Négyévszakos télikert

Egész éves és szezonális télikert közötti különbségek

Négyévszakos télikertA négyévszakos télikert, ahogy a nevéből is adódik, egy egész évben használható helyiség, melynek rendkívül széles skálán mozog a funkcionalitása:

  • növénykert,
  • közösségi tér,
  • dolgozószoba,
  • lakószoba stb.

A szezonális télikert csak az év bizonyos részében kerül kialakításra és valamilyen konkrét feladatot, funkciót lát el:

  • növények teleltetése,
  • medence melegen tartása,
  • terrárium stb.

A négyévszakos télikert szerkezeti sajátosságai

Míg a szezonális télikert, lehet mobil télikert is, anyaga és konstrukciója könnyű, általában szétszedhető és tárolható, addig az egész évben funkcionáló télikert konstrukciója masszív és strapabíró, az időtállóság igényével készül.

A négyévszakos télikert a legtöbb esetben a ház egyik oldalához vagy sarkához illeszkedik, esetleg a terasz beépítésével jön létre. Az ajtók és ablakok üvegbetétjei többféle anyagból kaphatnak keretet: alumínium, műanyag vagy fa.

A télikert konstrukciójának kialakításához használt anyagot a megrendelő ízlése szerint választjuk ki, mivel a mobil rendszerrel ellentétben a beszerelést követően nem szükséges a mozgatása, ezért nem mérvadó az önsúlya.

Mit tegyünk, hogy egész évben használhassuk a télikertet?

Ahhoz, hogy a télikertet egész évben használhassuk, fel kell készítenünk a konstrukciót az egyes évszakok sajátosságaihoz. A téli hónapokban az üvegkonstrukciónak köszönhetően a napsugarak kellemes meleget biztosítanak, azonban amennyiben lakószobaként szeretnénk használni, gondoskodnunk kell a kiegészítő fűtésről is. Ha növénykertként szeretnénk használni, akkor is szükség lehet a hideg hónapokban bizonyos szintű temperálásra.

Az üvegkonstrukció a téli napokon kellemes meleget biztosít, ez azonban a nyári hónapokban vad forrósággá válhat, ezért ez ellen árnyékolással, esetleg szellőztetéssel és légkondicionálással kell védekezni.

Energiatakarékosság és optimalizálás

Az energiaárak elszabadulása egyre inkább az energiafelhasználás optimalizálására ösztönzi a tulajdonosokat. A teraszbeépítés vagy a télikert a téli hónapokban plusz szigetelést biztosít az épületnek, ezért mindenképpen érdemes elgondolkozni a megépítésén. A fűtés és hűtés beépítése azonban komoly előtervezést és kalkulációt igényel, hogy ne legyen ráfizetéses a hozzáépítés.

Olvass tovább

A télikert építés sajátosságai Budapesten

Hogyan tervezzünk és építsünk télikertet nagyvárosban?

Télikert építés ház sarkán
Télikert a nagyvárosban

A Budapesti éghajlati viszonyoknak megvannak a maguk sajátosságai, melyeket figyelembe kell venni a télikert tervezése és építése közben. A városi dzsungelben kellemes, pihentető, zöld oázist alakíthatunk ki otthonunkban, mely egész évben virágzó növényekkel örvendezteti meg tulajdonosát. Nem mindegy, hogy hozzáépítéssel vagy teraszbeépítéssel kívánjuk létrehozni ezt a plusz helyiséget, hiszen az épület adottságai mellett a törvényi előírásokat is figyelembe kell venni.

Sajátosságok a budapesti télikertépítéskor

A nagyvárosban az alábbi kritériumokat kell figyelembe vennünk, ha télikert építéshez fogunk:

  • az épület típusa,
  • a beépítés elhelyezkedése és fekvése,
  • a terasz vagy épület hozzáférhetősége,
  • az elérhető építőanyagok típusa.

A budapesti épület típusa

Nem mindegy, hogy milyen típusú ingatlanban szeretnénk télikertet kialakítani a nagyvárosban. Minden épülettípusnak megvannak a sajátosságai, melyek meghatározzák a télikert típusát is. Az adott ingatlanra vonatkozó építési előírások lehetetlenné is tehetik a beépítést.

Ha kételkedünk abban, hogy az előírások engedélyezik-e a télikert kialakítását, szakemberhez kell fordulni. A télikertépítő cég munkatársai gyorsan és szakszerűen felmérik, hogy milyen lehetőségei vannak a tulajdonosnak.

Ha társasházról vagy többlakásos épületről van szó, előfordulhat, hogy a lakók engedélyére is szükség van, családi ház esetében az eljárás azonban jóval egyszerűbb, de minden esetben az a biztos, ha szakember tanácsát kérjük.

