Négyévszakos télikert

Egész éves és szezonális télikert közötti különbségek

Négyévszakos télikertA négyévszakos télikert, ahogy a nevéből is adódik, egy egész évben használható helyiség, melynek rendkívül széles skálán mozog a funkcionalitása:

  • növénykert,
  • közösségi tér,
  • dolgozószoba,
  • lakószoba stb.

A szezonális télikert csak az év bizonyos részében kerül kialakításra és valamilyen konkrét feladatot, funkciót lát el:

  • növények teleltetése,
  • medence melegen tartása,
  • terrárium stb.

A négyévszakos télikert szerkezeti sajátosságai

Míg a szezonális télikert, lehet mobil télikert is, anyaga és konstrukciója könnyű, általában szétszedhető és tárolható, addig az egész évben funkcionáló télikert konstrukciója masszív és strapabíró, az időtállóság igényével készül.

A négyévszakos télikert a legtöbb esetben a ház egyik oldalához vagy sarkához illeszkedik, esetleg a terasz beépítésével jön létre. Az ajtók és ablakok üvegbetétjei többféle anyagból kaphatnak keretet: alumínium, műanyag vagy fa.

A télikert konstrukciójának kialakításához használt anyagot a megrendelő ízlése szerint választjuk ki, mivel a mobil rendszerrel ellentétben a beszerelést követően nem szükséges a mozgatása, ezért nem mérvadó az önsúlya.

Mit tegyünk, hogy egész évben használhassuk a télikertet?

Ahhoz, hogy a télikertet egész évben használhassuk, fel kell készítenünk a konstrukciót az egyes évszakok sajátosságaihoz. A téli hónapokban az üvegkonstrukciónak köszönhetően a napsugarak kellemes meleget biztosítanak, azonban amennyiben lakószobaként szeretnénk használni, gondoskodnunk kell a kiegészítő fűtésről is. Ha növénykertként szeretnénk használni, akkor is szükség lehet a hideg hónapokban bizonyos szintű temperálásra.

Az üvegkonstrukció a téli napokon kellemes meleget biztosít, ez azonban a nyári hónapokban vad forrósággá válhat, ezért ez ellen árnyékolással, esetleg szellőztetéssel és légkondicionálással kell védekezni.

Energiatakarékosság és optimalizálás

Az energiaárak elszabadulása egyre inkább az energiafelhasználás optimalizálására ösztönzi a tulajdonosokat. A teraszbeépítés vagy a télikert a téli hónapokban plusz szigetelést biztosít az épületnek, ezért mindenképpen érdemes elgondolkozni a megépítésén. A fűtés és hűtés beépítése azonban komoly előtervezést és kalkulációt igényel, hogy ne legyen ráfizetéses a hozzáépítés.

Olvass tovább

Átlátszó napelem teraszra. Tetőfedés

Teraszfedés napelemmel. Tető építése

Átlátszó napelem  terasz tető
Átlátszó napelemtetejű kocsibeálló a teraszon

Szomorú aktualitást ad témánknak az energiaárak drasztikus emelkedése, ami arra ösztönzi a terasztulajdonosokat, hogy napelemmel próbálják csökkenteni számlájuk végösszegét, a környezettudatos szemlélet mellett ez is ösztönzi az energiatakarékosságot. Alapesetben a napelemek a háztetőre kerülnek, de több olyan eset is van, amikor alternatívák után kell nézni.

A terasztető megfelelő hely lehet, különösen akkor, ha féli átlátszó vagy átlátszó napelemtáblákat választunk. Ez a megoldás a télikertek esetében is járható út, hiszen elegendő napfény jut be a beépített teraszra vagy a télikertbe, emellett áramot is termelhetünk.

Keret nélküli, félig átlátszó napelem teraszra

Az átlátszónak mondott napelemekről meg kell említenünk, hogy valójában csak félig átlátszóak, így a terasz árnyékolásában is szerepük lehet. A keret nélküli megoldásnak köszönhetően szinte tetszőleges méretű és formájú felületen elhelyezhetjük. Ez megoldhatóvá teszi a naperem teraszra építését.

A rendszer szendvicspanelekből áll: két réteg, megerősített biztonságiüveg-lemez között található egy réteg áramtermelő cella.

Modern dizájn és energia: üveg napelem

A félig átlátszó, keret nélküli napelem panelek nem csak funkcionálnak, hanem szerepük lehet a beépített terasz megjelenésének kialakításában is. Mivel ezek a napelemek lényegében a triplex üvegek módosított változatai, ezért bárhová beszerelhetőek, ahol a tervezés során ez az üvegtípus került.

