Átlátszó napelem teraszra. Tetőfedés

Teraszfedés napelemmel. Tető építése

Átlátszó napelem  terasz tető
Átlátszó napelemtetejű kocsibeálló a teraszon

Szomorú aktualitást ad témánknak az energiaárak drasztikus emelkedése, ami arra ösztönzi a terasztulajdonosokat, hogy napelemmel próbálják csökkenteni számlájuk végösszegét, a környezettudatos szemlélet mellett ez is ösztönzi az energiatakarékosságot. Alapesetben a napelemek a háztetőre kerülnek, de több olyan eset is van, amikor alternatívák után kell nézni.

A terasztető megfelelő hely lehet, különösen akkor, ha féli átlátszó vagy átlátszó napelemtáblákat választunk. Ez a megoldás a télikertek esetében is járható út, hiszen elegendő napfény jut be a beépített teraszra vagy a télikertbe, emellett áramot is termelhetünk.

Keret nélküli, félig átlátszó napelem teraszra

Az átlátszónak mondott napelemekről meg kell említenünk, hogy valójában csak félig átlátszóak, így a terasz árnyékolásában is szerepük lehet. A keret nélküli megoldásnak köszönhetően szinte tetszőleges méretű és formájú felületen elhelyezhetjük. Ez megoldhatóvá teszi a naperem teraszra építését.

A rendszer szendvicspanelekből áll: két réteg, megerősített biztonságiüveg-lemez között található egy réteg áramtermelő cella.

Modern dizájn és energia: üveg napelem

A félig átlátszó, keret nélküli napelem panelek nem csak funkcionálnak, hanem szerepük lehet a beépített terasz megjelenésének kialakításában is. Mivel ezek a napelemek lényegében a triplex üvegek módosított változatai, ezért bárhová beszerelhetőek, ahol a tervezés során ez az üvegtípus került.

Elmondható emellett, hogy rendkívül modern megjelenést kölcsönöz minden épületrésznek, ahová beépítésre kerül, emellett kihangsúlyozza a tulajdonos környezettudatosságát is.

A félig áttetsző napelem felhasználható az alábbi helyeken:

  • télikertek,
  • teraszok és balkonok,
  • kerti medencék és pavilonok,
  • kocsibeállók kialakításánál.

A felhasználási helytől és módtól függően variálható a panelek áttetszősége. A napelemcellák sűrűségétől függően 10 és 40% közötti átláthatóság érhető el.

Előnyök és hátrányok a télikertben

A keret nélküli, átlátszó napelemekkel fedett vagy borított télikertek esetében egyértelmű előny, hogy pénzt takaríthatunk meg, illetve pénzt kereshetünk a megtermelt árammal. Előnyös, hogy a szükséges árnyékolás is megoldható ezekkel a panelekkel. Hátrány ugyanakkor, hogy nem érhetünk el teljes átlátszóságot, így azokban az esetekben, amikor a megrendelő kifejezett kívánsága, hogy a beépített teraszról minden irányban zavartalan legyen a kilátás, nem használható ez a megoldás.

Olvass tovább

Teraszhűtés és párahűtés

Elviselhetőbb nyár a teraszon

Terasz hűtésA teraszhűtés célja, hogy kellemes légkört teremtsünk otthonunkban, a télikertben vagy a kávézó teraszán. A hőmérséklet csökkentésének egyik elterjedt módja a nyári melegben a párahűtés alkalmazása. A beépített teraszok esetében, a télen előnyös üvegfelületek révén, nyáron túlmelegedéssel kell számolnunk, ezért kell gondoskodnunk a klimatizálásról és árnyékolásról.

A párahűtés működése

A párahűtő berendezés lelke a páraképző fúvóka. A fúvókákat a terasz, balkon vagy télikert kerületén telepítik a szakemberek. A magasnyomású víz az apró fúvókaréseken keresztüláramolva 10 mikronnál kisebb vízcseppekre oszlik, melyek a napfény hatására szinte azonnal elpárolognak, így hűtve le környezetüket.

Párahűtés alkalmazása

A párahűtés alkalmazásának előnye, hogy a hőmérséklet csökkentése mellett a levegő páratartalmát is növeljük a segítségével. A berendezés képes akár 6-15 C fokkal is csökkenteni a levegő hőmérsékletét a teraszon, ami ideális légkört biztosít a baráti beszélgetésekhez.