Elhelyezkedés és fekvés

Az épület elhelyezkedése és fekvése alapvetően meghatározza a télikert kialakításának módját és típusát. Ha déli fekvésű télikertett tudunk építeni, akkor ott az árnyékolásra kell fektetni a hangsúlyt, hiszen az év és napok nagy részében a nap melegíti majd oázisunkat. Amennyiben északi fekvésű, esetleg más épületek által árnyékolt helyen szeretnénk építeni, akkor a fűtés lehetőségét és gazdaságosságát kell mérlegelnünk, illetve azt a lehetőséget, hogy nem használjuk egész évben a helyiséget.

Hozzáférhetőség

Minden építkezésnél figyelembe kell venni a hozzáférhetőséget. Bár napjainkban, a modern technikáknak és technológiáknak köszönhetően (például ipari alpinisták segítségével) bárhol építkezhetünk, figyelembe kell venni ennek költségvonzatait. A szakemberek már az első felmérés során megállapítják, hogy szükséges-e különleges jármű vagy eszköz az anyagok helyszínre juttatásához, beemeléséhez stb.

Anyagok

A télikertépítés tervezésekor különféle anyagok alkalmazása jöhet szóba, melyek más és más tulajdonságokkal rendelkeznek. Az Ön télikertjének építéséhez szükséges anyagokat az építők a megbeszélés során az igényeknek megfelelően választják ki, hogy az eredmény tökéletesen kielégítse a megrendelőt.

Olvass tovább

Guruló, összecsukható, mobil télikertek

Honlapunkon eddig főleg a házak, lakások állandó elemének szánt, stabil alapra véglegesen rögzített télikertekkel foglalkoztunk. Ezek legtöbbször egy már meglévő bejárati vagy kerti teraszon kerülnek kialakításra. Ám a kisebb üvegpavilonokat, növényszobákat tervezhetjük úgy is, hogy elmozdíthatók legyenek teljes egészükben, illetve szétszedve vagy összecsukva szállíthatók és új helyen minimális erőfeszítéssel felállíthatók legyenek.

Első képünkön fából, fémből és tartós polikarbonátból készült guruló üvegházat látunk. A mobil oázis városi környezetben különösen üdítő látvány.

hordozható mobil üvegház

A kis télikert hordozhatósága nagy előnyt jelent a város szűkös körülményei között, és lehetővé teszi a kertészek számára, hogy növényeiket mindig az épület napos oldalára helyezzék át. A növényeket a fülke elszigeteli a szennyezett városi talajtól, így akár forgalmas utcákra is kiállíthatók egy lakóház elé. Ha erre alkalmas az udvari rész, egzotikus dísze lehet például egy kerti mulatságnak.

Fémszerkezetű összecsukható mobil télikertek

Az összecsukható télikert egy speciális létesítmény, amelyet növények elhelyezésére és pihenőhely kialakítására terveztek.

mobil télikert - fémszerkezet

Lehet különálló építmény egy parkban vagy kertben, de  számos további funkciót is elláthat (zöld nappali, rekreációs tér, biliárdszoba, masszázsterem stb.). A klasszikus üvegházat általában főként olyan növények termesztésére használják, amelyek nem eléggé ellenállóak az adott terület éghajlati viszonyainak, a hordozható télikertek inkább a szabadidő eltöltésének komfortját szolgálják.

Magyarország éghajlati viszonyai sok délszaki dísznövény vagy szubtrópusi gyümölcsfa (például citrusfélék) számára zordak. Ezért, főleg a városlakók  számára, egyre vonzóbbnak tűnik a saját örökzöld oázis birtoklása. Teraszbeépítéssel és télikertek beüzemelésével bárki megvalósíthatja az örök nyár kis birodalmát otthoni környezetében.

A fémszerkezet (legtöbbször alumínium profil) fő előnyei:

  • A keret nem deformálódik, nem fakul ki a napon és nem rozsdásodik
  • Az egyrétegű üvegezési technológia kiváló helyiségvilágítást biztosít
  • Különféle dizájn-lehetőségek érhetők el a porfestett bevonattal
  • Az üvegbetétek illeszkedése kifogástalan hőszigetelést biztosít
  • A felhasznált anyagok nem tartalmaznak mérgező vagy a természetre káros vegyületeket

Üvegházak és télikertek típusai

tlikert kupolaA tárgyalt építmények egyaránt lehetnek szabadon állóak vagy a házhoz erősítettek. A legtöbb esetben a növénytermesztésre szánt üvegházak elszigeteltebbek, és az első típus szerint épülnek. A második lehetőség optimálisan alkalmas szobakert kialakítására egyoldali vagy sarok-kétoldali csatlakozással a lakóházhoz. Ezek mellett különleges típust képviselnek a guruló, odább vihető vagy más helyen pillanatok alatt felállítható pavilonok, üvegkupolák. Közös jellemzőjük, hogy a melegség és kényelem érzését adják, valamint egyedülálló lehetőséget kínálnak arra, hogy egész évben élvezzük a természet csodálatos szépségét.