Elmondható emellett, hogy rendkívül modern megjelenést kölcsönöz minden épületrésznek, ahová beépítésre kerül, emellett kihangsúlyozza a tulajdonos környezettudatosságát is.

A félig áttetsző napelem felhasználható az alábbi helyeken:

  • télikertek,
  • teraszok és balkonok,
  • kerti medencék és pavilonok,
  • kocsibeállók kialakításánál.

A felhasználási helytől és módtól függően variálható a panelek áttetszősége. A napelemcellák sűrűségétől függően 10 és 40% közötti átláthatóság érhető el.

Előnyök és hátrányok a télikertben

A keret nélküli, átlátszó napelemekkel fedett vagy borított télikertek esetében egyértelmű előny, hogy pénzt takaríthatunk meg, illetve pénzt kereshetünk a megtermelt árammal. Előnyös, hogy a szükséges árnyékolás is megoldható ezekkel a panelekkel. Hátrány ugyanakkor, hogy nem érhetünk el teljes átlátszóságot, így azokban az esetekben, amikor a megrendelő kifejezett kívánsága, hogy a beépített teraszról minden irányban zavartalan legyen a kilátás, nem használható ez a megoldás.

Olvass tovább

A télikert építés sajátosságai Budapesten

Hogyan tervezzünk és építsünk télikertet nagyvárosban?

Télikert építés ház sarkán
Télikert a nagyvárosban

A Budapesti éghajlati viszonyoknak megvannak a maguk sajátosságai, melyeket figyelembe kell venni a télikert tervezése és építése közben. A városi dzsungelben kellemes, pihentető, zöld oázist alakíthatunk ki otthonunkban, mely egész évben virágzó növényekkel örvendezteti meg tulajdonosát. Nem mindegy, hogy hozzáépítéssel vagy teraszbeépítéssel kívánjuk létrehozni ezt a plusz helyiséget, hiszen az épület adottságai mellett a törvényi előírásokat is figyelembe kell venni.

Sajátosságok a budapesti télikertépítéskor

A nagyvárosban az alábbi kritériumokat kell figyelembe vennünk, ha télikert építéshez fogunk:

  • az épület típusa,
  • a beépítés elhelyezkedése és fekvése,
  • a terasz vagy épület hozzáférhetősége,
  • az elérhető építőanyagok típusa.

A budapesti épület típusa

Nem mindegy, hogy milyen típusú ingatlanban szeretnénk télikertet kialakítani a nagyvárosban. Minden épülettípusnak megvannak a sajátosságai, melyek meghatározzák a télikert típusát is. Az adott ingatlanra vonatkozó építési előírások lehetetlenné is tehetik a beépítést.

Ha kételkedünk abban, hogy az előírások engedélyezik-e a télikert kialakítását, szakemberhez kell fordulni. A télikertépítő cég munkatársai gyorsan és szakszerűen felmérik, hogy milyen lehetőségei vannak a tulajdonosnak.

Ha társasházról vagy többlakásos épületről van szó, előfordulhat, hogy a lakók engedélyére is szükség van, családi ház esetében az eljárás azonban jóval egyszerűbb, de minden esetben az a biztos, ha szakember tanácsát kérjük.

Elhelyezkedés és fekvés

Az épület elhelyezkedése és fekvése alapvetően meghatározza a télikert kialakításának módját és típusát. Ha déli fekvésű télikertett tudunk építeni, akkor ott az árnyékolásra kell fektetni a hangsúlyt, hiszen az év és napok nagy részében a nap melegíti majd oázisunkat. Amennyiben északi fekvésű, esetleg más épületek által árnyékolt helyen szeretnénk építeni, akkor a fűtés lehetőségét és gazdaságosságát kell mérlegelnünk, illetve azt a lehetőséget, hogy nem használjuk egész évben a helyiséget.

Hozzáférhetőség

Minden építkezésnél figyelembe kell venni a hozzáférhetőséget. Bár napjainkban, a modern technikáknak és technológiáknak köszönhetően (például ipari alpinisták segítségével) bárhol építkezhetünk, figyelembe kell venni ennek költségvonzatait. A szakemberek már az első felmérés során megállapítják, hogy szükséges-e különleges jármű vagy eszköz az anyagok helyszínre juttatásához, beemeléséhez stb.

Anyagok

A télikertépítés tervezésekor különféle anyagok alkalmazása jöhet szóba, melyek más és más tulajdonságokkal rendelkeznek. Az Ön télikertjének építéséhez szükséges anyagokat az építők a megbeszélés során az igényeknek megfelelően választják ki, hogy az eredmény tökéletesen kielégítse a megrendelőt.

