A télikert építés sajátosságai Budapesten

Hogyan tervezzünk és építsünk télikertet nagyvárosban?

Télikert építés ház sarkán
Télikert a nagyvárosban

A Budapesti éghajlati viszonyoknak megvannak a maguk sajátosságai, melyeket figyelembe kell venni a télikert tervezése és építése közben. A városi dzsungelben kellemes, pihentető, zöld oázist alakíthatunk ki otthonunkban, mely egész évben virágzó növényekkel örvendezteti meg tulajdonosát. Nem mindegy, hogy hozzáépítéssel vagy teraszbeépítéssel kívánjuk létrehozni ezt a plusz helyiséget, hiszen az épület adottságai mellett a törvényi előírásokat is figyelembe kell venni.

Sajátosságok a budapesti télikertépítéskor

A nagyvárosban az alábbi kritériumokat kell figyelembe vennünk, ha télikert építéshez fogunk:

  • az épület típusa,
  • a beépítés elhelyezkedése és fekvése,
  • a terasz vagy épület hozzáférhetősége,
  • az elérhető építőanyagok típusa.

A budapesti épület típusa

Nem mindegy, hogy milyen típusú ingatlanban szeretnénk télikertet kialakítani a nagyvárosban. Minden épülettípusnak megvannak a sajátosságai, melyek meghatározzák a télikert típusát is. Az adott ingatlanra vonatkozó építési előírások lehetetlenné is tehetik a beépítést.

Ha kételkedünk abban, hogy az előírások engedélyezik-e a télikert kialakítását, szakemberhez kell fordulni. A télikertépítő cég munkatársai gyorsan és szakszerűen felmérik, hogy milyen lehetőségei vannak a tulajdonosnak.

Ha társasházról vagy többlakásos épületről van szó, előfordulhat, hogy a lakók engedélyére is szükség van, családi ház esetében az eljárás azonban jóval egyszerűbb, de minden esetben az a biztos, ha szakember tanácsát kérjük.

Elhelyezkedés és fekvés

Az épület elhelyezkedése és fekvése alapvetően meghatározza a télikert kialakításának módját és típusát. Ha déli fekvésű télikertett tudunk építeni, akkor ott az árnyékolásra kell fektetni a hangsúlyt, hiszen az év és napok nagy részében a nap melegíti majd oázisunkat. Amennyiben északi fekvésű, esetleg más épületek által árnyékolt helyen szeretnénk építeni, akkor a fűtés lehetőségét és gazdaságosságát kell mérlegelnünk, illetve azt a lehetőséget, hogy nem használjuk egész évben a helyiséget.

Hozzáférhetőség

Minden építkezésnél figyelembe kell venni a hozzáférhetőséget. Bár napjainkban, a modern technikáknak és technológiáknak köszönhetően (például ipari alpinisták segítségével) bárhol építkezhetünk, figyelembe kell venni ennek költségvonzatait. A szakemberek már az első felmérés során megállapítják, hogy szükséges-e különleges jármű vagy eszköz az anyagok helyszínre juttatásához, beemeléséhez stb.

Anyagok

A télikertépítés tervezésekor különféle anyagok alkalmazása jöhet szóba, melyek más és más tulajdonságokkal rendelkeznek. Az Ön télikertjének építéséhez szükséges anyagokat az építők a megbeszélés során az igényeknek megfelelően választják ki, hogy az eredmény tökéletesen kielégítse a megrendelőt.

Olvass tovább

Télikert ötletek

Így teheted vonzóvá télikertedet

télikert építés ötletek
Ötletek télikert építéshez

Ha szeretnéd tudni, hogyan kell berendezni a beépített teraszt, vagy hogyan teheted otthonossá saját kezűleg, akkor olvasd el télikert ötletek cikkünket.

A beépített terasz az utóbbi években egyre népszerűbbé válik a városban lakók körében. Egy kis zöld sziget a betondzsungel közepén. Már önmagában a télikert kialakítása, gondozása is pihentető tevékenység, a zöld közösségi tér pedig a baráti, családi események középpontjává is válhat.