Fenyők és örökzöldek a kertben

Mely növények örökzöldek?

Kert fenyő örökzöld
Örökzöld fenyő a kertben

A télikert és kert növényeinek kiválasztásakor sokan szavaznak az örökzöldekre. A lombhullató és az örökzöld növények között számtalan átmeneti típus található. A valódi lombhullatók levelei ősszel maradéktalanul lehullanak, az átmeneti típusokéi csak fokozatosan halnak el, s sokszor elszáradva tavaszig az ágakon maradnak.

Közelebb állnak az örökzöldekhez azok a fajok, változatok, amelyeknek a levelei a hidegtől függően a tél közepéig, enyhébb teleken tavaszig korábbi színükben pompáznak, majd a fiatal levelek megjelenésével egyidőben lehullanak – ezek a félörökzöldek. A valódi örökzöld növények azok, melyeken egyidőben legalább két levélgeneráció megtalálható, ezért folyamatosan zöldnek látjuk őket.

Valójában az örökzöldek levelei is lehullanak, azonban a teljes levélállománynak csak egy jelentéktelen része hullik le. Az örökzöld fák és bokrok levelei néhány évig élnek, majd egyszerűen elsárgulnak és hamarosan lehullanak.

Milyen hőmérsékletre van szüksége az örökzöldnek ?

A mérsékelt éghajlati öveken az örökzöldek számára nem alakul ki szélsőségesen nehéz időjárás, ezért bármely kertben és teraszon tarthatók.

Az örökzöld növények esetében a fagytűrés és a melegtűrés is fontos tényező. Minden növény számára létezik optimális hőmérséklet, melyen növekedni és fejlődni tud. Az árnyékolt, légkondicionált és fűtött télikertben minden évszakban kialakítható a növények növekedésének megfelelő klíma.

A növények 50°C fölött elpusztulnak, 70°C fölött teljesen elhalnak. A Magyarország területén élő tűlevelűek károsodás nélkül elviselik a -40°C-t is. A problémát az jelenti, hogy ugyanez a növény a tavaszi fejlődés kezdeti stádiumában már -3 fokon is elfagyhat.

Összességében elmondható, hogy a mi éghajlati viszonyaink között nem szükséges az örökzöldek életképességével foglalkozni.

Fenyő és örökzöldek a kertben
Sziklakert kialakítása örökzöldekkel

Örökzöldek a kertben

Az örökzöldek ültetésével az a célunk, hogy télen is szép, mutatós növények legyenek kertjeinkben, megnyújtva ezzel a kert használati idejét. A fenyők túlzott használatát kerülni kell a kerti terasz kialakításakor.

A kert kialakításakor érdemes néhány fontos szempontot figyelembe venni. A fenyő lombja esetenként túlságosan komor, sötétzöld (lucfenyő, feketefenyő), ezért ezek társaságában lehetőleg világos színű, virágos növényeket telepítsük (például Magnolia, Exohorda). A sok pikkelylevelű faj (Thuja, Chamaecyparis) temetőhangulatot teremt, ezért ezek felhasználását különösen kiskertekben ne erőltessük.

Mészkerülő növényeket csak akkor ültessük, ha életfeltételeiket maradéktalanul biztosítani tudjuk. Ez többnyire csak talajcserével lehetséges.

A melegebb éghajlatról származó örökzöldeket lehetőleg a kert déli oldalára, támfalak vagy egyéb műtárgyak által védett helyre ültessük, esetleg a zárt teraszon vagy  télikertben helyezzük el.

Zordabb éghajlatú országokban az ilyen növények üvegházban nevelhetők.

örökzöldek üvegházban

Thuja

A kertek és télikertek egyik legkedveltebb örökzöld növénye a Tuja. Pikkelylevelű örökzöld bokrok vagy fák. Tobozuk apró, megnyúlt, éretten világosbarna. A nemzetség hat faja Észak-Amerikában és Ázsiában él.

kerti tuja
Thuja koraiensis Nakai a kertben

Thuja koraiensis Nakai

Koreában honos cserje vagy kis fa. Ágai lazán állnak, kérge vörös, lombja világoszöld, fonákán feltűnő ezüstös rajzolat látható. Tobozai kicsik, tojásdadok, barnák. A télikertekben élő egyedek teljesen télállók. Csapadékos, párás környezetet igényel. Ritkaság, köztermesztésben nem található.

Olvass tovább

Műanyag ajtók és ablakok karbantartása

Nyílászárók karbantartása a beépített teraszon, télikertben

Terasz és télikerti ablak ápolása.
Műanyag ablak ápolása és karbantartása.