Rendkívül széles körű lehet a párahűtés alkalmazása, különösen például Budapesten. A forró nyári napsütésben a kávézó terasza csábítóbbnak tűnhet, ha párafüggöny lengi be a kaspókban pihenő virágokat, zöld növényeket.

Összefoglalva a párahűtés alkalmazható:

  • otthonunkban a teraszon,
  • télikertben,
  • kávézók, vendéglők teraszán,
  • kertben, tereken és parkban.

A párahűtés előnyei a teraszon:

  • Légkondicionáló berendezés nélkül csökkenthetjük a levegő hőmérsékletét.
  • Beállíthatjuk a szükséges páratartalom mértékét.
  • Védelmet nyújthat a bogarak és por ellen.
  • Olcsón üzemeltethető.

Hogyan telepíthető a teraszhűtés?

A teraszhűtéshez alkalmazott párahűtés szerelését minden esetben alapos tervezés előzi meg. Akkor jó a kivitelezés, ha a pára egyben dekoráció, dizájnelem funkcióját is betölti. A tervezés során nemcsak a terasz, télikert vagy balkon méreteit és területét kell figyelembe venni, hanem a tájolását is, hiszen ettől függ a napos órák száma, tehát a hőmérséklet napi alakulása.

A párahűtés berendezésének telepítése általában az ablakkeret felső részéhez közel történik, ide kell vezetni a csőrendszert. A helyes tervezés és kivitelezés a garanciája, hogy hosszú éveken keresztül használhassuk a berendezést.

Fontos megemlíteni, hogy a teraszra telepített rendszert minden ősszel téliesíteni kell, tavasszal pedig átnézni, szükség esetén tisztítani és karbantartani.

Olvass tovább

Terasz beépítése téglával

Terasz építése és átalakítása télikertté

Terasz beépítése téglával
Téglából épített terasz

A kényelmes, téglából épített terasz kellemes pihenőhely nyáron, ahol elfogyaszthatunk egy csésze kávét vagy teát. Kellemes közösségi tér, ahol összeülhet a család vagy a barátok egy kellemes beszélgetésre. A nyári meleg ellen védekezhetünk a pergolára futtatott növényekkel vagy létesíthetünk árnyékolást is. Ha a téglafalakat kombináljuk műanyag nyílászárókkal, akkor egy kellemes télikertet is kialakíthatunk, ahol egész évben vidám az élet.

Miért érdemes téglával beépíteni a teraszt?

A téglából készült terasz előnye, hogy strapabíró. A téglaalap ellenáll a talajvíznek és az időjárás viszontagságainak is. Ha úgy döntünk a későbbiek folyamán, hogy a teraszt beépítjük és télikertté alakítjuk, számtalan lehetőség közül választhatunk a padlót illetően:

  • hagyhatjuk a rusztikus hatású téglapadlót – ez akkor jó megoldás, ha elsősorban baráti összejövetelekre, tárolásra használjuk a teraszt, a tél során pedig nem tervezzük a fűtését.
  • hidegburkolattal borítjuk – remek megoldás, ha növényházzá akarjuk alakítani teraszunkat. A csempeburkolat könnyen tisztítható, nem kell félnünk a nedvesség hatásaitól.
  • melegpadló burkolat – ha úgy döntünk, hogy melegpadlós burkolattal borítjuk teraszunkat, téglafallal és műanyag ajtóval, ablakokkal látjuk el, akkor egy egész évben használható, teljes értékű szobát is kaphatunk.

Terasz építése

A terasz építésének első lépése a megfelelő hely kiválasztása, ehhez érdemes szakember segítségét kérni. Az alap kialakításához használhatunk követ, betont vagy téglát. A terasztető egyik oldalát a házfal tartja majd, míg a másik oldalon oszlopokat kell építenünk. A tartóoszlopokat téglából építjük, számuk a megrendelő kívánsága szerint alakítható:

  • egy oszlop: háromszög alakú terasz, télikert kialakítása.
  • két oszlop: négyszög alapú, hagyományos szobaszerű télikert kialakítása.
  • három vagy több téglaoszlop: bonyolult geometriájú, különleges terasz vagy télikert kialakításához.

