Olvass tovább

Öntözőberendezések és öntözés a télikertben

Télikert öntözés
Öntözés - kanna a teraszon
Öntözőkanna a télikertben.

Növénykert a beépített teraszon

Sokan terveznek és építenek télikertet otthonukban azért, hogy megfelelő környezetet biztosítsanak növényeik számára a téli hónapokban is. A növénykert, növényház kellemes és megnyugtató időtöltés lehet a sötét téli hónapokban is. A növényház és a kert gondozása pihentető foglalatoskodás, azonban meg kell teremteni a megfelelő feltételeket ehhez. A télikert kialakításakor és berendezésénél a későbbi funkciónak megfelelően kell tervezni. A virágok, növények termesztése és gondozása sok speciális berendezést igényel, ilyen például az öntözőrendszer.

A növények öntözése

Télikerti növények öntözése
Öntözés a télikertben

A növények számára rendkívül fontos a vízellátás. Egyrészt a tápanyagot oldott formában a vízből nyerik ki, másrészt a légzés és fotoszintézis folyamatában is részt vesz. A növények vízhez való viszonya azonban meglehetősen különböző: egyes fajtáik nem bírják a szárazságot, míg mások a túlöntözésbe pusztulhatnak bele.

Mivel a növények vízigénye életciklusuk és az évszakok függvényében is változhat, ezért az öntözési módszert és eszközöket alaposan meg kell válogatni.

A télikertben a növények egész évben gondozást igényelnek, azonban a nyári melegben értelemszerűen nagyobb a vízigényük, télen viszont jóval ritkábban kell pótolni a vizüket.

Az öntözés gyakorisága függ a talajtól is, ha könnyebb és lazább földet tettünk a virágcserépbe, gyakrabban kell öntözni, ha tömörebb a földrétek, akkor elég ritkábban is.

Az öntözővíz hőmérséklete nem lehet 23-25C foknál alacsonyabb. Nyáron a magas hőmérsékletben a hidegvizes öntözés sokkolhatja növényeinket.

Öntözőrendszerek és eszközök

A cserépbe ültetett növények öntözésére az öntözőkanna a legalkalmasabb eszköz. A kertészkedő szakemberek az 5 literes kannát ajánlják erre a célra. A függő kaspókban lévő virágok öntözésére érdemes a kisebb űrtartalmú locsolókannák közül válogatni. Kannás öntözésnél oda kell figyelni, hogy ne mossuk ki a földet a növény gyökerei közül.

Kapilláris jelenség az öntözésben

A legelterjedtebb és legjobban alkalmazható öntözési forma a kapillárisjelenség kihasználása, melyet a télikertben és üvegházban is könnyen használhatunk. A kisméretű, 1 mm-nél vékonyabb csövekben és hézagokban a víz nem követi a közlekedőedények elvét, és képes a vízszintnél magasabbra is felemelkedni. Az emelkedési magasság függ a közeg anyagától, a hézagok nagyságától és még sok mindentől. A rendszer rendkívül egyszerű: 5-8 centiméter vastagon nedves homokot terítünk le, majd ebbe 3 centiméter mélyen belesüllyesztjük a virágcserepet. Az alján található lyukon keresztül a megfelelő mennyiségű nedvesség eljut a növényig. A homok nedvesen tartását akár automatizálhatjuk is, egy a homokba fejjel lefelé süllyesztett vizes palack segítségével.

A növények öntözésének egyik módszere a télikertben a csepegtetős öntözési berendezés használata, mely nagy körültekintést, tervezést és beállítást igényel.

Olvass tovább

A télikert üveg konstrukciója

Üvegezés és beépítés, terasz.
Üvegezés és beépítés, terasz.
Fontos a nagy üvegfelületek megfelelő szigetelése.