A télikertépítés vagy teraszbeépítés során a műanyag ajtó- és ablakkonstrukciókat alkalmaznak a szakemberek. A jelenleg használt technológiáknak köszönhetően ezek a szerkezetek rendkívül strapabírók és időtállók, azonban a rendszeres karbantartás és ápolás elkerülhetetlen, csak ennek segítségével biztosítható az akadálymentes működés és a tökéletes zárás.

Az otthonunkban végzett tavaszi nagytakarítás egyik alapeleme az ablakmosás, mely során érdemes elvégezni a szakemberek által ajánlott karbantartási munkálatokat a beépített erkélyeken, fedett teraszon, szobakert nyílászáróin.

Műanyag nyílászárók beállítása

A télikert vagy a beépített terasz nyílászárói időről időre beállításra szorulnak. Az ajtók és ablakok nehezebben záródnak, rés jelenik meg az ablakszárny és a keret között, nem zár tökéletesen, esetleg beragad. Ilyen esetekben a műanyag konstrukció több pontján elhelyezett csavarok segítségével állítható be a szükséges paraméter.

Saját kezűleg vagy mester segítségével?

A műanyag ablakok beállítása elvégezhető saját kezűleg is, az ajtók megfelelő korrekciója, különösen hárompontos zsanér esetén azonban már sokkal bonyolultabb feladat. Ha a télikert, üvegterasz vagy lakás több nyílászárója is beállításra szorul, érdemes szakembert hívni, mivel ezzel elejét vehetjük sok problémának és rengeteg időt takaríthatunk meg.

A műanyag ajtókonstrukciók esetén, különösen a régebbi típusoknál, túlhúzásnál eltörhetnek a pántok elemei, ennek cseréje pedig nehézségekbe ütközhet, ha már nem gyártott darabról van szó.

Ablak beállítása a télikertben
Műanyag ablak vasalat beállítása

Az ablakok saját kezű beállításánál haladjunk lépésről lépésre, egyszerre csak kis mértékben módosítva a csavarok beállításán és megjegyezve az elfordítás mértékét, így legalább a korábbi állapotokat helyreállíthatjuk.

Ha az ajtó- vagy ablakkonstrukció szélén megjelenő hézag az anyag fáradásának a jele, azaz a konstrukció eldeformálódott, akkor csak szakember segítségével tudjuk a hibát kijavítani.

A télikertépítéssel foglalkozó cégek szakemberei a műanyag nyílászárók beállítását szakszerűen végzik el.

Tisztítás és mosás

Az ajtók és ablakok karbantartását minden esetben az alapos mosással, tisztítással kezdjük el.

A műanyag keret és az ablakbetét esetében is elmondható, hogy csak olyan anyagokat alkalmazzunk, melyek nem gyengítik, nem karcolják az anyagot. A legtöbb áruházban találunk kifejezetten erre a célra készített szereket.

A műanyag keret esetében az óvatosság azért is indokolt, mert az UV védelem lemarása, felkarcolása a teljes szerkezet épségét veszélyeztetheti.

Vasalat ápolása és karbantartása

A megtisztított ablakok és ajtók legkényesebb része a vasalat. A télikert falába beépített nagy méretű ajtók és ablakok ezek segítségével nyílnak és záródnak, tehát nagy igénybevételnek vannak kitéve. A szerkezeti elemek egyes részeit kenni kell, másokat olajozni, erre speciális anyagot használunk.

Az áruházakban kapható egységcsomagokban találunk leírást és megfelelő kenőanyagokat is. Ha bármilyen kétség merülne fel a szerkezet karbantartásával kapcsolatban, érdemes szakember tanácsát kérni. Az elkopó alkatrészek általában cserére szorulnak, ezért célszerű a rendszeres karbantartással megóvni a vasalat mozgó részeit.

A gumitömítés ápolása

A gumitömítés védi meg a beépített teraszt a portól, emellett a hőszigetelésben is szerepet játszik. A gumi tisztítását csak olyan semleges tisztítószerrel szabad végezni, amely nem károsítja azt. A megfelelő kenőanyag segítségével biztosíthatjuk, hogy a tömítés rugalmas maradjon. Szakadás esetén hívjunk szakembert és cseréltessük ki az elhasználódott gumirészeket, hiszen ezzel a fűtésszámlán is spórolhatunk.

Olvass tovább

Növényvédelem a beépített teraszon

Virágaink betegsége a télikertben

Télikert növényvédelem.
Növényvédelem a télikertben.

A télikertben nevelt növényeink betegségeit – okozati összefüggésük alapján – endogén és exogén eredetű tényekre vezethetjük vissza. Az előbbi genetikai, az utóbbi ökológiai hátterű, amelyben a biotikus és abiotikus tényezők egyaránt szerepet játszhatnak. Az élettelen szférából ható erők súlyosak lehetnek, de járványt, fertőzést nem okozhatnak. Fertőzést, járványt, pandémát viszont csak élő szervezetek idézhetnek elő.

