Növényvédelem a beépített teraszon

Virágaink betegsége a télikertben

Télikert növényvédelem.
Növényvédelem a télikertben.

A télikertben nevelt növényeink betegségeit – okozati összefüggésük alapján – endogén és exogén eredetű tényekre vezethetjük vissza. Az előbbi genetikai, az utóbbi ökológiai hátterű, amelyben a biotikus és abiotikus tényezők egyaránt szerepet játszhatnak. Az élettelen szférából ható erők súlyosak lehetnek, de járványt, fertőzést nem okozhatnak. Fertőzést, járványt, pandémát viszont csak élő szervezetek idézhetnek elő.

Abiotikus eredetű, nem fertőző betegségek a télikertben

Gyakran fordul elő, hogy nagyobb veszteséget okoznak a télikert növényei között, mint a fitopatogén szervezetek. Ez a mostoha bánásmódra és az ökológiai ismeretek hiányosságára vezethető vissza.

Vízhiány és vízbőség

Satnya növekedés, hervadás, száradás és különféle kártevők elszaporodása lehet a következménye. Az egyenlőtlen vízellátás egyes növényeken a megszokott életritmus eltolódását okozhatja, ami élettani következményekkel, például fokozott fagyérzékenységgel, esztétikai és gazdasági hátrányokkal párosulhat. A fokozott vízbőség a gombák elszaporodását okozhatja.

A megfelelő vízellátás érdekében érdemes öntözőrendszert vagy öntözőgrafikont készíteni a télikert növényei számára.

Tápanyagok

Hiányukat és bőségüket is jelzik a növények. A fémek hiánya levélbarnulást, apró virágokat, idő előtti lombhullást okoz. A kálium hiányában görbült levelű, vékony lesz a növény, az elégtelen nitrogénellátást az apró világoszöld levelek jelzik.

A túlzott tápellátás is káros lehet. A nitrogéntöbblet hatására sötétzöldek lesznek a növény levelei, érzékenyebbé válik a kártevőkre. A káliumtöbblet hatására a virágszirmok elgörbülnek.

A tápanyagellátás megfelelő szintjét talajvizsgálattal határozhatjuk meg.

Növényvédelem szakszerűen.
Szakszerű gondoskodás a növényvédelem alapja.

Fényhiány és fénytöbblet

A télikert árnyékolása nem csak az emberek komfortérzete és a magas hőmérséklet elkerülése érdekében fontos, hanem a növények életében is meghatározó. Fényhiány esetében etioálódnak a kifejlett növények, és az ilyen növényekről szedett dugványok elrothadnak. Fénybőségben elszíneződnek és lehullanak a levelek.

Erős napsütésben az öntözővíz és a permetlé perzselő hatása fokozódik.

A télikertépítés során a szakemberek a megfelelő fényvédelmi technológiák beépítését is elvégezhetik.

Páratartalom

Száraz környezetben fokozódik a párolgás, lassul a csírázás, és vontatott a dugványok gyökeresedése. Ahol huzamos ideig alacsony a levegő páratartalma, ott kártevők megjelenésére is számíthatunk. Nyirkos légtérben, párás környezetben a gombás megbetegedések kórokozóinak fokozott patogenitásával, meztelen csigák kártevésével kell számolnunk.

A páratartalom szabályozását nem csak speciális berendezések segítségével érhetjük el, hanem a fényviszonyoknak és hőmérsékletnek megfelelő öntözéssel, ezzel összhangban lévő szellőztetéssel, végső esetben peszticidek használatával.

Biotikus eredetű, fertőző betegségek és kártevők

Ide az egyértelműen élő, továbbá az élő életre utaló jeleket is mutató szervezeteket soroljuk. A fitopatogén szervezetek lehetnek: vírusok, mikroplazmák, baktériumok és gombák. A kártevők közül a hengeresférgek, a gyűrűsférgek, az ízeltlábúak, a puhatestűek és az emlősök törzsébe tartozó fajok elleni védelem a fontos.

A biotikus eredetű betegségekkel és ellenük történő védekezéssel a következő írásban foglalkozunk.

Olvass tovább

Természetes és mesterséges világítás a beépített teraszon

Növények és fények a télikertben.

Fényviszonyok a télikertben

Fények a beépített teraszon
Terasz mesterséges megvilágítása.