A télikert típusai

Mielőtt rátérnénk a télikert ötletekre, nézzük át röviden, hogy milyen télikerttípusokat építhetünk otthonunkban:

  • terasztélikert – kellemes átmenetet képez a ház belső tere és a kert között. Kialakítása a meglévő, vagy létesített terasz beépítésével történik. Használhatjuk teaszobának, vendégek fogadására.
  • télikert-lakószoba – az ilyen télikertett a ház szerves részeként, a már meglévő helyiségben alakítjuk ki. Jellemző az ilyen kialakításra, hogy az árnyékolást, páratartalmat és hőmérsékletet a lakók igényei szerint állítjuk be, a növények igényei másodlagosnak tekinthetők.
  • télikert, oranzséria – kialakítása a legtöbb esetben hozzáépítéssel történik, de természetesen már meglévő helyiségek üvegezésével is kialakítható. Alapvető jellemzője, hogy a kialakítás a növények igényeinek megfelelően, azoknak alárendelve történik.

Néhány ötlet a beépített teraszhoz

A télikert ötletek nem lehetnek általános érvényűek és kötelezőek, hiszen minden ember más és más, az új kis oázis kialakításának az elsődleges célja pedig éppen az, hogy a megrendelő igényeit kielégítse. Ha azon gondolkozik, hogy beépítse a teraszát, azt kell szem előtt tartani, hogy jól érezze magát benne és az ott töltött idő pihentető legyen.

Figyeljen a tájolásra

Nem szabad elfelejteni, hogy a déli tájolású télikertbe az idő nagy részében besüt a nap, ezért gondoskodni kell a megfelelő árnyékolásról, a nyári melegben légkondicionálásra is szükség lehet. Az északi tájolású télikert esetében arra lehet számítani, hogy itt a trópusi növényeknek a tél folyamán kiegészítő fűtésre lehet szükségük.

Telepítsen növényeket saját kezűleg

A saját kezűleg ültetett és nevelt növények büszkeséggel töltik el gazdájukat. Jó ötlet lehet a növényekből zónákat kialakítani, ahol eltérő klímakörülményeket biztosíthatunk számukra:

  • különleges egzotikus és trópusi növények,
  • trópusi esőerdő növényei,
  • szubtrópusi növények,
  • sivatagi növények,
  • teleltetett növények zónája.

Ha szeretnél télikert ötleteket kapni, olvasd blogbejegyzéseinket, ahol az egyes növények telepítéséről, szaporításáról is kaphatsz információkat.


Télikert ötletek a terasz tökéletes beépítéséhez, a télikertek berendezéséhez nem csak Budapesten. A saját kezű növénynevelés pihentető foglalkozás lehet. A fent említett témák mellett érdemes lehet böngészni a télikerépítés módszereit, a növények telepítését, a télikert kialakítását és a télikerttípusok leírását is.

Guruló, összecsukható, mobil télikertek

Honlapunkon eddig főleg a házak, lakások állandó elemének szánt, stabil alapra véglegesen rögzített télikertekkel foglalkoztunk. Ezek legtöbbször egy már meglévő bejárati vagy kerti teraszon kerülnek kialakításra. Ám a kisebb üvegpavilonokat, növényszobákat tervezhetjük úgy is, hogy elmozdíthatók legyenek teljes egészükben, illetve szétszedve vagy összecsukva szállíthatók és új helyen minimális erőfeszítéssel felállíthatók legyenek.

Első képünkön fából, fémből és tartós polikarbonátból készült guruló üvegházat látunk. A mobil oázis városi környezetben különösen üdítő látvány.

hordozható mobil üvegház

A kis télikert hordozhatósága nagy előnyt jelent a város szűkös körülményei között, és lehetővé teszi a kertészek számára, hogy növényeiket mindig az épület napos oldalára helyezzék át. A növényeket a fülke elszigeteli a szennyezett városi talajtól, így akár forgalmas utcákra is kiállíthatók egy lakóház elé. Ha erre alkalmas az udvari rész, egzotikus dísze lehet például egy kerti mulatságnak.

