Hőszigetelő ablaküveg

Műanyag télikert építéséhez energiatakarékos üvegbetét

Hőszigetelő ablaküveg
Hőszigetelés a télikertben is.

A megnövekedő energiaárak hatására a lakás és háztulajdonosok többsége az energiatakarékos megoldások felé fordul. A takarékosság egyik módja, ha csökkentjük otthonunk energiafelhasználását, csökkentjük a hőveszteséget. A házak falait hőszigetelő réteggel láthatjuk el, az ablakokat azonban cserélni kell, ha a meglévőknek nem elég jó a hőszigetelő tulajdonságuk. A modern műanyag ablakok többsége jó hőszigetelő, azonban az ablaküveg hőszigetelése több tényezőtől is függ. Ahhoz, hogy megértsük a hőszigetelő üvegek működését, ismerkedjünk meg típusaikkal és gyártásukkal.

A hőszigetelő ablaküveg felépítése

A hőszigetelő ablaküvegek története az 1960-as évekig nyúlik vissza. Az energiahordozók árának csökkenése sokáig háttérbe szorította a modern, de drága energiatakarékos eljárások elterjedését. Manapság a modern gázfeltöltési rendszereknek és az új bevonó anyagoknak köszönhetően jelentősen lecsökkent a műanyag ablakok ára.
A hőszigetelő ablaküveg az alábbi részekből áll:

  • üvegtábla
  • üvegköz és távtartó
  • semleges gáz
  • nedvességgyűjtő anyag
  • tömítés.

Két kamrás hőszigetelő üvegbetét

A legelterjedtebb üvegkonstrukció, melyet nem csak lakóházak ablakaiként alkalmazhatunk, hanem télikert gyártására is alkalmas, az egykamrás üvegbetét. A thermo üveg két síküveg lapból áll, melyek között találjuk a semleges gázt, ami a hőátadás minimalizálást szolgálja.

A gázréteg vastagsága ugyan növeli az üvegbetét hőszigetelő képességét azonban növeli az ablak vastagságát, tehát a konstrukció méretét és súlyát is.

Az üveglapok közötti kamra vastagsága általában 6 és 24 mm között mozog. A távtartó alumíniumlemezt páragyűjtő golyócskákkal töltik fel.

A hőszigetelő ablaktáblák gyártása során a légrés feltölthető levegővel vagy argon gázzal. A levegővel töltött változat olcsóbb, az Argonnal töltött üvegbetétnek viszont sokkal jobb a hőszigetelő képessége, tehát takarékosabb.

Háromrétegű hőszigetelő üvegbetétek

Az utóbbi időben, a megnövekedett hőszigetelési igények miatt egyre gyakrabban kérnek három rétegű üvegbetétet. A nagy üvegfelületekkel rendelkező télikertek esetében, energiatakarékossági szempontból indokolt lehet ez az ablaküveg típus, ugyanakkor figyelembe kell venni a gyártás magasabb költségeit és a nagyobb konstrukciók magasabb súlyát is. A télikertépítésnél lényeges szempont lehet, hogy a beszerelendő üvegkonstrukció könnyű legyen, különösen a tető esetében.

A három rétegű hőszigetelő üvegbetét három darab üveglapból áll, közöttük két légkamrával, ahova Argon gázt vagy levegőt tölthet a gyártó.

A háromrétegű ablaküvegek szélessége általában 32 és 44 mm között mozog.

Ha ön télikertépítést tervez, vagy otthonának energiatakarékosságán szeretne javítani az ablakok cseréjével, mindenképpen érdeklődjön a gyártó szakembereinél, hogy milyen típusú hőszigetelés javallott a konkrét esetben.

Olvass tovább

Átlátszó napelem teraszra. Tetőfedés

Teraszfedés napelemmel. Tető építése

Átlátszó napelem  terasz tető
Átlátszó napelemtetejű kocsibeálló a teraszon

Szomorú aktualitást ad témánknak az energiaárak drasztikus emelkedése, ami arra ösztönzi a terasztulajdonosokat, hogy napelemmel próbálják csökkenteni számlájuk végösszegét, a környezettudatos szemlélet mellett ez is ösztönzi az energiatakarékosságot. Alapesetben a napelemek a háztetőre kerülnek, de több olyan eset is van, amikor alternatívák után kell nézni.