Olvass tovább

Teraszhűtés és párahűtés

Elviselhetőbb nyár a teraszon

Terasz hűtésA teraszhűtés célja, hogy kellemes légkört teremtsünk otthonunkban, a télikertben vagy a kávézó teraszán. A hőmérséklet csökkentésének egyik elterjedt módja a nyári melegben a párahűtés alkalmazása. A beépített teraszok esetében, a télen előnyös üvegfelületek révén, nyáron túlmelegedéssel kell számolnunk, ezért kell gondoskodnunk a klimatizálásról és árnyékolásról.

A párahűtés működése

A párahűtő berendezés lelke a páraképző fúvóka. A fúvókákat a terasz, balkon vagy télikert kerületén telepítik a szakemberek. A magasnyomású víz az apró fúvókaréseken keresztüláramolva 10 mikronnál kisebb vízcseppekre oszlik, melyek a napfény hatására szinte azonnal elpárolognak, így hűtve le környezetüket.

Párahűtés alkalmazása

A párahűtés alkalmazásának előnye, hogy a hőmérséklet csökkentése mellett a levegő páratartalmát is növeljük a segítségével. A berendezés képes akár 6-15 C fokkal is csökkenteni a levegő hőmérsékletét a teraszon, ami ideális légkört biztosít a baráti beszélgetésekhez.

Rendkívül széles körű lehet a párahűtés alkalmazása, különösen például Budapesten. A forró nyári napsütésben a kávézó terasza csábítóbbnak tűnhet, ha párafüggöny lengi be a kaspókban pihenő virágokat, zöld növényeket.

Összefoglalva a párahűtés alkalmazható:

  • otthonunkban a teraszon,
  • télikertben,
  • kávézók, vendéglők teraszán,
  • kertben, tereken és parkban.

A párahűtés előnyei a teraszon:

  • Légkondicionáló berendezés nélkül csökkenthetjük a levegő hőmérsékletét.
  • Beállíthatjuk a szükséges páratartalom mértékét.
  • Védelmet nyújthat a bogarak és por ellen.
  • Olcsón üzemeltethető.

Hogyan telepíthető a teraszhűtés?

A teraszhűtéshez alkalmazott párahűtés szerelését minden esetben alapos tervezés előzi meg. Akkor jó a kivitelezés, ha a pára egyben dekoráció, dizájnelem funkcióját is betölti. A tervezés során nemcsak a terasz, télikert vagy balkon méreteit és területét kell figyelembe venni, hanem a tájolását is, hiszen ettől függ a napos órák száma, tehát a hőmérséklet napi alakulása.

A párahűtés berendezésének telepítése általában az ablakkeret felső részéhez közel történik, ide kell vezetni a csőrendszert. A helyes tervezés és kivitelezés a garanciája, hogy hosszú éveken keresztül használhassuk a berendezést.

Fontos megemlíteni, hogy a teraszra telepített rendszert minden ősszel téliesíteni kell, tavasszal pedig átnézni, szükség esetén tisztítani és karbantartani.

Olvass tovább

Terasz beépítése téglával

Terasz építése és átalakítása télikertté

Terasz beépítése téglával
Téglából épített terasz

A kényelmes, téglából épített terasz kellemes pihenőhely nyáron, ahol elfogyaszthatunk egy csésze kávét vagy teát. Kellemes közösségi tér, ahol összeülhet a család vagy a barátok egy kellemes beszélgetésre. A nyári meleg ellen védekezhetünk a pergolára futtatott növényekkel vagy létesíthetünk árnyékolást is. Ha a téglafalakat kombináljuk műanyag nyílászárókkal, akkor egy kellemes télikertet is kialakíthatunk, ahol egész évben vidám az élet.

Miért érdemes téglával beépíteni a teraszt?

A téglából készült terasz előnye, hogy strapabíró. A téglaalap ellenáll a talajvíznek és az időjárás viszontagságainak is. Ha úgy döntünk a későbbiek folyamán, hogy a teraszt beépítjük és télikertté alakítjuk, számtalan lehetőség közül választhatunk a padlót illetően:

  • hagyhatjuk a rusztikus hatású téglapadlót – ez akkor jó megoldás, ha elsősorban baráti összejövetelekre, tárolásra használjuk a teraszt, a tél során pedig nem tervezzük a fűtését.
  • hidegburkolattal borítjuk – remek megoldás, ha növényházzá akarjuk alakítani teraszunkat. A csempeburkolat könnyen tisztítható, nem kell félnünk a nedvesség hatásaitól.
  • melegpadló burkolat – ha úgy döntünk, hogy melegpadlós burkolattal borítjuk teraszunkat, téglafallal és műanyag ajtóval, ablakokkal látjuk el, akkor egy egész évben használható, teljes értékű szobát is kaphatunk.