Fémszerkezetű összecsukható mobil télikertek

Az összecsukható télikert egy speciális létesítmény, amelyet növények elhelyezésére és pihenőhely kialakítására terveztek.

mobil télikert - fémszerkezet

Lehet különálló építmény egy parkban vagy kertben, de  számos további funkciót is elláthat (zöld nappali, rekreációs tér, biliárdszoba, masszázsterem stb.). A klasszikus üvegházat általában főként olyan növények termesztésére használják, amelyek nem eléggé ellenállóak az adott terület éghajlati viszonyainak, a hordozható télikertek inkább a szabadidő eltöltésének komfortját szolgálják.

Magyarország éghajlati viszonyai sok délszaki dísznövény vagy szubtrópusi gyümölcsfa (például citrusfélék) számára zordak. Ezért, főleg a városlakók  számára, egyre vonzóbbnak tűnik a saját örökzöld oázis birtoklása. Teraszbeépítéssel és télikertek beüzemelésével bárki megvalósíthatja az örök nyár kis birodalmát otthoni környezetében.

A fémszerkezet (legtöbbször alumínium profil) fő előnyei:

  • A keret nem deformálódik, nem fakul ki a napon és nem rozsdásodik
  • Az egyrétegű üvegezési technológia kiváló helyiségvilágítást biztosít
  • Különféle dizájn-lehetőségek érhetők el a porfestett bevonattal
  • Az üvegbetétek illeszkedése kifogástalan hőszigetelést biztosít
  • A felhasznált anyagok nem tartalmaznak mérgező vagy a természetre káros vegyületeket

Üvegházak és télikertek típusai

tlikert kupolaA tárgyalt építmények egyaránt lehetnek szabadon állóak vagy a házhoz erősítettek. A legtöbb esetben a növénytermesztésre szánt üvegházak elszigeteltebbek, és az első típus szerint épülnek. A második lehetőség optimálisan alkalmas szobakert kialakítására egyoldali vagy sarok-kétoldali csatlakozással a lakóházhoz. Ezek mellett különleges típust képviselnek a guruló, odább vihető vagy más helyen pillanatok alatt felállítható pavilonok, üvegkupolák. Közös jellemzőjük, hogy a melegség és kényelem érzését adják, valamint egyedülálló lehetőséget kínálnak arra, hogy egész évben élvezzük a természet csodálatos szépségét.

Télikert építés

Teraszbeépítés, medencefedés, télikertépítés Budapest és Magyarország területén

Első lépések a télikert felé

Télikert építése Budapesten
Napos oldalra épített télikert.

A télikertépítés folyamata a tervezéssel kezdődik. Mielőtt a szakemberek nekilátnának a tervvázlat elkészítéséhez, számos kérdésre kell választ kapnunk.

Elsősorban el kell dönteni, hogy milyen funkciókat szeretnénk a télikert számára biztosítani. A házhoz épített üvegszerkezet megnöveli az épület alapterületét és egy plusz szobaként is funkcionálhat a jövőben, lehet: kellemes étkező, dolgozószoba, pihenőszoba, játszószoba, stúdió vagy medencét is létesíthetünk itt.

A télikert szerkezetének tulajdonságai révén kiválóan alkalmas növények nevelésére, termesztésére is, bár itt is érdemes több szempontot figyelembe venni: csak a környezet kellemesebbé tétele céljából tartja a növényeket vagy nagyobb kollekcióval kíván hosszútávon foglalkozni? Ha megtaláljuk ezekre a kérdésekre a válaszokat, világossá válik, hogy a télikert építés során milyen technikai felszereltséget kell biztosítani.

Amennyiben csak néhány virágot szeretne, mely kellemes oázissá varázsolja a beépített teraszt a téli hónapokban, akkor elegendő néhány virágtartót és virágcserepet beszereznie. Ha nagyobb mennyiségben szeretne növényeket termeszteni, gondoskodni kell a megfelelő felületekről, az öntözőrendszerről és a klímaberendezések beépítéséről is.

A télikerteket hőmérséklet-tartományuk és klimatizáltságuk alapján három csoportba sorolhatjuk: trópusi-, szubtrópusi- és hideg télikert.

Hideg télikert építése – a hidegnek nevezett helyiségekben a hőmérséklet a téli időszakban nem emelkedik 5 C fok fölé. Lakószobaként nem használható az ilyen beépítés, de fenntartási költsége minimális, és a megfelelő növények kiválasztásával kertként funkcionálhat. Előnye, hogy plusz hőszigetelést biztosít az épület számára, minimális költségek mellett.