A terasztető megfelelő hely lehet, különösen akkor, ha féli átlátszó vagy átlátszó napelemtáblákat választunk. Ez a megoldás a télikertek esetében is járható út, hiszen elegendő napfény jut be a beépített teraszra vagy a télikertbe, emellett áramot is termelhetünk.

Keret nélküli, félig átlátszó napelem teraszra

Az átlátszónak mondott napelemekről meg kell említenünk, hogy valójában csak félig átlátszóak, így a terasz árnyékolásában is szerepük lehet. A keret nélküli megoldásnak köszönhetően szinte tetszőleges méretű és formájú felületen elhelyezhetjük. Ez megoldhatóvá teszi a naperem teraszra építését.

A rendszer szendvicspanelekből áll: két réteg, megerősített biztonságiüveg-lemez között található egy réteg áramtermelő cella.

Modern dizájn és energia: üveg napelem

A félig átlátszó, keret nélküli napelem panelek nem csak funkcionálnak, hanem szerepük lehet a beépített terasz megjelenésének kialakításában is. Mivel ezek a napelemek lényegében a triplex üvegek módosított változatai, ezért bárhová beszerelhetőek, ahol a tervezés során ez az üvegtípus került.

Elmondható emellett, hogy rendkívül modern megjelenést kölcsönöz minden épületrésznek, ahová beépítésre kerül, emellett kihangsúlyozza a tulajdonos környezettudatosságát is.

A félig áttetsző napelem felhasználható az alábbi helyeken:

  • télikertek,
  • teraszok és balkonok,
  • kerti medencék és pavilonok,
  • kocsibeállók kialakításánál.

A felhasználási helytől és módtól függően variálható a panelek áttetszősége. A napelemcellák sűrűségétől függően 10 és 40% közötti átláthatóság érhető el.

Előnyök és hátrányok a télikertben

A keret nélküli, átlátszó napelemekkel fedett vagy borított télikertek esetében egyértelmű előny, hogy pénzt takaríthatunk meg, illetve pénzt kereshetünk a megtermelt árammal. Előnyös, hogy a szükséges árnyékolás is megoldható ezekkel a panelekkel. Hátrány ugyanakkor, hogy nem érhetünk el teljes átlátszóságot, így azokban az esetekben, amikor a megrendelő kifejezett kívánsága, hogy a beépített teraszról minden irányban zavartalan legyen a kilátás, nem használható ez a megoldás.

Olvass tovább

Műanyag ajtók és ablakok karbantartása

Nyílászárók karbantartása a beépített teraszon, télikertben

Terasz és télikerti ablak ápolása.
Műanyag ablak ápolása és karbantartása.

A télikertépítés vagy teraszbeépítés során a műanyag ajtó- és ablakkonstrukciókat alkalmaznak a szakemberek. A jelenleg használt technológiáknak köszönhetően ezek a szerkezetek rendkívül strapabírók és időtállók, azonban a rendszeres karbantartás és ápolás elkerülhetetlen, csak ennek segítségével biztosítható az akadálymentes működés és a tökéletes zárás.

Az otthonunkban végzett tavaszi nagytakarítás egyik alapeleme az ablakmosás, mely során érdemes elvégezni a szakemberek által ajánlott karbantartási munkálatokat a beépített erkélyeken, fedett teraszon, szobakert nyílászáróin.

Műanyag nyílászárók beállítása

A télikert vagy a beépített terasz nyílászárói időről időre beállításra szorulnak. Az ajtók és ablakok nehezebben záródnak, rés jelenik meg az ablakszárny és a keret között, nem zár tökéletesen, esetleg beragad. Ilyen esetekben a műanyag konstrukció több pontján elhelyezett csavarok segítségével állítható be a szükséges paraméter.

Saját kezűleg vagy mester segítségével?

A műanyag ablakok beállítása elvégezhető saját kezűleg is, az ajtók megfelelő korrekciója, különösen hárompontos zsanér esetén azonban már sokkal bonyolultabb feladat. Ha a télikert, üvegterasz vagy lakás több nyílászárója is beállításra szorul, érdemes szakembert hívni, mivel ezzel elejét vehetjük sok problémának és rengeteg időt takaríthatunk meg.