Terasz építése

A terasz építésének első lépése a megfelelő hely kiválasztása, ehhez érdemes szakember segítségét kérni. Az alap kialakításához használhatunk követ, betont vagy téglát. A terasztető egyik oldalát a házfal tartja majd, míg a másik oldalon oszlopokat kell építenünk. A tartóoszlopokat téglából építjük, számuk a megrendelő kívánsága szerint alakítható:

  • egy oszlop: háromszög alakú terasz, télikert kialakítása.
  • két oszlop: négyszög alapú, hagyományos szobaszerű télikert kialakítása.
  • három vagy több téglaoszlop: bonyolult geometriájú, különleges terasz vagy télikert kialakításához.

Télikert kialakítása

Az elkészült teraszt bármikor télikertté alakíthatjuk, beépíthetjük. Ehhez arra van szükség, hogy az oldalait nagy méretű műanyag ablakokkal határoljuk el a külvilágtól. Az igazán szép megoldás, ha a házfalon kívül minden létesített falat üveggel borítunk, de kívánság szerint az egyik fal épülhet téglából is. Ilyenkor a dekoratív téglát ajánlják a szakemberek.

Ha úgy dönt, hogy teraszt szeretne építeni vagy egy minden igényt kielégítő télikertet kialakítani, forduljon szakemberhez, aki ötleteivel segíthet a végső formák kiválasztását és az optimális méretek megválasztását.

Az új terasz építhető téglából és beépíthető is ebből az elterjedt és jó áron megvásárolható  építőanyagból. Előnye, hogy télen – nyáron kellemesen használható télikert kialakítására is kiválóan alkalmas.

Télikert belső burkolatai

Kő burkolat terasz

A beépített terasz vakolása és padlóburkolata

Csempe terasz télikert
Csempeburkolat a beépített teraszon.

A télikertépítéskor, terasz beépítéskor a homlokzat legnagyobb részét műanyag nyílászáró konstrukciókból alakítják ki a szakemberek. A belső teret az üvegfelületek határozzák meg, de a falfelületek és a padló megfelelő burkolatának kialakítása is nagy szakértelmet igényel. Előre bocsátandó, hogy a burkolatok kiválasztásakor nem csak a praktikusságot, hanem a megrendelő igényeit és ízlését is figyelembe lehet venni. A természetes hangulatot kedvelők számára a fa lambéria jó megoldás lehet, azonban a párás levegőjű növénykertekben nem előnyös ez a burkolattípus.

Vakolás a télikertben

A teraszbeépítéskor kialakított télikertben belső fallá kell alakítani a korábban homlokzatként funkcionáló teraszrész, ilyenkor érdemes a vakolatot is lecserélni. A vakolás, a vakolat anyaga a habarcs. A télikertek vakolatának kialakításakor érdemes a hőszigetelési tényezőket is megvizsgálni, ennek fényében az alábbi habarcsokat használhatjuk fel a burkolat elkészítéséhez:

  • hőszigetelő habarcs
  • mészhabarcs
  • kőporos habarcs
  • gipszhabarcs.

A beépített teraszon a vakolat felvitelét minden esetben kőműves szakember végzi. Saját kezűleg fölösleges ezzel kísérletezni, hiszen a nagyobb felületek egyenletes és egyenes burkolását csak hosszú gyakorlással lehet elsajátítani.

Kő burkolat terasz
Kőburkolatú fal a beépített teraszon.

Belső burkolatok

A vakolatnál változatosabb falfelületeket is kialakíthatunk. A vakolaton kívül a falak és mennyezet burkolataként az alábbi anyagokat használhatjuk:

  • természetes fa (lap, lemez, léc, deszka, palló, lambéria)
  • fahelyettesítő lemezek (pozdorja, furnér-, laminált lemez)
  • gipsz, gipszkarton
  • fém
  • műanyag (lemez, idom, lambéria)
  • kerámia (mintás, nyers vagy mázas)
  • üveg (lap, idom)
  • természetes kő.

Télikertek kialakításakor a falburkolat kiválasztása attól is függ, hogy milyen funkciót szánunk az új helyiségnek. A lakószobák falburkolata készülhet a meleg hatást kölcsönző fából, esetleg műanyagból, gipszből vagy hagyományos habarcs vakolatból. Virágok teleltetésére is használt növénykertek esetében a kő, csempe vagy műanyag lambériaburkolat a praktikus.