Mérsékelt hőmérsékletű, szubtropikus télikert – a helyiség hőmérséklete nem csökken 16-18 fok alám. Lakószobaként nem funkcionálhat a téli hónapokban, de a telepíthető növények köre meglehetősen nagy.

Trópusi télikert – a hőmérséklet sohasem csökken 20 C alá, az optimális 25 C fok. Lakószobaként való alkalmazása szempontjából komfortos a lakók számára is. Ha hétköznapi használatra szeretnénk üvegszobát építeni, ez a hőmérséklet megfelel étkező vagy dolgozószoba kialakítására is, a növények egész évben jól érzik itt magukat.

Pihenőszoba a télikertben.
Télikert mint pihenőszoba egy budapesti kertvárosi területen

A télikert típus kiválasztásakor figyelembe kell venni a létesítés helyszínét (Budapest belvárosa, kertváros, vidék…), illetve hogy a megrendelő mennyit szándékozik ráfordítani az építmény fenntartására, hogyan szeretné használni, hasznosítani azt és a tervezés során milyen funkcionális zónákat szeretne kialakítani:

  • Pihenőzóna
  • Társalgó
  • Kert.

A télikert formája

Télikert építési formák - Bp
Klasszikus télikert formák.

Az építés során kialakított télikert forma a megrendelő ízlésétől és a tervezőtől függ. A leggyakoribb formák a négyszög, sokszög vagy kerek, de a modern konstrukcióknak köszönhetően nincsenek formai akadályok. Az építmény készülhet a ház oldalában vagy körülvehet egy sarkot is.

A télikert tervezés és építés során a fő szempont, hogy az üvegkonstrukció esztétikailag egységet alkosson az épülettel.

Az építési oldal kiválasztása – tájolás

Amikor a télikert elhelyezkedéséről döntünk az építés során, több szempontot is figyelembe kell venni. Ha a ház építésekor nem szerepelt a terveken a télikert, akkor elsősorban a meglévő épület tulajdonságaiból kell kiindulni, a legfontosabb szempont azonban a fény beesési szöge. A télikertet érdemes úgy építeni, úgy tájolni, hogy figyelembe vesszük, mely napszakban kapja majd a legtöbb fényt, és ez mennyire felel meg leendő funkciójának.

Északi építésű télikert

A ház északi oldalán épített télikert változatos funkciókat tölthet be, lehet a konyha vagy az étkező meghosszabbítása, de arra is alkalmas, hogy létrehozhatunk egy zöld oázist otthonunkban. Megfelelő anyagi ráfordítással a kellően nagy teljesítményű fűtési rendszer és megfelelő hőszigetelés beépítése után kiválóan alkalmas dolgozószobának.

Keleti építésű télikert

A keleti tájolással épített télikertek a reggeli órákban telnek meg élettel, amikor betölti a felkelő nap sugarai. A délelőtti órák kellemes klímája azonban a délutánra eltűnik, ezért lakószobaként vagy munkavégzésre korlátozottan alkalmas, de a növények számára kiváló élettér lehet. A keleti építésű télikertben nincs szükség kiegészítő ventiláció beszerelésére, és nem kell félnünk a növények túlmelegedésétől sem.

Nyugati és déli oldali télikertek

Árnyékolás a télikertben
Télikert napernyővel – Budapest

A napos oldalon épített, nagy déli üvegfelületekkel létesített télikertekben rendkívül fontos a megfelelő árnyékolás beszerelése, de a kellemes légkör biztosítása érdekében a klímaberendezés beszerelése is ajánlatos. A derült téli napokon a télikert átmelegszik és az épület fűtési költségeiben komoly megtakarítást hozhat tulajdonosának, de a nyári melegben akár 70 C fokra is felmehet a hőmérséklet, ezért rendkívül fontos a körültekintő kialakítás.