Teraszbeépítés és beüvegezés

A télikert lényegében egy beüvegezett műanyag konstrukció, a falak és jó esetben a tető felületének üveg része a 100%-hoz közelít. Mivel lényegében a falat és a tetőt helyettesítjük üveggel, ezért annak funkcióit is átveszi. A télikertben beépített üveg a következő követelményeknek felel meg: a lehető legtöbb fényt átereszti, hőszigetelő tulajdonságú, biztonságos és hermetikusan zár.

A terasz beüvegezéséhez használt üvegbetét kiválasztásakor a télikert funkcióját kell figyelembe venni. A hőszigetelési tulajdonság megválasztásakor fontos eldönteni, hogy a télikertet szezonálisan vagy egész évben kívánjuk használni, egyes esetekben érdemes a solár üveg beépítése mellett dönteni. Az üvegtető szerkezetéhez használt üvegbetétek kiválasztásakor a biztonság az első szempont, melyet figyelembe kell venni, minden egyéb tulajdonság csak ezután következik.

Üveg betét. Télikertgyártás
Kizárólag a legjobb minőségű üveg kerül beépítésre.

Az új szoba építése során használt üveg felületek a természetes fény beengedése mellett a külső hatásoktól is védik a helyiséget. Az üvegkonstrukció öt funkciót lát el a télikertben: télen hőszigetelő, nyáron hőszigetelő, hangszigetelő, betörésvédelmi és esztétikai funkciókat. Ahhoz, hogy ezeknek a funkcióknak és kritériumoknak az alapanyagok megfeleljenek, több üvegbetét típust fejlesztettek ki a szakemberek: energiatakarékos, napvédő, laminált, megerősített, anyagában színezett és díszített. A megfelelő minőségű és tulajdonságú üvegbetét kiválasztásakor egyszerű lenne azt mondani, hogy minden, az előzőekben leírt tulajdonsággal rendelkezzen, ám ezek a gyártási megoldások megdrágítják az üvegkonstrukció árát.

Kiegészítő védelem

Egyes esetekben a télikertgyártás során már elkészült és beépített üvegbetéteket elláthatjuk kiegészítő védelemmel utólag is. A solár üveg esetében az árnyék és hővédelmet a gyártás során építik be, az elkészült üveget speciális fóliával húzhatják be a szakemberek. Az utólag felhelyezett fólia megerősíti az üveget, biztonságossá teszi törés esetén is, árnyékvédelmet is biztosíthat a matt fólia, emellett díszíthetjük is ilyen módon a teraszbeépítést. A jól megválasztott, utólag felhelyezett fóliával a hőszigetelés is megoldható. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyártás során beépített hő-, zaj- és árnyékvédelem minden esetben hatásosabb, megbízhatóbb és hosszabb élettartamú, mint az utólag végzett „javítás”.

Olvass tovább

A télikert berendezése növénykertként

Telikert a nappaliban.
Telikert a nappaliban.
Kert a nappaliban

Növénytermesztés, növénygondozás a télikertben

A teraszbeépítésnek és télikert építésnek az egyik célja, hogy olyan plusz helyiséget, szobát kapjunk, mely télen virágaink, növényeink menedéke lehet. A növények gondozásához, ápolásához azonban megfelelően kialakított berendezésre és eszközökre van szükség. A helyiség kialakításakor, tervezésekor figyelembe kell venni, hogy szükség lesz a növényápoláshoz használt eszközök számára egy megfelelő tárolórészre, és érdemes kialakítani egy sarkot, ahol folyóvíz és lefolyó is van

A télikert tehát növényház funkciót kap.

Tipp: a szerszámokat, vegyszereket, növényi trágyát és a földet érdemes a pihenőzónától legtávolabb eső sarokban tárolni. A vegyszereket minden esetben elzárható helyre kell tenni, különösen akkor, ha kisgyermek is van a családban.

Vegyszerezni, permetezni csak a szabadban szabad, semmi esetre sem a télikertben!