A mennyezet kialakítható műanyag ablakokból, ha hagyományos tetőszerkezet mennyezetét kell burkolni, akkor fát, műanyag lambériát vagy habarcsot alkalmazhatunk.

Padlóburkolat a teraszon

A beépített teraszon a hidegpadló burkolatok lehetnek praktikusak:

  • PVC-burkolat
  • kerámiaburkolat
  • cementpadló.

Melegpadló burkolatokat a beépített teraszon vagy a télikertben akkor alkalmazunk, ha a helyiséget lakószobaként, társalgóként is szeretnénk használni. Ezeket a burkolatokat óvni kell a nedvességtő és a párától. A télikertben leggyakrabban alkalmazott melegpadló burkolattípusok:

  • parketta
  • hajópadló
  • szőnyegpadló
  • laminált padló.

A parketták anyaga lehet:

  • tölgy, gőzölt bükk,
  • kőris, akác,
  • cserfa.

A teraszok és télikertek belső burkolatainak kiválasztásakor a leendő berendezéseket (színüket, stílusukat) és a telepítendő növényeket is érdemes figyelembe venni, hogy kellemes összhatást érjünk el és egy igazán üdítő és pihentető zöldövezettel gazdagodjon otthonunk.

Olvass tovább

Beton a télikertépítésnél

Betonterasz a télikertépítéshez

Kőműves munkák alapanyaga

Betonból öntött terasz.
Beton terasz a télikert alapja.

A télikertépítésnél a legnagyobb felületek üvegből és műanyagból készülnek, de jelentős szerep jut a kőművesmunkáknak is. A terasz alapja sokféle módon és módszerrel elkészíthető, az egyik ilyen a betonozás, emellett a terasz tetőszerkezetét tartó oszlopok is készülhetnek betonból, ezért ez az egyik legfontosabb alapanyag.

Mi a beton?

A betonnem más, mint adalékanyagok, kötőanyagok és víz – esetenként különféle adalékszerek – megfelelő keverékéből előállított, mesterséges építőanyag. Jellegzetessége, hogy készítéskor lágy, könnyen alakítható, képlékeny, majd bizonyos idő múlva a kötőanyag és a víz vegyi reakciója következtében megköt és fokozatosan megszilárdulva kőszerűvé válik. A beton alkotórészei közé soroljuk a hézagokat, pórusokat kitöltő levegőt is.

A betont három állapotában szokták jellemezni a szakemberek:

  • betonkeverék, a bedolgozáshoz már megfelelően előkészített, megkevert beton, amelyen a kötés jelei nem mutatkoznak
  • friss beton, a bedolgozott betonkeverék, amelyen a kötés jelei ugyancsak nem mutatkoznak
  • megszilárdult beton, amelyen általában a beton szilárdulási folyamatának 28 napos korát értjük.

A terasz építéshez szükséges beton alkotóanyagai

A télikertépítés során a felhasznált betont készen is vásárolhatjuk, de általában a helyszínen keverik be a szakemberek a szükséges alkotóanyagokból.

Cement

A beton-vasbeton szerkezetek betonjának elkészítéséhez portlandcementet, kohósalak- és pernye-portlandcementet, kis hőfejlesztésű portlandcementet, fehér és színes portlandcementet szabad használni.

Mags terasz betonból
Magasított betonterasz

Adalékanyagok

A cement elvben önmagában is használható volna a terasz elkészítéséhez vagy a télikert oszlopainak beöntéséhez, azonban rendkívül drága volna csak ebből készíteni a betont, ezért különböző adalékanyagokat használnak. Az épületszerkezetek betonjának adalékanyagául általában folyamból vagy bányából kitermelt, természetes állapotú, többségében kvarc-, kvarcitszemcsékből álló, laza, üledékes kőzethalmokat használunk fel.

Technológiai szempontból az építés során az alábbi adalékanyagokat használjuk:

  • homok
  • kavics
  • homokos kavics.

A betonok csoportosítása és megnevezése

A télikert építés helyszínének kiválasztását követően a szakemberek megállapítják, hogy milyen építőanyagok felhasználásával készülhet el az építmény. A statikai szempontok figyelembevételével választják ki a megfelelő betontípust is.

A betonok típusai:

  • az adalékanyag fajtájától függően: kavics-, zúzottkő-, salak-, perlit-, stb. beton
  • az adalékanyag szemmegoszlása alapján: egyszemcsés, folytonos és lépcsős szemmegoszlású beton
  • a felhasznált cement fajtája szerint: cement-, bauxit-, transzcement-, stb. beton
  • az előállítás módjától függően: döngölt, csömöszölt, öntött, vibrált, stb. beton
  • a szerkezeti rendeltetése szerint: alap-, aljzat-, szerelő-, védő-, szerkezeti beton.