Télikert kialakítása

Az elkészült teraszt bármikor télikertté alakíthatjuk, beépíthetjük. Ehhez arra van szükség, hogy az oldalait nagy méretű műanyag ablakokkal határoljuk el a külvilágtól. Az igazán szép megoldás, ha a házfalon kívül minden létesített falat üveggel borítunk, de kívánság szerint az egyik fal épülhet téglából is. Ilyenkor a dekoratív téglát ajánlják a szakemberek.

Ha úgy dönt, hogy teraszt szeretne építeni vagy egy minden igényt kielégítő télikertet kialakítani, forduljon szakemberhez, aki ötleteivel segíthet a végső formák kiválasztását és az optimális méretek megválasztását.

Az új terasz építhető téglából és beépíthető is ebből az elterjedt és jó áron megvásárolható  építőanyagból. Előnye, hogy télen – nyáron kellemesen használható télikert kialakítására is kiválóan alkalmas.

Télikert belső burkolatai

Kő burkolat terasz

A beépített terasz vakolása és padlóburkolata

Csempe terasz télikert
Csempeburkolat a beépített teraszon.

A télikertépítéskor, terasz beépítéskor a homlokzat legnagyobb részét műanyag nyílászáró konstrukciókból alakítják ki a szakemberek. A belső teret az üvegfelületek határozzák meg, de a falfelületek és a padló megfelelő burkolatának kialakítása is nagy szakértelmet igényel. Előre bocsátandó, hogy a burkolatok kiválasztásakor nem csak a praktikusságot, hanem a megrendelő igényeit és ízlését is figyelembe lehet venni. A természetes hangulatot kedvelők számára a fa lambéria jó megoldás lehet, azonban a párás levegőjű növénykertekben nem előnyös ez a burkolattípus.

Vakolás a télikertben

A teraszbeépítéskor kialakított télikertben belső fallá kell alakítani a korábban homlokzatként funkcionáló teraszrész, ilyenkor érdemes a vakolatot is lecserélni. A vakolás, a vakolat anyaga a habarcs. A télikertek vakolatának kialakításakor érdemes a hőszigetelési tényezőket is megvizsgálni, ennek fényében az alábbi habarcsokat használhatjuk fel a burkolat elkészítéséhez:

  • hőszigetelő habarcs
  • mészhabarcs
  • kőporos habarcs
  • gipszhabarcs.

A beépített teraszon a vakolat felvitelét minden esetben kőműves szakember végzi. Saját kezűleg fölösleges ezzel kísérletezni, hiszen a nagyobb felületek egyenletes és egyenes burkolását csak hosszú gyakorlással lehet elsajátítani.

Kő burkolat terasz
Kőburkolatú fal a beépített teraszon.

Belső burkolatok

A vakolatnál változatosabb falfelületeket is kialakíthatunk. A vakolaton kívül a falak és mennyezet burkolataként az alábbi anyagokat használhatjuk:

  • természetes fa (lap, lemez, léc, deszka, palló, lambéria)
  • fahelyettesítő lemezek (pozdorja, furnér-, laminált lemez)
  • gipsz, gipszkarton
  • fém
  • műanyag (lemez, idom, lambéria)
  • kerámia (mintás, nyers vagy mázas)
  • üveg (lap, idom)
  • természetes kő.

Télikertek kialakításakor a falburkolat kiválasztása attól is függ, hogy milyen funkciót szánunk az új helyiségnek. A lakószobák falburkolata készülhet a meleg hatást kölcsönző fából, esetleg műanyagból, gipszből vagy hagyományos habarcs vakolatból. Virágok teleltetésére is használt növénykertek esetében a kő, csempe vagy műanyag lambériaburkolat a praktikus.

A mennyezet kialakítható műanyag ablakokból, ha hagyományos tetőszerkezet mennyezetét kell burkolni, akkor fát, műanyag lambériát vagy habarcsot alkalmazhatunk.

Padlóburkolat a teraszon

A beépített teraszon a hidegpadló burkolatok lehetnek praktikusak:

  • PVC-burkolat
  • kerámiaburkolat
  • cementpadló.

Melegpadló burkolatokat a beépített teraszon vagy a télikertben akkor alkalmazunk, ha a helyiséget lakószobaként, társalgóként is szeretnénk használni. Ezeket a burkolatokat óvni kell a nedvességtő és a párától. A télikertben leggyakrabban alkalmazott melegpadló burkolattípusok:

  • parketta
  • hajópadló
  • szőnyegpadló
  • laminált padló.