Öntözés a télikertben

A télikertben vagy beépített teraszon a növények öntözésére tökéletesen megfelel a csapvíz, de nem egyenesen a vezetékből. A friss csapvíz hideg és kevés oxigént tartalmaz, ez nem kedvez a növény gyökereinek. A virágok gyökerei a kellő mennyiségű oxigént a vízből nyerik ki, ezért sem szabad forralt vízzel öntözni, hiszen forralás közben minden levegő távozik a vízből.

Tipp: mivel forralásnál a klór is kitisztul a vízből, ezért a növények számára egészséges öntözővíz lehet, ha mesterségesen oxigénnel dúsítjuk, például légkompresszor segítségével.

A fent leírtakból adódik, hogy a télikertben a legegyszerűbb a csapvizet szobahőmérsékleten tárolni, majd azzal öntözni növényeinket. Ehhez mindenképpen szükség lesz víztárolóra. Érdemes a kellemest összekötni a hasznossal, és lehetőség szerint egy kis tavat vagy szökőkutat kialakítani az öntözővíz számára. A díszkútban egy apró pumpa keringteti a vizet, így mindig megfelelő minőségű víz áll rendelkezésre növényeink számára.

A növényápoláshoz a télikertben az alábbi szerszámokra és kellékekre lesz szükség:

  • öntözőkanna a növények öntözéséhez

    Télikerti szerszámok
    Kerti szerszámok télikertbe.
  • szórófejes adagoló pumpa – a levelek portalanításához, permetezéshez
  • lapát – a virágok, növények ültetéséhez, gondozásához
  • kisméretű gereblye
  • metszőolló
  • kés és olló
  • virágcserép és kaspó.

Virágcserép és virágláda

Amikor a télikertben telepítendő virágokról esik szó, mindig felmerül a kérdés, hogy agyag cserép vagy műanyag a megfelelő. Mivel zárt helyiségekben, a beépített teraszon nincs kitéve az időjárás viszontagságainak, ezért a műanyag virágcserepek is használhatók. A nagyobb növények, pálmák és fikuszok számára fából készült virágtartókat is rendelhetünk.

Virágcserép fajták
Változatos formájú és méretű virágcserepek a télikertben.

Ha agyagból készült virágcserepet szeretnénk a télikertbe, mindenképpen a bevonattal ellátott típust válasszuk. A bevonat nélküli virágcserép időnként az öntözés hatására fehér sóvirágokat bocsájt ki. A műanyag virágtartók sokkal könnyebbek más agyagból készült társaiknál, ami egyes növényeknél hátrány is lehet, hiszen a növekedés, gyarapodás hatására a súlyosabb növény felboríthatja a virágtartót.

A modern technológiákkal készült virágcserepek hozzájárulhatnak növényeink egészségéhez, erőteljes fejlődéséhez. A samott anyag hozzáadásával készült virágtartók „lélegeznek”, így a növények gyökerei hozzájutnak a szükséges mennyiségű levegőhöz.

A műanyag télikertben jól mutat a műanyag virágtartó is. Az elmúlt évek tapasztalatai azt bizonyítják, hogy a műanyag virágcserépben nevelt növények fejlődése nem marad el cserépedényben nevelt társaiktól. Az anyag tulajdonságai miatt a virágokat ritkábban kell öntözni. A műanyagot elegendő vízzel és mosószerrel átmosni, míg az agyag virágcserepet érdemes átfőzni, ha új virágot ültetünk bele.

Ne felejtsük el, hogy bármilyen anyagból készült virágtartót helyezünk el a télikertben, mindenképpen lyukat kell fúrni az aljára a megfelelő vízmennyiség beállításához.

Olvass tovább

Energiatakarékosság – üvegházhatás

télikert - üvegházhatás - napenergia

Talán elég lenne annyit mondani, hogy a télikert csökkenti a házunk fűtési költségeit. A lényeg voltaképp ennyi, de érdemes a témát jobban körbejárni.