A növények fejlődéséhez, növekedéséhez szükség van fényre, ezért a növényházként funkcionáló télikert fényviszonyait és mesterséges megvilágítását szakszerűen meg kell tervezni. A növények számára nélkülözhetetlen ibolyántúli sugárzás a beépített terasz szerkezetére és berendezésére nézve káros is lehet, ezért a megfelelő védelemről és árnyékolásról gondoskodni kell.

A télikert mesterséges megvilágításának tervezésekor olyan fénytesteket kell választani, melyek energiatakarékosságuk mellett biztosítják a növények számára a szükséges színárnyalatokat is. A lámpák elméleti színspektrumának maximális indexe 100-as, minél alacsonyabb ez az index, annál gyengébb minőségű világítótestről van szó.

A növények gyarapodása a télikertben

A lakás részét képező télikertben vagy a szabadban, a ház körül kialakított kertben nevelt növények fejlődésének egyik kézzelfogható jele a növekedés, tömegük folyamatos növekedése. A növények fejlődése a fotoszintézis révén történik. A növények fotoszintéziséhez energiára van szükség, melyet a fényből nyernek. Nappal a beépített terasz műanyag ablakai és ajtói elegendő üvegfelületet biztosítanak a napfény zavartalan beáramlásához, a sötétebb napszakokban, évszakokban azonban mesterséges fényre van szükség ahhoz, hogy növényeink teljes szépségükben pompázzanak.

A téli időszakban virágzó növények egészen különleges élmént nyújtanak a nagyvárosi, például budapesti betonrengeteg közepén épített narancsházban, pálmaházban. Egyes növények csak akkor képesek virágozni vagy gyümölcsöt teremni, ha az év folyamán megkapják a szükséges napi fénymennyiséget, ezért a borús vagy sötét napokon szükség van a lámpákkal történő megvilágításukra.

Növénytrermesztés télikert
Megvilágítás növénytermesztéshez.

Világítás és energiatakarékosság

A télikertépítés egyik célja, hogy a plusz helyiség kialakítása révén növeljük otthonunk hőszigetelését, ennek révén energiát takarítsunk meg. A szobakert növényeinek mesterséges fénnyel való ellátása plusz költséget jelent, ezért energiatakarékos és hatékony megoldásokat kell keresni. A legújabb LED típusú lámpáknak köszönhetően az egész napos megvilágítás sem jelent komoly anyagi megterhelést. A növények hagyományos lámpatestekkel történő megvilágítása esetén a megfelelő időszakokban történő megvilágítással érhető el a legjobb hatás.

A sötét téli napok során harminc perces időközönként történő megvilágítás esetén a növények növekedése már fenntartható.

Meg kell különböztetnünk a télikert és az üvegház megvilágítását. A szobakertben vagy a beépített teraszon nevelt növények elsősorban kedvtelési célokat szolgálnak, ezért nem történik különösebb tragédia akkor sem, ha a fényes és sötét periódusok nem rendszeres időközönként váltakoznak. Üvegházban, ha a növénytermesztés gazdasági célból történik, rendkívül fontos, hogy pontosan megtervezett rendszerben, a megfelelő eszközök kiválasztásával történjen a megvilágítás.

Olvass tovább

Energiatakarékosság – üvegházhatás

télikert - üvegházhatás - napenergia

Talán elég lenne annyit mondani, hogy a télikert csökkenti a házunk fűtési költségeit. A lényeg voltaképp ennyi, de érdemes a témát jobban körbejárni.

A földi légkör áldásos hatása

Kezdjük talán azzal, hogy a Földet övező atmoszféra nemcsak alapfeltétele a földi élet fenntartásának, mivel az élőlények többsége a légköri oxigén felvételével tartja fenn szervezetét, hanem azért is, mert a Föld levegőburka aránylag egyenletesen osztja el a hőenergiát.

Légkör hiányában a nappali féltekén perzselő forróság lenne, az éjszakai oldalon pedig hidegebb, mint most a sarkokon – ráadásul  a két szélsőség 12 órás ciklusonként cserélődne.

földi légkör hatásaA fehérje alapú szerves élet ehhez nem tudna alkalmazkodni. Szerencsénkre ehelyett nappalaink és éjszakáink közt nem elviselhetetlen a hőmérséklet-különbség és az egyenlítőtől a sarkkörökig terjedő klíma alkalmas a sokrétű szerves élet fejlődésére. A légkör megvéd a túlmelegedéstől és a kihűléstől, enyhíti az éghajlati különbségeket is. Ennél is fontosabb funkciója, hogy

átereszti  napfényt, de a napsugárzás által felmelegített földfelszín hőkisugárzását jelentős mértében visszatartja.