Télikert típusok

A megfelelő anyagok kiválasztása kulcsfontosságú a télikert építés során, hiszen az időtállóság mellett a szerkezeti stabilitás és a biztonság is elsődleges. Az anyagok kiválasztása és a tervezés során figyelembe kell venni a szerkezet önsúlyát, a szélellenállást és a tetőszerkezet szilárdságát, hogy a megfelelő hómennyiséget biztonságosan elbírja. A télikert formájának megtervezését követően meghatározásra kerül a szerkezet anyaga. A télikert vázát alkotó anyagoknak a megfelelő teherbírás mellett hőszigetelő tulajdonsággal is rendelkezniük kell.

A télikert vázának építésekor a következő anyagokat választhatjuk: fém, alumínium, fa és műanyag.

Az egyes anyagok kedvező tulajdonságait gyakran kombinálják és ötvözik, hogy az elkészült télikert tökéletesen megfeleljen funkciójának.

Olvass tovább

A télikertek fajtái, típusa

A télikertek típusai, fajtái – kialakulásuk

napfény a télikertben - greenhous
A télikert fogalma nem új keletű

Közhelynek tűnhet, de nagy igazság: életünk alapeleme a napfény, a napsugár. Ez élteti a Föld növényeit, melyek táplálékunkat képezik közvetve vagy közvetlenül, és ugyanilyen fontos szempont, hogy oxigént bocsátanak ki. A télikertekben ideálisan hasznosítható a napsugárzás és ez jótékony hatással van az ember testi-lelki egyensúlyára. Minél több napfényt, zöld növényt és virágot szeretnénk látni magunk körül, tekintet nélkül arra, hogy nagyvárosban élünk vagy vidéken.

Ebből adódóan számos olyan építmény alakult ki a történelem során, mely a napsugárzás hasznosítására és az ember pszichológiai igényeinek kielégítésére szolgál. Ide sorolható a télikert, amely a növényházak kategóriájába tartozó üvegházak egy különleges változata. A cél manapság már nem a növénytermesztés és nem is a dísznövénynevelés, hanem egy sajátos hangulatú környezet létrehozása, mely évszaktól, hőmérséklettől vagy napszaktól függetlenül megteremti az ember számára a természet közelségét.

Mivel a télikerteknek alkalmasnak kell lenniük arra, hogy az ember bármikor elidőzzön bennük, ezért fűtésük, szellőztetésük, árnyékolásuk, határoló falaik hőszigetelése nagy gonddal és speciális technikával kerül kialakításra. Ebben a télikertek jelentősen eltérnek a növényházaktól. Ez annak is tulajdonítható, hogy a télikertekben nem haszonnövények ápolunk, hanem dísznövényeket, gyakran délszaki egzotikus növényeket helyezünk el a különleges hangulat megteremtése végett.

Üvegház – növényház – télikert – pálmaház – napház

Rokon fogalmak, de mindegyik kicsit mást jelent. A weboldalunk témáját képező télikert fogalmát eléggé tág értelemben szokták használni, ugyanis sok esetben télikertnek nevezik az olyan épületrészeket és belső tereket is, melyekben bár egyáltalán nincs növényzet (lásd képünket), de valamennyi szabad felületük üvegezett és így szervesen kapcsolódnak a környező természethez. A télikertek lakóháztól független épületek is lehetnek, ám rendszerint – mert kevesebb terület áll rendelkezésre vagy mert tervezéskor eleve a napfényből eredő hőmennyiség hasznosítása is a létesítés céljai közé tartozik – összeépülnek a lakóépülettel, sőt, sokszor azok helyiségeivel össze is nyithatók. Ún. napházak is kialakultak az elmúlt évtizedekben, melyek a napsugárzás komplex hasznosítását tűzik ki célul. A napházakban a napsugárzásból származó hőenergia napelemek és más berendezések által alakul át más (általában elektromos) energiákká. Elvben akár egy beépített terasz is alkalmas lehet bizonyos napház-funkciók ellátására. Ennyiben a télikert fogalma is kiterjeszthető.