Abiotikus eredetű, nem fertőző betegségek a télikertben

Gyakran fordul elő, hogy nagyobb veszteséget okoznak a télikert növényei között, mint a fitopatogén szervezetek. Ez a mostoha bánásmódra és az ökológiai ismeretek hiányosságára vezethető vissza.

Vízhiány és vízbőség

Satnya növekedés, hervadás, száradás és különféle kártevők elszaporodása lehet a következménye. Az egyenlőtlen vízellátás egyes növényeken a megszokott életritmus eltolódását okozhatja, ami élettani következményekkel, például fokozott fagyérzékenységgel, esztétikai és gazdasági hátrányokkal párosulhat. A fokozott vízbőség a gombák elszaporodását okozhatja.

A megfelelő vízellátás érdekében érdemes öntözőrendszert vagy öntözőgrafikont készíteni a télikert növényei számára.

Tápanyagok

Hiányukat és bőségüket is jelzik a növények. A fémek hiánya levélbarnulást, apró virágokat, idő előtti lombhullást okoz. A kálium hiányában görbült levelű, vékony lesz a növény, az elégtelen nitrogénellátást az apró világoszöld levelek jelzik.

A túlzott tápellátás is káros lehet. A nitrogéntöbblet hatására sötétzöldek lesznek a növény levelei, érzékenyebbé válik a kártevőkre. A káliumtöbblet hatására a virágszirmok elgörbülnek.

A tápanyagellátás megfelelő szintjét talajvizsgálattal határozhatjuk meg.

Növényvédelem szakszerűen.
Szakszerű gondoskodás a növényvédelem alapja.

Fényhiány és fénytöbblet

A télikert árnyékolása nem csak az emberek komfortérzete és a magas hőmérséklet elkerülése érdekében fontos, hanem a növények életében is meghatározó. Fényhiány esetében etioálódnak a kifejlett növények, és az ilyen növényekről szedett dugványok elrothadnak. Fénybőségben elszíneződnek és lehullanak a levelek.

Erős napsütésben az öntözővíz és a permetlé perzselő hatása fokozódik.

A télikertépítés során a szakemberek a megfelelő fényvédelmi technológiák beépítését is elvégezhetik.

Páratartalom

Száraz környezetben fokozódik a párolgás, lassul a csírázás, és vontatott a dugványok gyökeresedése. Ahol huzamos ideig alacsony a levegő páratartalma, ott kártevők megjelenésére is számíthatunk. Nyirkos légtérben, párás környezetben a gombás megbetegedések kórokozóinak fokozott patogenitásával, meztelen csigák kártevésével kell számolnunk.

A páratartalom szabályozását nem csak speciális berendezések segítségével érhetjük el, hanem a fényviszonyoknak és hőmérsékletnek megfelelő öntözéssel, ezzel összhangban lévő szellőztetéssel, végső esetben peszticidek használatával.

Biotikus eredetű, fertőző betegségek és kártevők

Ide az egyértelműen élő, továbbá az élő életre utaló jeleket is mutató szervezeteket soroljuk. A fitopatogén szervezetek lehetnek: vírusok, mikroplazmák, baktériumok és gombák. A kártevők közül a hengeresférgek, a gyűrűsférgek, az ízeltlábúak, a puhatestűek és az emlősök törzsébe tartozó fajok elleni védelem a fontos.

A biotikus eredetű betegségekkel és ellenük történő védekezéssel a következő írásban foglalkozunk.

Olvass tovább

Kávét vagy teát fogyasszunk a télikertben?

Télikert pihenősarok kávé

Egészséges otthon, egészséges italok

Télikertben tea és kávé
Tea vagy kávé a szépen berendezett télikertben.

Udvarias házigazdák gyakori kérdése, amikor kényelmesen elhelyezkedünk a télikertben kialakított fogadószobában és marasztalni szeretnék a kedves vendéget: kávét vagy teát hozhatok? Jellemzően egyiket vagy másikat jobban szeretjük. Mitől függ, hogy melyiket részesítjük előnyben? Kizárólag az íz számítana? A beépített terasz kellemes környezete hatással van-e választásunkra?

Mi van az italokban?

Kevesen ismerik azt a tényt, hogy mindkét ital alapjául szolgáló növénykét a télikertben is sikerrel nevelhetjük, így még különlegesebb a felszolgált ínyencség. Lássuk, hogy miből állnak ezek a remek italok. A tea mintegy 180 különböző anyagból áll. A friss tealevelek a növényi sejt szokásos összetevőin kívül polifenolt és metil-xantint tartalmaznak. A zöld tea fanyar, kesernyés ízét a polifenolnak köszönheti. A tealevélben koffein is van, azon kívül színt adó klorofill, jellegzetes illatot biztosító illékony vegyületek meg lipidek, aminosavak, ásványi anyagok stb.