A műanyag ajtókonstrukciók esetén, különösen a régebbi típusoknál, túlhúzásnál eltörhetnek a pántok elemei, ennek cseréje pedig nehézségekbe ütközhet, ha már nem gyártott darabról van szó.

Ablak beállítása a télikertben
Műanyag ablak vasalat beállítása

Az ablakok saját kezű beállításánál haladjunk lépésről lépésre, egyszerre csak kis mértékben módosítva a csavarok beállításán és megjegyezve az elfordítás mértékét, így legalább a korábbi állapotokat helyreállíthatjuk.

Ha az ajtó- vagy ablakkonstrukció szélén megjelenő hézag az anyag fáradásának a jele, azaz a konstrukció eldeformálódott, akkor csak szakember segítségével tudjuk a hibát kijavítani.

A télikertépítéssel foglalkozó cégek szakemberei a műanyag nyílászárók beállítását szakszerűen végzik el.

Tisztítás és mosás

Az ajtók és ablakok karbantartását minden esetben az alapos mosással, tisztítással kezdjük el.

A műanyag keret és az ablakbetét esetében is elmondható, hogy csak olyan anyagokat alkalmazzunk, melyek nem gyengítik, nem karcolják az anyagot. A legtöbb áruházban találunk kifejezetten erre a célra készített szereket.

A műanyag keret esetében az óvatosság azért is indokolt, mert az UV védelem lemarása, felkarcolása a teljes szerkezet épségét veszélyeztetheti.

Vasalat ápolása és karbantartása

A megtisztított ablakok és ajtók legkényesebb része a vasalat. A télikert falába beépített nagy méretű ajtók és ablakok ezek segítségével nyílnak és záródnak, tehát nagy igénybevételnek vannak kitéve. A szerkezeti elemek egyes részeit kenni kell, másokat olajozni, erre speciális anyagot használunk.

Az áruházakban kapható egységcsomagokban találunk leírást és megfelelő kenőanyagokat is. Ha bármilyen kétség merülne fel a szerkezet karbantartásával kapcsolatban, érdemes szakember tanácsát kérni. Az elkopó alkatrészek általában cserére szorulnak, ezért célszerű a rendszeres karbantartással megóvni a vasalat mozgó részeit.

A gumitömítés ápolása

A gumitömítés védi meg a beépített teraszt a portól, emellett a hőszigetelésben is szerepet játszik. A gumi tisztítását csak olyan semleges tisztítószerrel szabad végezni, amely nem károsítja azt. A megfelelő kenőanyag segítségével biztosíthatjuk, hogy a tömítés rugalmas maradjon. Szakadás esetén hívjunk szakembert és cseréltessük ki az elhasználódott gumirészeket, hiszen ezzel a fűtésszámlán is spórolhatunk.

Olvass tovább

Akvárium a télikertben

Télikert és akvárium.

Berendezés és belsőépítészeti megoldások

Akvárium fal
Akváriumfal a télikertben.

A télikert stílusának kiválasztásakor az új helyiség célját vesszük figyelembe. A megfelelő hangulatot és funkcionalitást a fal és padlóburkolat kialakításával és a berendezéssel érhetjük el. Különleges hatás érhető el az akváriumok, terráriumok létesítésével. A nagyméretű üveg akváriumok olyanok számára ajánlottak, akik az élőlényekkel, növényekkel való foglalatosságban is örömöt lelnek.

A lakberendezők az akvárium tervezésekor abból indulnak ki, hogy hobbieszközként vagy díszítőelemként funkcionál majd az üvegberendezés. Az akvárium a trópusi díszkertek hangulatát teljesítheti ki. A statikus berendezési tárgyak között üdítő színfolt a mozgalmas élőtér, ehhez meg kell találni az optimális formát és méretet.

Egyszerű akvárium

A legelterjedtebb típus, melyet a télikertben elhelyeznek, az egyszerű akvárium, mely könnyen és gyorsan telepíthető, hagyományos gondozást igényel. Felépítése rendkívül egyszerű: üvegből, illetve átlátszó anyagból készült tartály, állvány vagy alátét, fedőlap és világítótest.