A földi légkör áldásos hatása

Kezdjük talán azzal, hogy a Földet övező atmoszféra nemcsak alapfeltétele a földi élet fenntartásának, mivel az élőlények többsége a légköri oxigén felvételével tartja fenn szervezetét, hanem azért is, mert a Föld levegőburka aránylag egyenletesen osztja el a hőenergiát.

Légkör hiányában a nappali féltekén perzselő forróság lenne, az éjszakai oldalon pedig hidegebb, mint most a sarkokon – ráadásul  a két szélsőség 12 órás ciklusonként cserélődne.

földi légkör hatásaA fehérje alapú szerves élet ehhez nem tudna alkalmazkodni. Szerencsénkre ehelyett nappalaink és éjszakáink közt nem elviselhetetlen a hőmérséklet-különbség és az egyenlítőtől a sarkkörökig terjedő klíma alkalmas a sokrétű szerves élet fejlődésére. A légkör megvéd a túlmelegedéstől és a kihűléstől, enyhíti az éghajlati különbségeket is. Ennél is fontosabb funkciója, hogy

átereszti  napfényt, de a napsugárzás által felmelegített földfelszín hőkisugárzását jelentős mértében visszatartja.

Ezért van “nálunk” az élet fennmaradását biztosító klíma, miközben a környező űrben dermesztő a fagy.

Ugyanez a hatás érvényesül kicsiben egy télikertben: az átlátszó üvegek a napfény nagy részét átengedik, a felmelegedett burkolatból, falakból, tárgyakból kisugárzó hő számára azonban az üveg már átlátszatlan akadály.  Épp ezért egy jól tájolt üvegpavilonban gyenge, gyér napsütés esetén is jóval melegebb lehet, mint a kertben, utcán, udvaron.

Az energiatakarékos télikert – üvegházhatás

üvegházhatás a télikertben
A télikert nappal elnyeli a fénysugárzást, éjszaka visszatartja a hőenergiát

A fentebb leírt jelenség neve: üvegházhatás. A családi házhoz épített télikert esetében ugyanez történik, mint a földi atmoszféra alatti felszínen.

Mivel egy optimálisan beállított és szakszerűen szigetelt télikert akár csak napi pár órás napsütés esetén az őszi és tavaszi fűtési idényben akár a vele szomszédos szobát is képes melegen tartani, ezzel

  • csökkenti a fosszilis fűtőanyagok felhasználását
  • csökkenti a háztartás károsanyag-kibocsájtását

Joggal állítható tehát, hogy energetikai és környezetvédelmi szempontból

a télikert zöldenergia-forrás

De zöld  azért is, mert élő növényvilágot ment át az lakókörnyezetbe és mert flórája oxigént termel.

A télikertépítők és építtetők teljes joggal tekinthetik magukat természetvédőknek és a fenntartható környezet híveinek.

Az energiatakarékosság és ésszerű energiafelhasználás tehát a télikert egyik fontos funkciója. Napjainkban égetően fontos kérdéssé vált a megújuló energiák nagyobb arányú hasznosítása a kőolajszármazékokkal, gázzal szemben. Ezek elégetése nemcsak közvetlenül szennyezi a környezetet, hanem túl nagy mértékben növeli az atmoszféra CO2 tartalmát, ennek pedig az a következménye, hogy kedvezőtlen mértékben erősödik a földi légkör üvegházhatása, ami éghajlatváltozáshoz, globális felmelegedéshez vezet. Ezért érdemes több hangsúly fektetni a környezettudatos életmódra, az ökomarketingre és zöldmarketingre.

Fűtetlen és fűtött télikertek

Mielőtt túlzásokba esnénk a növényszobák hasznát illetően, állapítsuk meg, hogy nem minden létesítmény használható kizárólagosan a fenti módon. van olyan, amelyet fűteni kell.