Ezért van “nálunk” az élet fennmaradását biztosító klíma, miközben a környező űrben dermesztő a fagy.

Ugyanez a hatás érvényesül kicsiben egy télikertben: az átlátszó üvegek a napfény nagy részét átengedik, a felmelegedett burkolatból, falakból, tárgyakból kisugárzó hő számára azonban az üveg már átlátszatlan akadály.  Épp ezért egy jól tájolt üvegpavilonban gyenge, gyér napsütés esetén is jóval melegebb lehet, mint a kertben, utcán, udvaron.

Az energiatakarékos télikert – üvegházhatás

üvegházhatás a télikertben
A télikert nappal elnyeli a fénysugárzást, éjszaka visszatartja a hőenergiát

A fentebb leírt jelenség neve: üvegházhatás. A családi házhoz épített télikert esetében ugyanez történik, mint a földi atmoszféra alatti felszínen.

Mivel egy optimálisan beállított és szakszerűen szigetelt télikert akár csak napi pár órás napsütés esetén az őszi és tavaszi fűtési idényben akár a vele szomszédos szobát is képes melegen tartani, ezzel

  • csökkenti a fosszilis fűtőanyagok felhasználását
  • csökkenti a háztartás károsanyag-kibocsájtását

Joggal állítható tehát, hogy energetikai és környezetvédelmi szempontból

a télikert zöldenergia-forrás

De zöld  azért is, mert élő növényvilágot ment át az lakókörnyezetbe és mert flórája oxigént termel.

A télikertépítők és építtetők teljes joggal tekinthetik magukat természetvédőknek és a fenntartható környezet híveinek.

Az energiatakarékosság és ésszerű energiafelhasználás tehát a télikert egyik fontos funkciója. Napjainkban égetően fontos kérdéssé vált a megújuló energiák nagyobb arányú hasznosítása a kőolajszármazékokkal, gázzal szemben. Ezek elégetése nemcsak közvetlenül szennyezi a környezetet, hanem túl nagy mértékben növeli az atmoszféra CO2 tartalmát, ennek pedig az a következménye, hogy kedvezőtlen mértékben erősödik a földi légkör üvegházhatása, ami éghajlatváltozáshoz, globális felmelegedéshez vezet. Ezért érdemes több hangsúly fektetni a környezettudatos életmódra, az ökomarketingre és zöldmarketingre.

Fűtetlen és fűtött télikertek

Mielőtt túlzásokba esnénk a növényszobák hasznát illetően, állapítsuk meg, hogy nem minden létesítmény használható kizárólagosan a fenti módon. van olyan, amelyet fűteni kell.

E szempontból a télikertek két nagy csoportját különböztetjük meg: fűtött és fűtetlen. Amennyiben egész évben, hideg teleken is lakótérként szeretnénk használni, akkor fűtött télikertet építsünk magunknak.

Nem fűtött télikert esetén az épületrész hőkiegyenlítő zónaként szolgál a kert és a lakóház között. Ebben az esetben pénzt takaríthatunk meg a fűtésszámlán, ugyanakkor valószínűleg nem használhatjuk egész évben lakótérként. Az itt elhelyezett növények termesztési ideje fűtés nélkül is meghosszabbítható.

A családi házhoz épített télikert átmenetet képez a kert és a ház belső lakóterei között. Ezt a szerepet akkor tölti be, ha nem vagy csak részben fűtjük a télikertünket. Ebben az esetben lakótérként nem használhatók, de a fűtésszámlánkon könnyíthetünk alkalmazásával. A nem fűtött télikertben a hőmérséklet magasabb a szabadban mért levegő hőmérsékleténél, de alacsonyabb a lakóhelyiség hőfokánál. A hőkiegyenlítő zóna (pufferzóna) szerepét betöltő télikert jelentős szerepet kap a hőháztartásában. Érdemes tudni, hogy a télikert

  • egyrészt a téli hónapok alatt csökkentik a főépület hőleadását,
  • másrészt a hűvös levegőtömeg tárolásával hűthetik is a lakást (ez csak abban az esetben van így, ha a télikert északi fekvésű).
  • minden télikert bufferzóna vagy hőkiegyenlítő zóna