A parketták anyaga lehet:

  • tölgy, gőzölt bükk,
  • kőris, akác,
  • cserfa.

A teraszok és télikertek belső burkolatainak kiválasztásakor a leendő berendezéseket (színüket, stílusukat) és a telepítendő növényeket is érdemes figyelembe venni, hogy kellemes összhatást érjünk el és egy igazán üdítő és pihentető zöldövezettel gazdagodjon otthonunk.

Olvass tovább

Beton a télikertépítésnél

Betonterasz a télikertépítéshez

Kőműves munkák alapanyaga

Betonból öntött terasz.
Beton terasz a télikert alapja.

A télikertépítésnél a legnagyobb felületek üvegből és műanyagból készülnek, de jelentős szerep jut a kőművesmunkáknak is. A terasz alapja sokféle módon és módszerrel elkészíthető, az egyik ilyen a betonozás, emellett a terasz tetőszerkezetét tartó oszlopok is készülhetnek betonból, ezért ez az egyik legfontosabb alapanyag.

Mi a beton?

A betonnem más, mint adalékanyagok, kötőanyagok és víz – esetenként különféle adalékszerek – megfelelő keverékéből előállított, mesterséges építőanyag. Jellegzetessége, hogy készítéskor lágy, könnyen alakítható, képlékeny, majd bizonyos idő múlva a kötőanyag és a víz vegyi reakciója következtében megköt és fokozatosan megszilárdulva kőszerűvé válik. A beton alkotórészei közé soroljuk a hézagokat, pórusokat kitöltő levegőt is.

A betont három állapotában szokták jellemezni a szakemberek:

  • betonkeverék, a bedolgozáshoz már megfelelően előkészített, megkevert beton, amelyen a kötés jelei nem mutatkoznak
  • friss beton, a bedolgozott betonkeverék, amelyen a kötés jelei ugyancsak nem mutatkoznak
  • megszilárdult beton, amelyen általában a beton szilárdulási folyamatának 28 napos korát értjük.

A terasz építéshez szükséges beton alkotóanyagai

A télikertépítés során a felhasznált betont készen is vásárolhatjuk, de általában a helyszínen keverik be a szakemberek a szükséges alkotóanyagokból.

Cement

A beton-vasbeton szerkezetek betonjának elkészítéséhez portlandcementet, kohósalak- és pernye-portlandcementet, kis hőfejlesztésű portlandcementet, fehér és színes portlandcementet szabad használni.

Mags terasz betonból
Magasított betonterasz

Adalékanyagok

A cement elvben önmagában is használható volna a terasz elkészítéséhez vagy a télikert oszlopainak beöntéséhez, azonban rendkívül drága volna csak ebből készíteni a betont, ezért különböző adalékanyagokat használnak. Az épületszerkezetek betonjának adalékanyagául általában folyamból vagy bányából kitermelt, természetes állapotú, többségében kvarc-, kvarcitszemcsékből álló, laza, üledékes kőzethalmokat használunk fel.

Technológiai szempontból az építés során az alábbi adalékanyagokat használjuk:

  • homok
  • kavics
  • homokos kavics.

A betonok csoportosítása és megnevezése

A télikert építés helyszínének kiválasztását követően a szakemberek megállapítják, hogy milyen építőanyagok felhasználásával készülhet el az építmény. A statikai szempontok figyelembevételével választják ki a megfelelő betontípust is.

A betonok típusai:

  • az adalékanyag fajtájától függően: kavics-, zúzottkő-, salak-, perlit-, stb. beton
  • az adalékanyag szemmegoszlása alapján: egyszemcsés, folytonos és lépcsős szemmegoszlású beton
  • a felhasznált cement fajtája szerint: cement-, bauxit-, transzcement-, stb. beton
  • az előállítás módjától függően: döngölt, csömöszölt, öntött, vibrált, stb. beton
  • a szerkezeti rendeltetése szerint: alap-, aljzat-, szerelő-, védő-, szerkezeti beton.

A Budapesten épített télikertek létesítésénél az építőipai folyamatokban jártas szakemberek választják ki, készítik el vagy rendelik meg a megfelelő típusú és minőségű betont. A beton öntését szakképzett kőművesek végzik, a száradást követően történik a műanyag nyílászárók szerelése, az ablak és ajtókonstrukciók, illetve a tetőzet elkészítése.