A Budapesten épített télikertek létesítésénél az építőipai folyamatokban jártas szakemberek választják ki, készítik el vagy rendelik meg a megfelelő típusú és minőségű betont. A beton öntését szakképzett kőművesek végzik, a száradást követően történik a műanyag nyílászárók szerelése, az ablak és ajtókonstrukciók, illetve a tetőzet elkészítése.

Olvass tovább

Télikertek, teraszok villámvédelme

Villámhárító a tetőn

Villámvédelmi berendezések beépítése otthon

viullámhárító télikert
Villámvédelem a télikertépítés során

A villámvédelem, a villámhárító berendezések beszerelése a télikertépítésnél is fontos feladat lehet. A létesítmény különösen akkor szorul védelemre, ha szerkezete fém, és ha eléggé magasak a főépülettől legtávolabb eső pontjai. Ilyen esetben a lakóház tetejére szerelt villámhárító nem nyújt  védelmet, mert a távolabbi objektumok kiesnek a kúpszerűen elhelyezkedő biztonsági zónából, így például a beépített terasz kert felőli sarkát a földszintes családi ház tetejére szerelt villámhárító egyáltalán nem védi.

A megfelelő kialakítást villamossági szakember segítségével kell elvégezni, aki szakszerűen építi be a szükséges eszközöket és berendezéseket.

Mi a villámvédelem, mi a célja?

A közvetlen villámcsapás elleni védelemnek az a célja, hogy a becsapás a védendő tárgy, épület helyett a felfogót, villámhárító berendezést érje, ezáltal a villám részére az épületen kívül kisebb ellenállású utat biztosítson a föld felé, semmint ha a villám a védendő tárgyon belül jutna a földbe. A villámhárító berendezés feladata tehát, hogy a villámcsapás esetén megvédje az épületet, zárt vagy nyitott terasz, télikertet a rombolástó, tűztől és a benn tartózkodó személyeknek védelmet nyújtson.

Életvédelem a villámcsapás esetén

A télikertben tartózkodó embert közvetlen villámcsapás nem fenyegeti, mégsem célszerű az épületen belül olyan hely közelében tartózkodni, ahol a tetőn levő fémszerkezetekkel vezetői összeköttetésben levő fémtárgy van. Az antennák, kémények, villamos berendezések a beépített teraszon villámcsapáskor veszélyes területnek minősülnek, mert ezek közelében, mintegy 1 m távolságban másodlagos kisülés jöhet létre.

Villámhárító télikert és terasz
Villámhárító épületekre szerelve

Hogyan építsünk villámhárítót?

A télikertnek beépített teraszon a villámhárító berendezés olyan legyen, hogy a villámáram részére a lehető legrövidebb, egyenes, éles iránytörés nélküli és egyben minél kisebb rezisztenciájú utat létesítsen. Kerülni kell, hogy a villám útja a felfogótól a földelő felé haladva emelkedjék.

A télikert építésének helyszínétől, és a környezetétől függ, hogy villámvédelmi szempontból milyen besorolást kaphat.

A villámhárító berendezés részei:

  • felfogó
  • levezető
  • földelő.

A felfogó

Az épületek tetején, tetőzetén felfogót, felfogókat helyezünk el. A felfogó a villámhárító berendezésnek az a része, amely a villám becsapódását a védendő tárgy, tetőszerkezet helyett felfogja. A felfogó felfogórúdból és felfogóvezetőből áll. Felfogóként alkalmazható a terasz tetejének bármely összefüggő fémrésze, mely legalább 0,5 mm vastagságú és teljes fémkeresztmetszete legalább 100 mm². A felfogórúd a levegő szennyezettségétől függően legalább 12 mm átmérőjű köracél vagy 3-4 mm falvastagságú bármilyen idomacélból készülhet.

Levezető

A levezető a villámhárító felfogó és a földelő összeköttetésére készített vezető vagy a szabvány szerint levezetőnek minősülő egyéb fémrész, amely a felfogót ért villámot a földelőhöz vezeti.

A levezetőket úgy kell elhelyezni a télikert építésekor, hogy a felfogó legfeljebb 50 m vízszintes távolságra legyen a vele összekötött legközelebbi levezetőtől. A levezetők számát a beépített terasz nagysága alapján határozzák meg.