Megújuló zöld energiák – környezettudatos életmód

Ahogy már írtuk, az épületrész hőkiegyenlítő funkcióját a napenergia hasznosításával éri el. A befogott napenergia hasznosítása függ a hősugárzás intenzitásától, a beesési szögtől, és a beüvegezés típusától. A napfény elektromágneses hullámként éri el a föld felületét. Az üveg átengedi a napfényt, de a növényekről, az üvegház berendezéseiről visszavert sugarak már nehezebben jutnak ki, mint ahogyan oda behatoltak, azaz a télikert a hőt visszatartja. A jelenség a napsugárzás energiájának az átalakulásával magyarázható. Az üveg könnyen átereszti a rövidhullámú elektromágneses sugarakat, ami a télikertben hosszúhullámú hősugárzássá alakul át, azonban az üveg már nem engedi vissza ezeket a sugarakat. Tehát a télikertek az üvegházhatás (hőcsapda-elv) jelenségét hasznosítják. A megújuló zöld energiák hasznosítása a környezettudatos életmód részét képezi.

A télikert funkciója, fajtái

A télikert funkciója összetett, többrétű, komplex jellegű; egymással összefüggő számos összetevőből áll. Hogy ezek közül melyek a fontosabbak, az leginkább attól függ, hogy tulajdonosainak mi volt a célja a megépítésével, és hogy milyen módon és mire használják. E tekintetben számításba vehetünk például kényelmi szempontokat, a természet szeretetét, hangsúlyozhatjuk a létesítménynek a lakás hőháztartásában játszott szerepét, környezetbarát energiafelhasználását, előtérbe helyezhetjük a laktérnövelő funkciót (plusz egy szoba!), rávilágíthatunk az építészeti és lakberendezési vagy akár az üzleti  szempontokra (a télikertes ház többet ér), vizsgálhatjuk a világos, napfényes szobakertek  élettani hatását – és számos további aspektus említése is lehetséges. Nézzünk ezek közül néhányat.

Mi a télikert funkciója, szerepe, rendeltetése?

Kényelem, komfort, hangulatjavítás, relaxáció

télikert funkciói
A zöld környezet jó hatással van hangulatunkra

A legtöbben ma Magyarországon, így Budapesten otthonuk komfort-fokozatának és a lakótér növelésének az érdekében, továbbá a lakásban-házban élők kényelmének a szolgálata érdekében építtetnek télikertet vagy építtetik be már meglévő teraszukat, erkélyüket.  Ilyen esetekben a létesítmény alapfunkciója a benne tartózkodó személyek pihenése, feszültségük levezetése, a jobb, oldott, kellemes és hangulatos közérzet létrehozása. Különösen érvényes ez egyfelől akkor, amikor a megfeszített munkát végzők vágynak relaxációra, másfelől pedig akkor, amikor a csapadékos, hideg téli idő depresszív hatását kell ellensúlyozni. Mindenkire pozitív hatással van az élővilággal való érintkezés, ezért tartunk otthonunkban növényeket. A hatás fokozott, ha egy szobányi van belőlük. Az oxigéndús  zöld környezetben elmúlik a fáradtságunk, visszajön az életkedvünk, energikusabbak leszünk.

Egy kellemesen berendezett szobakert nemcsak az otthonokban fejti ki relaxációs és rekreációs funkcióját, hanem irodaépületekben vagy más munkahelyeken is. Az egész nap asztali PC-je vagy laptopja fölé görnyedő  tervezőmérnök számára kitűnő feltöltődést jelent a zöld környezetben eltöltött pihenőidő.

Célszerű energiafelhasználás – zöld megoldás

Hogy a télikertek hasznossága a lakás/ház energia-háztartásában milyen jelentős, arról itt írtunk: Energiatakarékosság – Üvegház jelenség. Ezúttal említsük meg azt, hogy

a télikert kétszeresen is zöld megoldás:

egyrészt átment a városi környezetbe egy darabot a zöld természetből, így szerepe van az élő környezet megóvásában, másrészt azzal, hogy megújuló energiát hasznosít, csökkenti az adott háztartásban a fosszilis fűtőanyagok felhasználását. Általános esetben 5-10 %-kal csökkenhet a a fűtési költség, de egy különösen jól tájolt, kifelé megfelelően szigetelt és a lakás belső tereivel hőcserélő funkciót játszó üvegszoba a téli fűtési számlában akár 15-20 vagy még több százaléknyi megtakarítást jelenthet a családi költségvetés számára.