Olvass tovább

A télikert fűtése

Üvegház fűtés
Egy tökéletes fűtési megoldás az üvegházban.

Fűtési rendszerek a beépített teraszon

A télikertépítés vagy teraszbeépítés egyik fő célja, hogy télen és nyáron egyaránt használható helyiséget kapjunk, kibővítsük otthonunkat. Teljesen mindegy, hogy lakószobaként vagy virágoskertként szeretnénk használni a beüvegezett szobát, a fűtési rendszer jóvoltából válhat teljes értékűvé a helyiség. A télikertet vagy beépített teraszt az alábbi módon fűthetjük:

  • Központi fűtéssel
  • Elektromos fűtőberendezésekkel
  • Melegpadlós fűtéssel.

A családi házak esetében a teljes értékű fűtési megoldások beszerelése a leghatékonyabb és legtakarékosabb. A központi fűtés bevezetése ideális és kézenfekvő megoldás a télikert esetében is. A fűtőcsöveket a padlóba süllyesztve, néhány radiátor felszerelésével a ház központi kazánjáról fűthető a télikert, ami optimális megoldás. A megoldás előnye, hogy nincs szükség kiegészítő berendezések vásárlására, szerelésére és az egész házban egyenletesen oszlik el a hőmérséklet.

Elektromos fűtőberendezések

Bizonyos esetekben a beépített teraszon, de leginkább a háztól távolabb épített télikertben az elektromos, egyéni fűtőberendezések beépítése a hatékony megoldás. Az üvegezett helyiségek elektromos fűtési megoldásai közül az úgynevezett “Split klíma” lehet hatékony. Ennek előnye, hogy a meleg levegő befújásával gyorsan felmelegíthető a beépített terasz, a nyári melegben pedig lehűti a helyiséget a klímaberendezés. A rendszer hátránya, hogy -5 fok alatt nem használható, bizonyos körülmények között pedig nem gazdaságos.

A klímaberendezés előnyös tulajdonságai:

  • Képes lehűteni a télikertet a nyári melegben 15 C fokig
  • Maximum 30 C fokig képes felmelegíteni a helyiséget
  • Szárító funkció
  • Automatikus klíma kontroll
  • Szellőztető funkció
  • Irányítható a levegőáramlás iránya
  • Rendelkezik időzítő funkcióval.
Télikerti fűtés.
Fűtési megoldások a télikertben.

Melegpadló a télikertben

A hagyományos fűtési rendszerek a konvekció, hőáramlás elvén működnek. A fűtőtestek a falak mentén helyezkednek el, itt a levegő felmelegszik és felemelkedik, majd lehűlés közben leereszkedik és a fűtőtest felé kezd áramlani. A konvekciós rendszerrel fűtött télikertben és beépített teraszon a padló közelében a levegő hűvösebb, a plafon környékén pedig jóval melegebb. Az egyenletesen kellemes hőmérséklet biztosítására a padlófűtés a legjobb megoldás. A padlóba rejtett, alacsony hőmérsékletű fűtőcsövek egyenletes hőmérsékletet biztosítanak a helyiségben.

A melegpadlós fűtés teljes értékű fűtőrendszer, ezért alkalmazható alapvető fűtésként is.

Kiegészítő fűtőberendezések, esetleg klímatechnika alkalmazásával a melegpadlós fűtés minden hátránya kiküszöbölhető.

Padlófűtés a télikertben
Elektromos padlófűtés beépítése.

A padlófűtés a télikertben kiépíthető elektromos kábelek segítségével és vízcsöves fűtés felhasználásával is.

A télikertben elhelyezhető fűtési rendszerek közül az elektromos padlófűtés a legigénytelenebb megoldás. A betonaljzatba helyezett fűtőkábeleket nem szükséges karbantartani, nincs mozgó alkatrész, a jelenleg alkalmazott technológiák mellett 50 évig használható a lefektetett rendszer.

A télikertben vagy beépített teraszon nem kötelező a fűtési rendszer kiépítése, hiszen az elkészült helyiség önmagában is komoly energiamegtakarítást és hőszigetelést jelent. A felfűtött helyiség azonban kellemes környezet lehet a hétköznapi használatra és növényeink számára is ideális telelőhely.

Olvass tovább

Tető építés, szerkezet, típusok

Beépített terasz tető.
Hagyományos és kombinált üvegtető a beépített teraszon.