Földelések

  • Földelésnek valamely vezetőnek a földdel való összeköttetését nevezzük.
  • Földelő – az áramnak a földbe folyását közvetítő, e célból a földbe helyezett, földben levő vezető.
  • Földelővezető – a földelőt és a földelendő testet összekötő vezető.

A földelő elhelyezésének pontos helyét a tervezés során villanyszerelő segítségével határozzák meg, és a télikertépítést végző szakemberek kivitelezik megfelelő módon. A megfelelő fajtájú, anyagú és méretű berendezés kiválasztását a szükséges paraméterek ismeretében a megfelelő táblázatok és ajánlások alapján határozzák meg.

A legegyszerűbb földelő a kertben elásott és hegesztéssel összekapcsolt armatúravasakból készíthető el.

Olvass tovább

Akvárium a télikertben

Télikert és akvárium.

Berendezés és belsőépítészeti megoldások

Akvárium fal
Akváriumfal a télikertben.

A télikert stílusának kiválasztásakor az új helyiség célját vesszük figyelembe. A megfelelő hangulatot és funkcionalitást a fal és padlóburkolat kialakításával és a berendezéssel érhetjük el. Különleges hatás érhető el az akváriumok, terráriumok létesítésével. A nagyméretű üveg akváriumok olyanok számára ajánlottak, akik az élőlényekkel, növényekkel való foglalatosságban is örömöt lelnek.

A lakberendezők az akvárium tervezésekor abból indulnak ki, hogy hobbieszközként vagy díszítőelemként funkcionál majd az üvegberendezés. Az akvárium a trópusi díszkertek hangulatát teljesítheti ki. A statikus berendezési tárgyak között üdítő színfolt a mozgalmas élőtér, ehhez meg kell találni az optimális formát és méretet.

Egyszerű akvárium

A legelterjedtebb típus, melyet a télikertben elhelyeznek, az egyszerű akvárium, mely könnyen és gyorsan telepíthető, hagyományos gondozást igényel. Felépítése rendkívül egyszerű: üvegből, illetve átlátszó anyagból készült tartály, állvány vagy alátét, fedőlap és világítótest.

Beépített akvárium

A télikert tervezése során már gondolni kell a beépített akvárium telepítésének lehetőségére. Ez a típus egzotikus térelválasztóként is funkcionálhat, ezért vastagsága többnyire nem haladja meg a 350 millimétert, szélessége azonban gyakran a 3 métert is meghaladhatja. A térelválasztó funkció mellett hangulatvilágításként is alkalmazható, egészen különleges megoldás, ha bárasztalként telepítjük. A beépített akvárium rendszeres gondozást, karbantartást igényel, érdemes már a télikert tervezésekor foglalkozni ezzel a lehetőséggel.

Asztal akvárium a télikertben
Akvárium asztal, berendezés.

Holland típusú akvárium

A holland típusú akvárium az üvegszoba kert-funkcióját hangsúlyozza ki, hiszen ennél a típusnál a növényeket helyezzük az előtérbe és csak néhány halat telepítünk. Az összhatás érdekében nem ritka, hogy a vízinövények és sziklakompozíciók együttesét háttérképekkel, poszterekkel egészítik ki. A holland típusú akvárium esetében a halgondozás mellett a vízinövények gondozását is alaposan ismerni kell.

Függő akvárium

A függesztett akváriummal helyet spórolhatunk, azonban korlátozott az ilyen üvegszerkezetek mérete és megengedett tömege. Általában maximum 100 kg-os össztömegű akvárium függesztése engedélyezett. A télikert berendezésénél az utóbbi években „festmény-akváriumokat” helyeznek el, ezek vastagsága 18 centiméter alatt marad. Az ilyen üvegtartályok jól megvilágítottak, ezért a halak számára érdemes búvóhelyeket kialakítani, hogy az esti a villanyfény ne zavarja meg életvitelüket.

Medence akvárium

A házhoz épített télikertben medenceszerű akvárium is létrehozható. Hátránya, hogy teljesen elveszíti mobilitását, cserébe természetes hatást kelt, szökőkút, kisebb vízesés telepítésére is alkalmas. A medencében többnyire aranyhalak tenyészthetők.

Az akváriumok mellett kedveltek a terráriumok is a télikertben. Ezek olyan üvegtartályok, melyben szárazföldi állatok tarthatók, általában pusztai berendezés mellet. Különleges hangulatot nyújt a vegyes üvegtartály a télikertben, ebben vizes akvárium és terrárium egy helyen található, a halak mellett kétéltűek gondozására alkalmas.

Olvass tovább

Műanyag ajtó és ablak gyártása

Terasz télikert.
Terasz télikert. Műanyag ablak
Teraszbeépítéssel épített télikert.