A kávé komponensei közül közismert a koffein, mely a robustában kb. kétszer akkora mennyiségben található meg, mint az arabicában. A nyers kávéban többféle szénhidrát van, de az egyszerű cukrok a pörkölés során jórészt elbomlanak. Itt is jelen vannak az illékony vegyületek, csakúgy, mint a teában, ezek összetétele nagyban függ attól, milyen éghajlaton termesztik a növényt, illetve hogyan tárolják és pörkölik a kávébabot. A kávé minőségét nagyban befolyásolják a karbonsavak, ezek adják a jellegzetes aromákat. Csak a szubjektív szemlélet mondatja azt, hogy a télikertben ücsörögve több kávé fogy, mint tea.

Beépített télikert terasz
Vendégváró berendezés a beépített teraszon

Az egészséges koffein

A kávé és tea közös jellemzője tehát, hogy mindkettő koffeint tartalmaz, fajtától függően különböző mennyiségben. Élénkítő erejük azonban nem teljesen azonos: a tea hatása később és lassabban jelentkezik, de tovább tart, míg a kávéból hamarabb a véráramba jut a koffein, vagyis szinte azonnal felpörget. A két ital szervezetünkre gyakorolt hatását bizonyos mértékben mi magunk is befolyásolhatjuk. Ha nem szeretnénk erős, koffeines teát, áztassuk tovább a teafüvet. Amennyiben a kávé savassága bántja a gyomrunkat, válasszunk erőteljesebb pörkölésű kávébabot vagy őrleményt.

Koffeintartalmának köszönhetően mind a tea, mind a kávé — optimális mennyiségben fogyasztva — jó hatással van az egészségre. A mértékletes koffeinbevitel bizonyítottan gátolja például az Alzheimer-kór kialakulását. Vagyis élettani hatását tekintve mindkét ital hasznos. Úgy látszik, tényleg az íz a legfőbb tényező, amikor döntünk: kávét vagy teát?

Kávé vagy teafőző a télikertben

Az egyes helyiségeknek megvan a saját funkciójuk az épületen belül, így a télikertnek is. A tea és kávéfőzés helye a konyha, kell-e kávégép vagy teafőző a beépített teraszra? A válasz nem egyszerű. elsősorban a megrendelő felfogására van bízva. Annyi azonban elmondható, hogy a növénykertként is funkcionáló télikertben magas a páratartalom, mely nem ideális az elektromos berendezések számára. A kávéfőző biztonságos használatához gondoskodni kell a páratartalom és a hőmérséklet megfelelő szabályozásáról, amit a télikertépítő szakemberek ajánlásai alapján könnyen kivitelezhető.

Olvass tovább

Fűszer- és gyógynövények otthonunkban

Bebérlevél a lakásban

Növénytermesztés a télikertben, beépített teraszon

Fűszer növény télikert
Fűszerek termesztése a télikertben.

Nem véletlenül dönt úgy az ember, hogy télikertet épít vagy beépíti a nyitott teraszt. Az így létrejött plusz helyiséget sokféle módon felhasználhatjuk, kihasználhatjuk. Az egyik ilyen hasznosítási funkció a növénykertként történő berendezés. Több olyan fűszer- és gyógynövény van, mely egész évben hasznos lehet konyhánkban, különösen akkor, ha friss. Nézzünk néhány növényt, mely jól jön, ha frissen megtalálható a beüvegezett konyhakertben.

Aloé

Afrikában és Nyugat-indiában honos, a szárazságtűréshez alkalmazkodott növénynemzetség. Egyik gyakori faja az A. capensis, ezt a télikertben is nevelhetjük.

A hatóanyagot a levelek megsértésével nyerik, a levelekből csepegő nedvet fogják fel. Napon szárítva vagy szabadon rakott tűz fölött besűrítik, és így egy májbarna színű, gyantaszerű anyagot kapnak. A drog aloint, valódi gyantát, illóolajat és antrakinon-származékot tartalmaz.

Erősen hashajtó hatású, mégis néhány likőr különleges hatóanyaga.

Növények a télikertben
Aloé az üvegházban.

Babér

Kisázsiából származó, a Földközi-tenger egész partvidékén elterjedt örökzöld fa vagy cserje, levelét hasznosítják. Termését Magyarországon nem hasznosítják. Üvegházakban, télikertben egész évben jól érzi magát.

A levelek bőrneműek, szőrtelenek, törékenyek. Hosszúkás-hegyesek, ép vállúak, és ép szélűek, kissé hullámosak, színük olajzöld, felső felük sötét, fényes, barnás, alsó felük világosabb.