Beépített akvárium

A télikert tervezése során már gondolni kell a beépített akvárium telepítésének lehetőségére. Ez a típus egzotikus térelválasztóként is funkcionálhat, ezért vastagsága többnyire nem haladja meg a 350 millimétert, szélessége azonban gyakran a 3 métert is meghaladhatja. A térelválasztó funkció mellett hangulatvilágításként is alkalmazható, egészen különleges megoldás, ha bárasztalként telepítjük. A beépített akvárium rendszeres gondozást, karbantartást igényel, érdemes már a télikert tervezésekor foglalkozni ezzel a lehetőséggel.

Asztal akvárium a télikertben
Akvárium asztal, berendezés.

Holland típusú akvárium

A holland típusú akvárium az üvegszoba kert-funkcióját hangsúlyozza ki, hiszen ennél a típusnál a növényeket helyezzük az előtérbe és csak néhány halat telepítünk. Az összhatás érdekében nem ritka, hogy a vízinövények és sziklakompozíciók együttesét háttérképekkel, poszterekkel egészítik ki. A holland típusú akvárium esetében a halgondozás mellett a vízinövények gondozását is alaposan ismerni kell.

Függő akvárium

A függesztett akváriummal helyet spórolhatunk, azonban korlátozott az ilyen üvegszerkezetek mérete és megengedett tömege. Általában maximum 100 kg-os össztömegű akvárium függesztése engedélyezett. A télikert berendezésénél az utóbbi években „festmény-akváriumokat” helyeznek el, ezek vastagsága 18 centiméter alatt marad. Az ilyen üvegtartályok jól megvilágítottak, ezért a halak számára érdemes búvóhelyeket kialakítani, hogy az esti a villanyfény ne zavarja meg életvitelüket.

Medence akvárium

A házhoz épített télikertben medenceszerű akvárium is létrehozható. Hátránya, hogy teljesen elveszíti mobilitását, cserébe természetes hatást kelt, szökőkút, kisebb vízesés telepítésére is alkalmas. A medencében többnyire aranyhalak tenyészthetők.

Az akváriumok mellett kedveltek a terráriumok is a télikertben. Ezek olyan üvegtartályok, melyben szárazföldi állatok tarthatók, általában pusztai berendezés mellet. Különleges hangulatot nyújt a vegyes üvegtartály a télikertben, ebben vizes akvárium és terrárium egy helyen található, a halak mellett kétéltűek gondozására alkalmas.

Olvass tovább

Citrom a télikertben

Otthon nevelt citrom
Télikert citrom tartás
Citrom nevelése a télikertben.

Termesztés és szüretelés a teraszon

Az épített télikert nemcsak a lakás, a ház hőszigeteléséhez, energiatakarékosságához járulhat hozzá, hanem kellemes elfoglaltságot biztosítva gondoskodhat az egészségünkről is. A növényekkel való foglalatosság megnyugtató tevékenység egész évben, a téli hónapokban az ablakban pompázó citrom pedig egészen különleges látványt nyújt. A citromfácska gondozása nemcsak szépsége miatt hasznos, családunk egészséges, ellenőrzött körülmények között termesztett gyümölcshöz juthat, mellyel sokkal finomabb a beépített teraszon elfogyasztott tea.

A citrom felfedezése

A citromfácskák termesztéséről több ezeréves emlékek maradtak fenn, már a sumér birodalomban és az ókori Egyiptomban is kultusza volt a citromnak. Mivel a korai emberek még nem ismerhették a növény hatóanyag-tartalmát és annak egészségügyi hatásait, ezért nem C-vitamin tartalma miatt tartották, hanem szelleműző, betegségűző erőt tulajdonítottak neki.

A hasznos gyümölcsöt a kelet aranyalmájának nevezték, és joker szerként alkalmazták, nem volt olyan dolog, amire ne tartották volna jónak. Használták betegségek elleni gyógyírként, bőrápolószerként, illatszerként, kozmetikumként, rágcsálták szájszag ellen, de vallási rituálék alkalmával is szántak neki szerepet.