A télikert tetőszerkezetéről általában

A tető vagy fedél az épületet felülről határoló és lezáró szerkezet. Az elnevezés magában foglalja a héjazatot, annak aljzatát, és ezek terhét hordó valamennyi szerkezeti részt, amelyek azért épülnek, hogy a falakkal határolt tereket elszigeteljék a külső környezettől, az épületet, a teraszt vagy a télikertet megvédjék az időjárási és egyéb káros hatásoktól, és nem utolsó sorban elősegítsék a csapadék minél egyszerűbb, gyorsabb és megbízhatóbb levezetését. Az esővíz elvezetés szükségessé teszi, hogy a tető felületeit lejtősen képezzük ki.

A lejtés, pontosabban a hajlásszög nagyságától függően lehet: lapostető, magastető és meredek tető.

A télikertépítés során alkalmazhatunk átlátszó üvegtetőt is, ennek építési szabályai a hagyományos tetőhöz képest abban is különbözik, hogy a hőszigetelést az üvegbetétek biztosítják.

Európában a magas- és meredek tetők építése tekinthető hagyományosnak, mivel az éghajlati viszonyok ezt teszik célszerűvé. A lapos tető kialakítása rendkívüli körültekintést és gondos tervezést és építést igényel, de még ebben az esetben is számítani kell az csapadékvíz szivárgására.

Egyhéjú és kéthéjú tetők

Tetőszerkezet szigetelés.
Tetőszerkezet és szigetelésének kialakítása.

A télikert épületfizikai szempontjai szerint beszélhetünk egyhéjú és kéthéjú tetőről.

A meleg, vagyis egyhéjú tetőnél a fűtött helyiséget csak egy – de több rétegből álló – héj választja el a külső levegőtől. Ilyenek a búvótér nélküli lapos tetők illetve a padlás nélküli magas és meredek tetők.

A hideg, vagyis kéthéjú tetőknél a fűtött teret a külső levegőtől két héj és a közöttük lévő átszellőzött légtér választja el. Általában az alsó héj a hőszigetelést nyújtó zárófödém, a felső héj a tetőfedés, a közöttük levő légtér pedig a padlás vagy búvótér, melybe a tetőablakon, szellőzőablakon friss levegő áramlik.

Olvass tovább

Műanyag ajtó és ablak gyártása

Terasz télikert.
Terasz télikert. Műanyag ablak
Teraszbeépítéssel épített télikert.

Üvegezett műanyag konstrukciók a télikertben

A műanyag ablak- és ajtókonstrukciók beépítésével készülő télikert, vagy ezek segítségével készített teraszbeépítés egyedi hozzáállást és megközelítést igényel, hiszen a kiváló minőség biztosítja a hosszú élettartamot. A télikertépítő szakemberek kiválasztásakor olyan céget kell megbízni, amely nemcsak a beépítés, beüvegezés szolgáltatását nyújtja magas fokon, hanem a télikert gyártását is magas technológiai színvonalon végzi.

Műanyag ajtók és ablakok gyártása

A télikert konstrukciója különböző nyílászárókból áll össze. A terasz beépítését és beüvegezését megelőzi a műanyag konstrukció legyártása, melynek több fázisa van:

  • a műanyag profil legyártása
  • az ablak- és ajtóprofilok méretre vágása
  • merevítővas behelyezése
  • hegesztés
  • sorja eltávolítása
  • ajtó és ablak vasalatának rögzítése
  • üvegbetét behelyezése, rögzítése.
Műanyag ablak gyártás
Műanyag ablak keresztmetszete.

A műanyag ablakprofil legyártása: ajtó és ablakprofilok fröccsöntése

A műanyag ablakok és ajtók gyártása a profilok legyártásával, fröccsöntésével kezdődik. A télikertgyártó cégek többsége előre gyártva vásárolja a műanyag alapanyagot, és utólag fóliával vonja be, színezi. A színes ajtók és ablakok gyártásához a fröccsöntési eljárás során a műanyag granulátumba kell keverni a festékanyagot, így tartósabb lesz a színezés.

A műanyag profilok méretre vágása

A télikertépítésnél rendkívül fontos, hogy pontosan elkészített ajtókat és ablakokat építsenek be a szakemberek. A pontos méret szerinti gyártás egyik legfontosabb kritériuma a pontos és precíz vágás. A műanyag ajtók és ablakok számára a profilokat pontos szögben és méreteben kell levágni ahhoz, hogy minőségi eredményt kapjunk.