A télikertek csoportosításának szempontjai

A télikerteket csoportosíthatnánk anyaga, szerkezete vagy formai megalkotása szerint, ám így nem tudnánk egyértelműen meghatározni őket, hiszen sokféle anyagból és számos szerkezeti megoldással megépíthetők. A részletek persze roppant fontosak, nem mindegy, hogy fém vagy faszerkezetű az építmény, nem mindegy, hogy nyereg- vagy kupolatetős, fűtött vagy fűtetlen – ám a legfontosabb szempont mégis az, hogy télikertjeink milyen feladatkört látnak el, mi a rendeltetésük, illetve milyen épületrészben kerültek kialakításra.

Ablakkertek és lodzsakertek

télikert fajták - ablak
Ablakfülke növényekkel

Városi környezetben vagy ahol korlátozott hely áll rendelkezésre, télikertet pótló valamilyen megoldást kell keresni. A szükségmegoldásból származó kis létesítmények voltaképp nem  nevezhetők télikertnek, hiszen csupán egy nagyobb ablaknyílást, beugrót bővítenek kertté vagy egy emeleti lodzsát változtatnak át a nyitott felületek beüvegezésével egy belső szobakertté. Egyes funkcióit tekintve az ilyen növénysarok is rokonítható nagyobb testvéreivel, de persze az ablakfülkébe állított banánfa még nem pálmakert, egy citrom- és narancsfa sem citruszliget.

Gazdasági rendeltetésű télikertek

Létezik olyan télikerttípus is, melyet elsősorban nem a kellemes környezet és relaxálás céljából hoztak létre, hanem főleg haszonnövények termesztésére. Tekintve, hogy a lakóépület teréhez tartozik és fűtési rendszerük, hőháztartásuk is közös, az ilyen létesítmény gazdasági jellege ellenére sem nevezhető növényháznak (üvegháznak, melegháznak), amely mindig különálló építmény. A lakóház és gazdasági célú télikert együttese minden szempontból nagyon gazdaságos funkciópárosításnak számít: télen a kazán hője kellemesen felmelegíti a télikert légterét, a növényekkel betelepített lakótér pedig kellemes, oxigéndús légkört teremt.

Lakótélikertek

A legelterjedtebb a télikertek lakófunkcióval ellátott verziója. A lakóépület ebben az esetben olyan térrel gazdagodik, mely közvetlen kapcsolatban áll a környező természettel és állandóan kertként használható. Szinte végtelen módon kialakíthatóak, csak a fantáziánk szabhat határt. Minden esetben figyelni kell a tájolásra, a télikert üvegezett felületének szerkezeti és formai kialakítására, hogy nyáron elkerülhető legyen a túlmelegedés, télen pedig a túlzott lehűlés. Például egy dolgozószobához csatlakozó télikert kellemes atmoszférát teremt, a természet közelsége jókedvre hangol, munkára inspirál.

Korábbi időszakokban a télikerteket leggyakrabban utólag építették és kapcsolták a már felépített házakhoz, viszont napjainkban már a tervezés időszakában a kettő együttesében gondolkodnak a leendő háztulajdonosok, az szobakert így valósulhat meg az épület keretén belül, azzal egy harmonikus egészt képezve. A fejlettebb energiafelhasználás esetében két alapfunkció egyesül: a lakás és a naptér, melyek közös megnevezése a napház.

Beépített terasz, erkély

Régebben viszont a lakóépületeket ritkán tervezték úgy, hogy üvegtetős helyiség kialakítását is szem előtt tartották volna. Ha azonban a ház rendelkezik egy nagyobb terasszal, akkor teraszbeépítés révén oldhatjuk meg a helyzetet: a korábban csak a tavaszutón, nyáron és őszelőn használható nyitott terasz kellemesen meleg üvegszobává alakul a késő őszi, téli és kora tavaszi időszakra is. Léteznek tetőteraszon kialakított üvegpavilonok is – ezeknek a használata nem mindig célszerű.

Szerényebb megoldás a beépített, beüvegezett emeleti erkély – ez is sokban javítja az épület energiafelhasználását, és látványa is tetszetős. Képünkön egy a Caribi Télikert Kft által tervezett és kivitelezett kupolatetős megoldás látható, amelyet egy bérház emeleti lakásának részeként használnak az ott lakók. Otthonuk komfortosabb, kellemesebb lett, a szobák száma is növekedett egy hangulatos kávézófülkével, amelyet az év minden szakaszában használhatnak.


Olvass tovább