A télikertek élettani funkciói

Említettük, hogy – különösen a hideg évszakokban – a zöld környezetben jobb lesz hangulatunk. Ilyen helyen nem érezzük magunkat frusztráltnak, csökken a stressz és az idegfeszültséggel járó érrendszeri megbetegedések kialakulásának az esélye. Ha mindez fényterápiával is párosul – ezt a nagy üvegfelületek akkor is biztosítják, ha csak rövid időre süt ki a nap vagy derül ki az ég – akkor ez fokozottabb mértékben érvényesül, anyagcserénk is javul. A napfény élettani hatásairól számos tanulmányt és cikk foglalkozik, érdemes ezekkel megismerkedni, ugyanakkor tudni kell, hogy az üvegtetők, ablakok és üvegajtók építésekor olyan szolárüveget használnak, amely csak csökkent mértékbe engedi át az UV-sugarakat, amelyek például kiváltják a szervezetben a D-vitamin szintézisét. Ezért egészségügyi célból célszerű egy nyitott tetőablak alá ülnünk-feküdnünk és napkúráznunk.

A télikert fajtái

A télikertek fajtai is több szempont szerint csoportosíthatók, ezek egy része a funkciójukkal, rendeltetésükkel van összefüggésben, a többi szempont inkább technikai jelegű. Erről itt olvashat részletesen:


Multifunkcionális, komplex rendeltetésű létesítmény a télikertnek beépített terasz. Feladatai közé tartozik a lakrész növelés, a pihenés és relaxáció biztosítása, a zöld növények révén megvalósuló hangulatjavítás, fontos a megújuló zöld energia felhasználása, érvénesül az energiatakarékosság. Minden télikert alkalmas fényterápia alkalmazására az egészségmegóvás céljából.

Mi a télikert, miért hasznos?

terasz beépítés budapest - télikertekA családi házhoz épített télikert átmenetet képez a természet, a kert és a ház belső lakókörnyezete között. Funkcióját akkor tölti be, ha ez az átmenet harmonikus. Üvegfelületeinek köszönhetően a létesítmény fogva tartja a beérkező napenergiából származó hőt, így kedvezően befolyásolja a lakás hőháztartását, csökkenti a fűtési költségeket. Létesítésére a legolcsóbb módszer a teraszbeépítés, Budapest-szerte egyre több ilyen megoldást láthatunk.

Télikert – az élő természet örökzöld sarka

télikert budapest - terasz, növényekSokan luxusnak tartják a télikertet, és kevesen vannak tisztában azzal, hogy ez egy hasznos helyiség, ahol az ózonnal és oxigénnel telített levegőnek és a beáramló verőfénynek hála hangulatunk a helyiségbe történő belépésünk pillanatától  pozitívvá válik. Ahhoz, hogy a télikert valódi örömforrásul szolgáljon, oda kell figyelnünk fekvésére, tervezésére, építésére és felszereltségére.

terasz beépítés - télikertekA klasszikus télikert a családi házhoz hozzáépített toldaléképület (amelyet gyakran teraszbeépítés módszerével alakítanak ki). A háztól különálló épületben lévő növények termesztésére szolgáló építmény neve inkább üvegház vagy melegház, ahol a páratartalmat, hőmérsékletet kimondottan a növények igényeinek megfelelően szabályozzák.  Ezzel szemben a házhoz épített, annak belső tereivel közlekedő télikert számtalan funkcionális szereppel rendelkezik. Egyesek egzotikus növények termesztésére, mások pihenőtérként, ebédlőként, nappaliként vagy teázónak, étkezőfülkének, társalgószalonnak vagy dolgozószobaként, megint mások kisebb medencével ellátott sportteremként használják. Dísznövények, szobanövények elhelyezése mellett alkalmas haszonnövények, fűszerfélék termesztésére. Kitűnő hely arra is, hogy akváriumunkat vagy terráriumunkat itt helyezzük el, de ha madárfüttyre várunk, kis énekeseink lakteréül is szolgálhat.