E szempontból a télikertek két nagy csoportját különböztetjük meg: fűtött és fűtetlen. Amennyiben egész évben, hideg teleken is lakótérként szeretnénk használni, akkor fűtött télikertet építsünk magunknak.

Nem fűtött télikert esetén az épületrész hőkiegyenlítő zónaként szolgál a kert és a lakóház között. Ebben az esetben pénzt takaríthatunk meg a fűtésszámlán, ugyanakkor valószínűleg nem használhatjuk egész évben lakótérként. Az itt elhelyezett növények termesztési ideje fűtés nélkül is meghosszabbítható.

A családi házhoz épített télikert átmenetet képez a kert és a ház belső lakóterei között. Ezt a szerepet akkor tölti be, ha nem vagy csak részben fűtjük a télikertünket. Ebben az esetben lakótérként nem használhatók, de a fűtésszámlánkon könnyíthetünk alkalmazásával. A nem fűtött télikertben a hőmérséklet magasabb a szabadban mért levegő hőmérsékleténél, de alacsonyabb a lakóhelyiség hőfokánál. A hőkiegyenlítő zóna (pufferzóna) szerepét betöltő télikert jelentős szerepet kap a hőháztartásában. Érdemes tudni, hogy a télikert

  • egyrészt a téli hónapok alatt csökkentik a főépület hőleadását,
  • másrészt a hűvös levegőtömeg tárolásával hűthetik is a lakást (ez csak abban az esetben van így, ha a télikert északi fekvésű).
  • minden télikert bufferzóna vagy hőkiegyenlítő zóna

Megújuló zöld energiák – környezettudatos életmód

Ahogy már írtuk, az épületrész hőkiegyenlítő funkcióját a napenergia hasznosításával éri el. A befogott napenergia hasznosítása függ a hősugárzás intenzitásától, a beesési szögtől, és a beüvegezés típusától. A napfény elektromágneses hullámként éri el a föld felületét. Az üveg átengedi a napfényt, de a növényekről, az üvegház berendezéseiről visszavert sugarak már nehezebben jutnak ki, mint ahogyan oda behatoltak, azaz a télikert a hőt visszatartja. A jelenség a napsugárzás energiájának az átalakulásával magyarázható. Az üveg könnyen átereszti a rövidhullámú elektromágneses sugarakat, ami a télikertben hosszúhullámú hősugárzássá alakul át, azonban az üveg már nem engedi vissza ezeket a sugarakat. Tehát a télikertek az üvegházhatás (hőcsapda-elv) jelenségét hasznosítják. A megújuló zöld energiák hasznosítása a környezettudatos életmód részét képezi.

A télikert funkciója, fajtái

A télikert funkciója összetett, többrétű, komplex jellegű; egymással összefüggő számos összetevőből áll. Hogy ezek közül melyek a fontosabbak, az leginkább attól függ, hogy tulajdonosainak mi volt a célja a megépítésével, és hogy milyen módon és mire használják. E tekintetben számításba vehetünk például kényelmi szempontokat, a természet szeretetét, hangsúlyozhatjuk a létesítménynek a lakás hőháztartásában játszott szerepét, környezetbarát energiafelhasználását, előtérbe helyezhetjük a laktérnövelő funkciót (plusz egy szoba!), rávilágíthatunk az építészeti és lakberendezési vagy akár az üzleti  szempontokra (a télikertes ház többet ér), vizsgálhatjuk a világos, napfényes szobakertek  élettani hatását – és számos további aspektus említése is lehetséges. Nézzünk ezek közül néhányat.

Mi a télikert funkciója, szerepe, rendeltetése?