Terasz citrom
Citromfácska a teraszon

A télikertben is termeszthető citrom első leírása így szólt:

… Ennek a fának olyan a levele, mint az andrachnéé s miként a körtének és a galagonyának tövisei vannak, ezek simák, nagyon hegyesek és erősek. Almaszerű gyümölcsét nem eszik, de mint levele is, nagyon kellemes illatú, s ruha közé rakva elűzi a molyokat. Orvosságnak is használatos.

A korai citromok még jóval keserűbbek voltak mai utódaiknál, az úgynevezett ethroh típus megjelenéséig még több száz évet kellett várni.

Európában először természetesen Szicíliában és Nápolyban ültettek először citromfát, innen terjedt el Európa télikertjeibe. Hódító útja akkor kezdődött, mikor felfedezték a limonádét, melyhez a citrom levét vízzel és egy kanál cukorral keverték össze. A citrom megkedvelését követően a főúri télikertek narancs- és citromvirágoktól illatoztak.

Termesszünk citromot a beépített teraszon

A citromfélék családjába tartozó növények Európában vadon is előfordulnak. Az általunk ismert citromot termő növények télikertben vagy szobában érzik jól magukat. A citrom levele kemény, viaszos tapintású, enyhén fogazott. Nagy virágai öt fehér sziromlevélből, jól fejlett porzóból és erős, bunkós végű termőkből épül fel. A citrom gyümölcs kezdetben zöld színű, később megsárgul és hosszúkás csücsökben végződik. Általában sok magot találunk a termésben.

Citrom szaporítása

A növény többféle módon szaporítható: magvetéssel, szemzéssel, dugványozással és oltással. Magról fejlődő fajtája általában gyenge, nem terem gyümölcsöt. A legjobb eredményt a szemzéssel vagy oltással szaporított növények esetében érhetjük el. Az apró növénykéket üveglap alatt kell tartani, télikertben érzik magukat a legjobban. Szemzésnél a T vagy fordított T bemetszés alkalmazandó.

A beépített teraszon vagy a külön építményként létesített üvegházban, télikertben tartott citromfákat edényben, lehetőleg dézsában neveljük. A nyáron a szabadban levegőztetett növények egészségesebbek, de óvatosnak kell lenni a környezetváltozáskor, erős széltől és napsütéstől védeni kell a csemetéket.

Mivel a citromfa a fűtött télikertben is képes kihajtani, ezért teleltessük alacsony hőmérsékleten, hogy a fényhiány miatt satnya nyúlványai ne rontsák a fa képességeit.

Nagy méretű fa dézsában nevelve a citromfa télikertünk és kertünk dísze is lehet.

Olvass tovább

Tető építés, szerkezet, típusok

Beépített terasz tető.
Hagyományos és kombinált üvegtető a beépített teraszon.

A télikert tetőszerkezetéről általában

A tető vagy fedél az épületet felülről határoló és lezáró szerkezet. Az elnevezés magában foglalja a héjazatot, annak aljzatát, és ezek terhét hordó valamennyi szerkezeti részt, amelyek azért épülnek, hogy a falakkal határolt tereket elszigeteljék a külső környezettől, az épületet, a teraszt vagy a télikertet megvédjék az időjárási és egyéb káros hatásoktól, és nem utolsó sorban elősegítsék a csapadék minél egyszerűbb, gyorsabb és megbízhatóbb levezetését. Az esővíz elvezetés szükségessé teszi, hogy a tető felületeit lejtősen képezzük ki.

A lejtés, pontosabban a hajlásszög nagyságától függően lehet: lapostető, magastető és meredek tető.

A télikertépítés során alkalmazhatunk átlátszó üvegtetőt is, ennek építési szabályai a hagyományos tetőhöz képest abban is különbözik, hogy a hőszigetelést az üvegbetétek biztosítják.

Európában a magas- és meredek tetők építése tekinthető hagyományosnak, mivel az éghajlati viszonyok ezt teszik célszerűvé. A lapos tető kialakítása rendkívüli körültekintést és gondos tervezést és építést igényel, de még ebben az esetben is számítani kell az csapadékvíz szivárgására.

Egyhéjú és kéthéjú tetők

Tetőszerkezet szigetelés.
Tetőszerkezet és szigetelésének kialakítása.

A télikert épületfizikai szempontjai szerint beszélhetünk egyhéjú és kéthéjú tetőről.