Üvegezett műanyag konstrukciók a télikertben

A műanyag ablak- és ajtókonstrukciók beépítésével készülő télikert, vagy ezek segítségével készített teraszbeépítés egyedi hozzáállást és megközelítést igényel, hiszen a kiváló minőség biztosítja a hosszú élettartamot. A télikertépítő szakemberek kiválasztásakor olyan céget kell megbízni, amely nemcsak a beépítés, beüvegezés szolgáltatását nyújtja magas fokon, hanem a télikert gyártását is magas technológiai színvonalon végzi.

Műanyag ajtók és ablakok gyártása

A télikert konstrukciója különböző nyílászárókból áll össze. A terasz beépítését és beüvegezését megelőzi a műanyag konstrukció legyártása, melynek több fázisa van:

  • a műanyag profil legyártása
  • az ablak- és ajtóprofilok méretre vágása
  • merevítővas behelyezése
  • hegesztés
  • sorja eltávolítása
  • ajtó és ablak vasalatának rögzítése
  • üvegbetét behelyezése, rögzítése.
Műanyag ablak gyártás
Műanyag ablak keresztmetszete.

A műanyag ablakprofil legyártása: ajtó és ablakprofilok fröccsöntése

A műanyag ablakok és ajtók gyártása a profilok legyártásával, fröccsöntésével kezdődik. A télikertgyártó cégek többsége előre gyártva vásárolja a műanyag alapanyagot, és utólag fóliával vonja be, színezi. A színes ajtók és ablakok gyártásához a fröccsöntési eljárás során a műanyag granulátumba kell keverni a festékanyagot, így tartósabb lesz a színezés.

A műanyag profilok méretre vágása

A télikertépítésnél rendkívül fontos, hogy pontosan elkészített ajtókat és ablakokat építsenek be a szakemberek. A pontos méret szerinti gyártás egyik legfontosabb kritériuma a pontos és precíz vágás. A műanyag ajtók és ablakok számára a profilokat pontos szögben és méreteben kell levágni ahhoz, hogy minőségi eredményt kapjunk.

Nyílászárók merevítése

A műanyag ablakok remek tulajdonságokkal rendelkeznek, azonban a nyomóerők hatására összeroppannak, ezért fém merevítést helyeznek a szakemberek a gyártás során az ablakok és ajtók műanyag kamráiba. A fém merevítésnek köszönhetően szinte bármilyen formájú és méretű télikert gyártható.

Ablakprofilok hegesztése

A következő lépés az előzőhöz hasonlóan rendkívül fontos a pontos végeredmény szempontjából. A műanyag ablakok elkészítéséhez a profilokat a megfelelő szögben összehegesztik. A megolvasztott darabokat a megfelelő módon kell összepréselni, ami nagy körültekintést igényel. Ha nem a megfelelő erősséggel kapcsolódnak össze a profildarabok, gyenge kötés alakul ki, ha túlzottan összepréselik a gyártmányokat, az ablak végső mérete módosul, ami a télikert építésénél jelent majd problémát.

Műanyag profil. Ajtó gyártás
Műanyag ajtó- ablak profil megmunkálása.

Sorjázás

A műanyag ajtók és ablakok gyártásánál külön munkafolyamat a sorjázás, mely a precíz termék elengedhetetlen követelménye. A teraszbeépítéshez csak olyan, kiváló minőségű nyílászárókat használnak fel, melyek tökéletesen sima és kifogástalan kerettel rendelkeznek.

Vasalat rögzítése

A legtöbb megrendelő azt szeretné, hogy nyáron a télikert üvegfelületének legnagyobb része nyitható, eltávolítható legyen. Az ajtók és ablakok nyitásához, zárásához a megfelelő vasalat felhelyezése szükséges. A precízen legyártott és rögzített vasalaton múlik, hogy milyen hosszú ideig használhatja kényelmesen és biztonságosan az üvegezett teraszt.

Üvegbetét beszerelése, üvegezés

A télikertgyártás utolsó mozzanata az üvegbetétek beépítése. Az üvegbetét alkotja a teljes télikert konstrukciónak a több mint 80 százalékát, ezért rendkívül fontos, hogy csak kiváló minőséget vásároljunk. Az üvegbetét típusa határozza meg a télikert hőszigetelésének és hangszigetelésének mértékét is. A szakszerűen legyártott műanyag ajtók és ablakok üvegbetétjeit rögzítő gumitömítés több évtizeden keresztül is megbízhatóan szolgálja a megrendelőt.

Olvass tovább