Kényelem, komfort, hangulatjavítás, relaxáció

télikert funkciói
A zöld környezet jó hatással van hangulatunkra

A legtöbben ma Magyarországon, így Budapesten otthonuk komfort-fokozatának és a lakótér növelésének az érdekében, továbbá a lakásban-házban élők kényelmének a szolgálata érdekében építtetnek télikertet vagy építtetik be már meglévő teraszukat, erkélyüket.  Ilyen esetekben a létesítmény alapfunkciója a benne tartózkodó személyek pihenése, feszültségük levezetése, a jobb, oldott, kellemes és hangulatos közérzet létrehozása. Különösen érvényes ez egyfelől akkor, amikor a megfeszített munkát végzők vágynak relaxációra, másfelől pedig akkor, amikor a csapadékos, hideg téli idő depresszív hatását kell ellensúlyozni. Mindenkire pozitív hatással van az élővilággal való érintkezés, ezért tartunk otthonunkban növényeket. A hatás fokozott, ha egy szobányi van belőlük. Az oxigéndús  zöld környezetben elmúlik a fáradtságunk, visszajön az életkedvünk, energikusabbak leszünk.

Egy kellemesen berendezett szobakert nemcsak az otthonokban fejti ki relaxációs és rekreációs funkcióját, hanem irodaépületekben vagy más munkahelyeken is. Az egész nap asztali PC-je vagy laptopja fölé görnyedő  tervezőmérnök számára kitűnő feltöltődést jelent a zöld környezetben eltöltött pihenőidő.

Célszerű energiafelhasználás – zöld megoldás

Hogy a télikertek hasznossága a lakás/ház energia-háztartásában milyen jelentős, arról itt írtunk: Energiatakarékosság – Üvegház jelenség. Ezúttal említsük meg azt, hogy

a télikert kétszeresen is zöld megoldás:

egyrészt átment a városi környezetbe egy darabot a zöld természetből, így szerepe van az élő környezet megóvásában, másrészt azzal, hogy megújuló energiát hasznosít, csökkenti az adott háztartásban a fosszilis fűtőanyagok felhasználását. Általános esetben 5-10 %-kal csökkenhet a a fűtési költség, de egy különösen jól tájolt, kifelé megfelelően szigetelt és a lakás belső tereivel hőcserélő funkciót játszó üvegszoba a téli fűtési számlában akár 15-20 vagy még több százaléknyi megtakarítást jelenthet a családi költségvetés számára.

A télikertek élettani funkciói

Említettük, hogy – különösen a hideg évszakokban – a zöld környezetben jobb lesz hangulatunk. Ilyen helyen nem érezzük magunkat frusztráltnak, csökken a stressz és az idegfeszültséggel járó érrendszeri megbetegedések kialakulásának az esélye. Ha mindez fényterápiával is párosul – ezt a nagy üvegfelületek akkor is biztosítják, ha csak rövid időre süt ki a nap vagy derül ki az ég – akkor ez fokozottabb mértékben érvényesül, anyagcserénk is javul. A napfény élettani hatásairól számos tanulmányt és cikk foglalkozik, érdemes ezekkel megismerkedni, ugyanakkor tudni kell, hogy az üvegtetők, ablakok és üvegajtók építésekor olyan szolárüveget használnak, amely csak csökkent mértékbe engedi át az UV-sugarakat, amelyek például kiváltják a szervezetben a D-vitamin szintézisét. Ezért egészségügyi célból célszerű egy nyitott tetőablak alá ülnünk-feküdnünk és napkúráznunk.

A télikert fajtái

A télikertek fajtai is több szempont szerint csoportosíthatók, ezek egy része a funkciójukkal, rendeltetésükkel van összefüggésben, a többi szempont inkább technikai jelegű. Erről itt olvashat részletesen:


Multifunkcionális, komplex rendeltetésű létesítmény a télikertnek beépített terasz. Feladatai közé tartozik a lakrész növelés, a pihenés és relaxáció biztosítása, a zöld növények révén megvalósuló hangulatjavítás, fontos a megújuló zöld energia felhasználása, érvénesül az energiatakarékosság. Minden télikert alkalmas fényterápia alkalmazására az egészségmegóvás céljából.