A meleg, vagyis egyhéjú tetőnél a fűtött helyiséget csak egy – de több rétegből álló – héj választja el a külső levegőtől. Ilyenek a búvótér nélküli lapos tetők illetve a padlás nélküli magas és meredek tetők.

A hideg, vagyis kéthéjú tetőknél a fűtött teret a külső levegőtől két héj és a közöttük lévő átszellőzött légtér választja el. Általában az alsó héj a hőszigetelést nyújtó zárófödém, a felső héj a tetőfedés, a közöttük levő légtér pedig a padlás vagy búvótér, melybe a tetőablakon, szellőzőablakon friss levegő áramlik.

Olvass tovább

Műanyag ajtó és ablak gyártása

Terasz télikert.
Terasz télikert. Műanyag ablak
Teraszbeépítéssel épített télikert.

Üvegezett műanyag konstrukciók a télikertben

A műanyag ablak- és ajtókonstrukciók beépítésével készülő télikert, vagy ezek segítségével készített teraszbeépítés egyedi hozzáállást és megközelítést igényel, hiszen a kiváló minőség biztosítja a hosszú élettartamot. A télikertépítő szakemberek kiválasztásakor olyan céget kell megbízni, amely nemcsak a beépítés, beüvegezés szolgáltatását nyújtja magas fokon, hanem a télikert gyártását is magas technológiai színvonalon végzi.

Műanyag ajtók és ablakok gyártása

A télikert konstrukciója különböző nyílászárókból áll össze. A terasz beépítését és beüvegezését megelőzi a műanyag konstrukció legyártása, melynek több fázisa van:

  • a műanyag profil legyártása
  • az ablak- és ajtóprofilok méretre vágása
  • merevítővas behelyezése
  • hegesztés
  • sorja eltávolítása
  • ajtó és ablak vasalatának rögzítése
  • üvegbetét behelyezése, rögzítése.
Műanyag ablak gyártás
Műanyag ablak keresztmetszete.

A műanyag ablakprofil legyártása: ajtó és ablakprofilok fröccsöntése

A műanyag ablakok és ajtók gyártása a profilok legyártásával, fröccsöntésével kezdődik. A télikertgyártó cégek többsége előre gyártva vásárolja a műanyag alapanyagot, és utólag fóliával vonja be, színezi. A színes ajtók és ablakok gyártásához a fröccsöntési eljárás során a műanyag granulátumba kell keverni a festékanyagot, így tartósabb lesz a színezés.

A műanyag profilok méretre vágása

A télikertépítésnél rendkívül fontos, hogy pontosan elkészített ajtókat és ablakokat építsenek be a szakemberek. A pontos méret szerinti gyártás egyik legfontosabb kritériuma a pontos és precíz vágás. A műanyag ajtók és ablakok számára a profilokat pontos szögben és méreteben kell levágni ahhoz, hogy minőségi eredményt kapjunk.

Nyílászárók merevítése

A műanyag ablakok remek tulajdonságokkal rendelkeznek, azonban a nyomóerők hatására összeroppannak, ezért fém merevítést helyeznek a szakemberek a gyártás során az ablakok és ajtók műanyag kamráiba. A fém merevítésnek köszönhetően szinte bármilyen formájú és méretű télikert gyártható.

Ablakprofilok hegesztése

A következő lépés az előzőhöz hasonlóan rendkívül fontos a pontos végeredmény szempontjából. A műanyag ablakok elkészítéséhez a profilokat a megfelelő szögben összehegesztik. A megolvasztott darabokat a megfelelő módon kell összepréselni, ami nagy körültekintést igényel. Ha nem a megfelelő erősséggel kapcsolódnak össze a profildarabok, gyenge kötés alakul ki, ha túlzottan összepréselik a gyártmányokat, az ablak végső mérete módosul, ami a télikert építésénél jelent majd problémát.

Műanyag profil. Ajtó gyártás
Műanyag ajtó- ablak profil megmunkálása.

Sorjázás

A műanyag ajtók és ablakok gyártásánál külön munkafolyamat a sorjázás, mely a precíz termék elengedhetetlen követelménye. A teraszbeépítéshez csak olyan, kiváló minőségű nyílászárókat használnak fel, melyek tökéletesen sima és kifogástalan kerettel rendelkeznek.

