Átlátszó napelem teraszra. Tetőfedés

Teraszfedés napelemmel. Tető építése

Átlátszó napelem  terasz tető
Átlátszó napelemtetejű kocsibeálló a teraszon

Szomorú aktualitást ad témánknak az energiaárak drasztikus emelkedése, ami arra ösztönzi a terasztulajdonosokat, hogy napelemmel próbálják csökkenteni számlájuk végösszegét, a környezettudatos szemlélet mellett ez is ösztönzi az energiatakarékosságot. Alapesetben a napelemek a háztetőre kerülnek, de több olyan eset is van, amikor alternatívák után kell nézni.

A terasztető megfelelő hely lehet, különösen akkor, ha féli átlátszó vagy átlátszó napelemtáblákat választunk. Ez a megoldás a télikertek esetében is járható út, hiszen elegendő napfény jut be a beépített teraszra vagy a télikertbe, emellett áramot is termelhetünk.

Keret nélküli, félig átlátszó napelem teraszra

Az átlátszónak mondott napelemekről meg kell említenünk, hogy valójában csak félig átlátszóak, így a terasz árnyékolásában is szerepük lehet. A keret nélküli megoldásnak köszönhetően szinte tetszőleges méretű és formájú felületen elhelyezhetjük. Ez megoldhatóvá teszi a naperem teraszra építését.

A rendszer szendvicspanelekből áll: két réteg, megerősített biztonságiüveg-lemez között található egy réteg áramtermelő cella.

Modern dizájn és energia: üveg napelem

A félig átlátszó, keret nélküli napelem panelek nem csak funkcionálnak, hanem szerepük lehet a beépített terasz megjelenésének kialakításában is. Mivel ezek a napelemek lényegében a triplex üvegek módosított változatai, ezért bárhová beszerelhetőek, ahol a tervezés során ez az üvegtípus került.

Elmondható emellett, hogy rendkívül modern megjelenést kölcsönöz minden épületrésznek, ahová beépítésre kerül, emellett kihangsúlyozza a tulajdonos környezettudatosságát is.

A félig áttetsző napelem felhasználható az alábbi helyeken:

  • télikertek,
  • teraszok és balkonok,
  • kerti medencék és pavilonok,
  • kocsibeállók kialakításánál.

A felhasználási helytől és módtól függően variálható a panelek áttetszősége. A napelemcellák sűrűségétől függően 10 és 40% közötti átláthatóság érhető el.

Előnyök és hátrányok a télikertben

A keret nélküli, átlátszó napelemekkel fedett vagy borított télikertek esetében egyértelmű előny, hogy pénzt takaríthatunk meg, illetve pénzt kereshetünk a megtermelt árammal. Előnyös, hogy a szükséges árnyékolás is megoldható ezekkel a panelekkel. Hátrány ugyanakkor, hogy nem érhetünk el teljes átlátszóságot, így azokban az esetekben, amikor a megrendelő kifejezett kívánsága, hogy a beépített teraszról minden irányban zavartalan legyen a kilátás, nem használható ez a megoldás.

Olvass tovább

Tető építés, szerkezet, típusok

Beépített terasz tető.
Hagyományos és kombinált üvegtető a beépített teraszon.

A télikert tetőszerkezetéről általában

A tető vagy fedél az épületet felülről határoló és lezáró szerkezet. Az elnevezés magában foglalja a héjazatot, annak aljzatát, és ezek terhét hordó valamennyi szerkezeti részt, amelyek azért épülnek, hogy a falakkal határolt tereket elszigeteljék a külső környezettől, az épületet, a teraszt vagy a télikertet megvédjék az időjárási és egyéb káros hatásoktól, és nem utolsó sorban elősegítsék a csapadék minél egyszerűbb, gyorsabb és megbízhatóbb levezetését. Az esővíz elvezetés szükségessé teszi, hogy a tető felületeit lejtősen képezzük ki.

A lejtés, pontosabban a hajlásszög nagyságától függően lehet: lapostető, magastető és meredek tető.

A télikertépítés során alkalmazhatunk átlátszó üvegtetőt is, ennek építési szabályai a hagyományos tetőhöz képest abban is különbözik, hogy a hőszigetelést az üvegbetétek biztosítják.

Európában a magas- és meredek tetők építése tekinthető hagyományosnak, mivel az éghajlati viszonyok ezt teszik célszerűvé. A lapos tető kialakítása rendkívüli körültekintést és gondos tervezést és építést igényel, de még ebben az esetben is számítani kell az csapadékvíz szivárgására.

Egyhéjú és kéthéjú tetők

Tetőszerkezet szigetelés.
Tetőszerkezet és szigetelésének kialakítása.

A télikert épületfizikai szempontjai szerint beszélhetünk egyhéjú és kéthéjú tetőről.

A meleg, vagyis egyhéjú tetőnél a fűtött helyiséget csak egy – de több rétegből álló – héj választja el a külső levegőtől. Ilyenek a búvótér nélküli lapos tetők illetve a padlás nélküli magas és meredek tetők.

A hideg, vagyis kéthéjú tetőknél a fűtött teret a külső levegőtől két héj és a közöttük lévő átszellőzött légtér választja el. Általában az alsó héj a hőszigetelést nyújtó zárófödém, a felső héj a tetőfedés, a közöttük levő légtér pedig a padlás vagy búvótér, melybe a tetőablakon, szellőzőablakon friss levegő áramlik.

Olvass tovább