A levelek szaga jellemző, fűszeres, ízük is hasonló. 1-3% illóolajat, valamint keserűanyagot tartalmaznak. Az illóolaj világossárga, kellemes illatú folyadék, amely később kissé édeskés szagú lesz. Vízgőzdesztillációval nyerik a levelekből. Sűrűsége 0,915-0,935, 1-3 térfogatrész 80%-os alkoholban oldható.

A babérlevelet nálunk csak konyhafűszernek használják, illóolaja a fűszeriparban mártások ízanyaga.

A babérfa gyümölcsét fűszerként és keserűanyagként is hasznosítják, de zsíros olaját is kitermelik.

Cayeni bors

A Cayeni borsot amerikai paprika, angol paprika, magyar bors néven is ismerhetjük.

Manapság divatos fűszernövény, mely a télikertben termesztve ízesítők és fűszerkeverékek alkotórésze lehet. A törpe paprikához hasonló, téglavörös színű, kb. 3 cm hosszú, sárgarépa alakú gyümölcs. A héja vékony. Egyes országokban paprika helyett használják. A magyar paprikánál erősebb, maróbb ízű fűszer. Általában finom por alakjában kerül forgalomba.

Nagy kapsacin tartalma miatt jól elzárva, fénymentes helyen kell tartani.

Erős, csípős ízű mártásokhoz, sült húsok, halételek, rizskörítések, sajtos és tojásos ételek ízesítésére, savanyúságok berakására használják.

Kapor

Közismert konyhakerti fűszernövény, mely egész évben megél az ablakpárkányon, üvegházban, télikertben vagy a beépített teraszon. Európába a rómaiak idejében került, és a középkor óta általánosan termesztett. Vadon nem fordul elő. Egyéves, jellegzetes illatú, lágy szárú növény. Gyökere orsószerű, vékony, alig elágazó, 10-20 cm hosszú. Szára hengeres, felálló, magassága 50-150 cm között változik, végig leveles. Lomblevele háromszorosan szárnyalt, összetett, levélkéi véknyak. Virágzata összetett ernyő, 15-20 cm átmérőjű. Virágai aprók, élénksárgák, hímnősek. Termése ikerkaszat, amely két részre hasad.

Hatóanyaga illóolaj, amelytől jellegzetes, általánosan ismert, össze nem téveszthető, átható, nehéz aromáját nyeri. Az illóolaj színtelen, lassan megsárguló, szaga köményre emlékeztető, íze először enyhe, majd égetően csípős.

Kellemes íze, étvágyjavító hatása és sokoldalú felhasználhatósága miatt az egész világon kedvelt. Legfőképpen az élelmiszeripar használja zöld részeit frissen és szárítva, érett termését egészében és őrölve ízesítőként. De mind többet igényelnek a belőle előállított illóolajból is, amelyet főként a likőrgyártásban használnak.

A világ kaporolaj termelése évente 40-50 tonnára tehető.

Olvass tovább

Természetes és mesterséges világítás a beépített teraszon

Növények és fények a télikertben.

Fényviszonyok a télikertben

Fények a beépített teraszon
Terasz mesterséges megvilágítása.

A növények fejlődéséhez, növekedéséhez szükség van fényre, ezért a növényházként funkcionáló télikert fényviszonyait és mesterséges megvilágítását szakszerűen meg kell tervezni. A növények számára nélkülözhetetlen ibolyántúli sugárzás a beépített terasz szerkezetére és berendezésére nézve káros is lehet, ezért a megfelelő védelemről és árnyékolásról gondoskodni kell.

A télikert mesterséges megvilágításának tervezésekor olyan fénytesteket kell választani, melyek energiatakarékosságuk mellett biztosítják a növények számára a szükséges színárnyalatokat is. A lámpák elméleti színspektrumának maximális indexe 100-as, minél alacsonyabb ez az index, annál gyengébb minőségű világítótestről van szó.

A növények gyarapodása a télikertben

A lakás részét képező télikertben vagy a szabadban, a ház körül kialakított kertben nevelt növények fejlődésének egyik kézzelfogható jele a növekedés, tömegük folyamatos növekedése. A növények fejlődése a fotoszintézis révén történik. A növények fotoszintéziséhez energiára van szükség, melyet a fényből nyernek. Nappal a beépített terasz műanyag ablakai és ajtói elegendő üvegfelületet biztosítanak a napfény zavartalan beáramlásához, a sötétebb napszakokban, évszakokban azonban mesterséges fényre van szükség ahhoz, hogy növényeink teljes szépségükben pompázzanak.

A téli időszakban virágzó növények egészen különleges élmént nyújtanak a nagyvárosi, például budapesti betonrengeteg közepén épített narancsházban, pálmaházban. Egyes növények csak akkor képesek virágozni vagy gyümölcsöt teremni, ha az év folyamán megkapják a szükséges napi fénymennyiséget, ezért a borús vagy sötét napokon szükség van a lámpákkal történő megvilágításukra.