Vasalat rögzítése

A legtöbb megrendelő azt szeretné, hogy nyáron a télikert üvegfelületének legnagyobb része nyitható, eltávolítható legyen. Az ajtók és ablakok nyitásához, zárásához a megfelelő vasalat felhelyezése szükséges. A precízen legyártott és rögzített vasalaton múlik, hogy milyen hosszú ideig használhatja kényelmesen és biztonságosan az üvegezett teraszt.

Üvegbetét beszerelése, üvegezés

A télikertgyártás utolsó mozzanata az üvegbetétek beépítése. Az üvegbetét alkotja a teljes télikert konstrukciónak a több mint 80 százalékát, ezért rendkívül fontos, hogy csak kiváló minőséget vásároljunk. Az üvegbetét típusa határozza meg a télikert hőszigetelésének és hangszigetelésének mértékét is. A szakszerűen legyártott műanyag ajtók és ablakok üvegbetétjeit rögzítő gumitömítés több évtizeden keresztül is megbízhatóan szolgálja a megrendelőt.

Olvass tovább

A télikert üveg konstrukciója

Üvegezés és beépítés, terasz.
Üvegezés és beépítés, terasz.
Fontos a nagy üvegfelületek megfelelő szigetelése.

Teraszbeépítés és beüvegezés

A télikert lényegében egy beüvegezett műanyag konstrukció, a falak és jó esetben a tető felületének üveg része a 100%-hoz közelít. Mivel lényegében a falat és a tetőt helyettesítjük üveggel, ezért annak funkcióit is átveszi. A télikertben beépített üveg a következő követelményeknek felel meg: a lehető legtöbb fényt átereszti, hőszigetelő tulajdonságú, biztonságos és hermetikusan zár.

A terasz beüvegezéséhez használt üvegbetét kiválasztásakor a télikert funkcióját kell figyelembe venni. A hőszigetelési tulajdonság megválasztásakor fontos eldönteni, hogy a télikertet szezonálisan vagy egész évben kívánjuk használni, egyes esetekben érdemes a solár üveg beépítése mellett dönteni. Az üvegtető szerkezetéhez használt üvegbetétek kiválasztásakor a biztonság az első szempont, melyet figyelembe kell venni, minden egyéb tulajdonság csak ezután következik.

Üveg betét. Télikertgyártás
Kizárólag a legjobb minőségű üveg kerül beépítésre.

Az új szoba építése során használt üveg felületek a természetes fény beengedése mellett a külső hatásoktól is védik a helyiséget. Az üvegkonstrukció öt funkciót lát el a télikertben: télen hőszigetelő, nyáron hőszigetelő, hangszigetelő, betörésvédelmi és esztétikai funkciókat. Ahhoz, hogy ezeknek a funkcióknak és kritériumoknak az alapanyagok megfeleljenek, több üvegbetét típust fejlesztettek ki a szakemberek: energiatakarékos, napvédő, laminált, megerősített, anyagában színezett és díszített. A megfelelő minőségű és tulajdonságú üvegbetét kiválasztásakor egyszerű lenne azt mondani, hogy minden, az előzőekben leírt tulajdonsággal rendelkezzen, ám ezek a gyártási megoldások megdrágítják az üvegkonstrukció árát.

Kiegészítő védelem

Egyes esetekben a télikertgyártás során már elkészült és beépített üvegbetéteket elláthatjuk kiegészítő védelemmel utólag is. A solár üveg esetében az árnyék és hővédelmet a gyártás során építik be, az elkészült üveget speciális fóliával húzhatják be a szakemberek. Az utólag felhelyezett fólia megerősíti az üveget, biztonságossá teszi törés esetén is, árnyékvédelmet is biztosíthat a matt fólia, emellett díszíthetjük is ilyen módon a teraszbeépítést. A jól megválasztott, utólag felhelyezett fóliával a hőszigetelés is megoldható. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyártás során beépített hő-, zaj- és árnyékvédelem minden esetben hatásosabb, megbízhatóbb és hosszabb élettartamú, mint az utólag végzett „javítás”.

Olvass tovább