Miért hasznos a télikert? – Energiatakarékosság

fűtés: energiafelhasználás Magyarország
Általános lakossági energiafelhasználás Magyarországon

Ha megvizsgáljuk, hogy  Magyarország háztartásaiban, azaz lakossági szinten melyek az energiafelhasználás főbb szektorai, és az eredményt egy kördiagramon szemléltetjük, akkor megdöbbenten tapasztalhatjuk, hogy az ország lakosai a felhasznált energia 54 százalékát fűtésre használják. Azaz a lakások kifűtése önmagában több energiaráfordítást igényel, mint az összes többi szektor együttvéve. Ez természetesen a költségekben is megmutatkozik. A százalékarány annak ellenére ilyen magas, hogy az 1970-es években kialakult energiaváltság óta a szemléletünk lényrgesen átalakult. A termelésben, a mindennapi életben az energiatakarékosság vált a leghangsúlyosabb kérdéssé. A zöldmozgalom is egyre nagyobb eredményeket ér el,  a jó értelemben vett zöld marketing a társadalom számos szférájában teret nyert. Ennek a szemléletnek is köszönhető, hogy

a télikertek iránt Magyarországon, főleg Budapesten megnőtt érdeklődés.

Üvegházhatás: a télikertek visszatartják a meleget

Számos fizikai jelenségnek köszönhetően a télikert olyan hasznos sajátossággal rendelkezik, mint az energiatakarékosság és a megújuló energiaforrások ésszerű hasznosítása, célszerű felhasználása. Az energiatakarékosság gyakorlati megvalósulásának egyik példája éppen a napenergia hasznosítása.  Ha valamilyen anyag felületét napsugárzás éri, akkor a sugárzó energia egy része hővé alakul át. Az energia  hasznosításának mértéke függ annak a felületnek a nagyságától, amelyet napsugárzás ért.

az üvegházhatás szemléltetéseA nagy üvegfelületű helyiségekben létrejön az úgynevezett üvegházhatás jelensége. Az üvegtetőn keresztül a rövidhullámú napsugarak szinte akadálytalanul az épület belsejébe hatolnak, felmelegítve ezáltal a talajt vagy padlóburkolatot, falakat, berendezési tárgyakat, növényeket. A helyiség felmelegedett felületei átadják a hőt a velük érintkező levegőnek, így a rövidhullámú napenergia hosszúhullámú infravörös sugárzássá (hősugárzássá) alakul át, ami viszont megreked az üvegtető alatt.

Az üvegfalú épület akkumulálja a megújuló napenergiát.

Az üvegházhatást sikeresen  hasznosítják a passzívházak építésénél is. A télikert esetén a legfontosabb szabály a következő: a falait és a padlózatát masszív anyagokból készítik, amelyek nappal felmelegszenek, éjjel pedig leadják a felvett hőt. Ez a hő a közös falakon át és a légáramlással részben  átadódik a lakás belsejébe.

Télen az üvegházhatás jelensége záloga a ház ingyenes, kiegészítő fűtésének. Nyáron azonban az üvegfalú  helyiségekben a hőmérséklet elérheti a 70–80 fokot, ami nemcsak az emberek, de a növények számára is elviselhetetlen. Éppen ezért már tervezéskor gondolni kell a fényáteresztő felületek árnyékolásáról.

További részletek, tudnivalók, érdekességek:

Teraszbeépítés: a legolcsóbb módszer

terasz beépítés - caribi kftHa a házat nem tervezték úgy, hogy növények elhelyezésére alkalmas üvegtetős helyiség kialakítását is szem előtt tartották, akkor az utólagos hozzáépítés számos járulékos költséggel jár, ugyanis nemcsak az ajtókat-ablakokat és a tetőelemeket kell legyártani és helyben összeszerelni, hanem az építmény számára megfelelő alapot is készíteni kell. Ha azonban a háznak van egy kerti vagy bejárati terasza, akkor sokkal egyszerűbb teraszbeépítés módszerével megoldani a kérdést. Ez jóval olcsóbb eljárás, eredménye azonban ugyanaz: a korábban csak jó időben használható nyitott terasz üvegszobává alakul és az év minden évszakában élvezhető.

Teraszbeépítés és télikert építés Budapest és Magyarország területén

A Caribi télikert Kft mint építőipari vállalkozás a teraszbeépítés és télikertépítés, továbbá ajtó-ablak gyártás, medencefedés, erkély-beüvegezés minden munkálatát vállalja Budapesten, Magyarország területén és külföldön is, tervezéstől a kivitelezéség – a megrendelő egyedi elvárásait és igényeit maximálisan figyelembe véve.