Növénytrermesztés télikert
Megvilágítás növénytermesztéshez.

Világítás és energiatakarékosság

A télikertépítés egyik célja, hogy a plusz helyiség kialakítása révén növeljük otthonunk hőszigetelését, ennek révén energiát takarítsunk meg. A szobakert növényeinek mesterséges fénnyel való ellátása plusz költséget jelent, ezért energiatakarékos és hatékony megoldásokat kell keresni. A legújabb LED típusú lámpáknak köszönhetően az egész napos megvilágítás sem jelent komoly anyagi megterhelést. A növények hagyományos lámpatestekkel történő megvilágítása esetén a megfelelő időszakokban történő megvilágítással érhető el a legjobb hatás.

A sötét téli napok során harminc perces időközönként történő megvilágítás esetén a növények növekedése már fenntartható.

Meg kell különböztetnünk a télikert és az üvegház megvilágítását. A szobakertben vagy a beépített teraszon nevelt növények elsősorban kedvtelési célokat szolgálnak, ezért nem történik különösebb tragédia akkor sem, ha a fényes és sötét periódusok nem rendszeres időközönként váltakoznak. Üvegházban, ha a növénytermesztés gazdasági célból történik, rendkívül fontos, hogy pontosan megtervezett rendszerben, a megfelelő eszközök kiválasztásával történjen a megvilágítás.

Olvass tovább

Kivi és füge termesztése otthon

Télikertben is nevelhető növények

Kivi termesztése.
Kivi termesztése otthoni körülmények között.

A Kivi Kínából származik, ahol folyópartok rendkívül nedves, árnyékos környezetét szereti. Az apró, sárgadinnyéhez hasonló gyümölcsnek számtalan neve terjedt el. A növény jellegéből adódóan (hasonlít a melegházi uborkára) termesztéséhez erős tartószerkezetre van szükség, a télikert építésekor érdemes ezt megtervezni.

A gyökérzet a talaj felszínéhez közel helyezkedik el. Kétféle hajtása van, a vegetatív és a termőhajtás. A tavaszi hajtások csak vegetatív rügyek.

A növény váltivarú, tehát a telepítéskor nővirágú és hímvirágú fajtákat ültessük keverten.

A télikert vendége

A kivi ugyan elviseli a -30 C hideget is mélynyugalmi állapotban, de rügypattanáskor már -1 C-nál is károsodik, ezért a télikert vagy beépített terasz lehet ideális számára, kinn a kertben fólia sátrat vagy mobil üvegházat kell köré építeni a téli fagyok elmúltáig.

A szőlő fakadása előtt indul meg a vegetációja, a tavaszi fagyok miatt veszélyes időszakban.

A hímvirágok sok pollent termelnek, a beporzásnál előnyös a méhek közreműködése, ezért ilyenkor ki kell nyitni a télikertnek erre a célra tervezett ablakkonstrukcióját.

Gondozása, nevelése

A jó vízáteresztő, kevésbé agyagos, laza talajokat szereti, a köves talajt is jól elviseli. Az enyhén savanyú vagy közömbös kémhatást kedveli, a mészre kissé érzékeny.

Kivi szaporítása
Kivi gondozása és szaporítása otthon.

Fagyzugos, szeles helyre ne telepítsük. Széles, kiterülő levelei könnyen beszakadnak, a szél hatására fiatal hajtásai leszáradnak.

Termesztéséhez a nagy páratartalom fontos, az öntözés – legalább hetente kétszer, 20-25 mm mennyiséggel – elengedhetetlen.

Gyümölcse késő ősszel érik be, ezért csak fóliasátorral, üvegházzal védhető vagy télikertben érlelhető be.

Füge a télikertben

Európában is termeszthető, megfelelő körülmények között a füge. Ehhez mindenképpen üvegházra, télikertre, vagy legalább beépített teraszra van szükség. Mivel az őszi virágzásból ritkán fejlődik gyümölcs, ezért fölösleges a kerti termesztéssel, neveléssel próbálkozni. A füge júniustól októberig folyamatosan érik.

Tősarjakról vagy dugványozással szaporítható.

A Kelet-Ázsiában elterjedt növény hazájában erdőalkotó fa is lehet. Termése húsos falú, leginkább a körtére hasonlít.

A világ egyik legrégebben termesztett gyümölcse, mely az ókori görögök egyik legfontosabb tápláléka volt. A frissen és szárítva is fogyasztható termés sok kalciumot, foszfort és vasat tartalmaz. A legtöbb kertben akkor szedik össze a füge termését, ha az már lehullott, ezután szárítják. Napjainkban a füge szárított formában érhető el a boltok polcain, ezért is lehet különleges egy télikertben nevelt példány gyümölcseinek szüretelése.

Olvass tovább