Nyílászárók merevítése

A műanyag ablakok remek tulajdonságokkal rendelkeznek, azonban a nyomóerők hatására összeroppannak, ezért fém merevítést helyeznek a szakemberek a gyártás során az ablakok és ajtók műanyag kamráiba. A fém merevítésnek köszönhetően szinte bármilyen formájú és méretű télikert gyártható.

Ablakprofilok hegesztése

A következő lépés az előzőhöz hasonlóan rendkívül fontos a pontos végeredmény szempontjából. A műanyag ablakok elkészítéséhez a profilokat a megfelelő szögben összehegesztik. A megolvasztott darabokat a megfelelő módon kell összepréselni, ami nagy körültekintést igényel. Ha nem a megfelelő erősséggel kapcsolódnak össze a profildarabok, gyenge kötés alakul ki, ha túlzottan összepréselik a gyártmányokat, az ablak végső mérete módosul, ami a télikert építésénél jelent majd problémát.

Műanyag profil. Ajtó gyártás
Műanyag ajtó- ablak profil megmunkálása.

Sorjázás

A műanyag ajtók és ablakok gyártásánál külön munkafolyamat a sorjázás, mely a precíz termék elengedhetetlen követelménye. A teraszbeépítéshez csak olyan, kiváló minőségű nyílászárókat használnak fel, melyek tökéletesen sima és kifogástalan kerettel rendelkeznek.

Vasalat rögzítése

A legtöbb megrendelő azt szeretné, hogy nyáron a télikert üvegfelületének legnagyobb része nyitható, eltávolítható legyen. Az ajtók és ablakok nyitásához, zárásához a megfelelő vasalat felhelyezése szükséges. A precízen legyártott és rögzített vasalaton múlik, hogy milyen hosszú ideig használhatja kényelmesen és biztonságosan az üvegezett teraszt.

Üvegbetét beszerelése, üvegezés

A télikertgyártás utolsó mozzanata az üvegbetétek beépítése. Az üvegbetét alkotja a teljes télikert konstrukciónak a több mint 80 százalékát, ezért rendkívül fontos, hogy csak kiváló minőséget vásároljunk. Az üvegbetét típusa határozza meg a télikert hőszigetelésének és hangszigetelésének mértékét is. A szakszerűen legyártott műanyag ajtók és ablakok üvegbetétjeit rögzítő gumitömítés több évtizeden keresztül is megbízhatóan szolgálja a megrendelőt.

Olvass tovább

A télikert üveg konstrukciója

Üvegezés és beépítés, terasz.
Üvegezés és beépítés, terasz.
Fontos a nagy üvegfelületek megfelelő szigetelése.

Teraszbeépítés és beüvegezés

A télikert lényegében egy beüvegezett műanyag konstrukció, a falak és jó esetben a tető felületének üveg része a 100%-hoz közelít. Mivel lényegében a falat és a tetőt helyettesítjük üveggel, ezért annak funkcióit is átveszi. A télikertben beépített üveg a következő követelményeknek felel meg: a lehető legtöbb fényt átereszti, hőszigetelő tulajdonságú, biztonságos és hermetikusan zár.

A terasz beüvegezéséhez használt üvegbetét kiválasztásakor a télikert funkcióját kell figyelembe venni. A hőszigetelési tulajdonság megválasztásakor fontos eldönteni, hogy a télikertet szezonálisan vagy egész évben kívánjuk használni, egyes esetekben érdemes a solár üveg beépítése mellett dönteni. Az üvegtető szerkezetéhez használt üvegbetétek kiválasztásakor a biztonság az első szempont, melyet figyelembe kell venni, minden egyéb tulajdonság csak ezután következik.

Üveg betét. Télikertgyártás
Kizárólag a legjobb minőségű üveg kerül beépítésre.

Az új szoba építése során használt üveg felületek a természetes fény beengedése mellett a külső hatásoktól is védik a helyiséget. Az üvegkonstrukció öt funkciót lát el a télikertben: télen hőszigetelő, nyáron hőszigetelő, hangszigetelő, betörésvédelmi és esztétikai funkciókat. Ahhoz, hogy ezeknek a funkcióknak és kritériumoknak az alapanyagok megfeleljenek, több üvegbetét típust fejlesztettek ki a szakemberek: energiatakarékos, napvédő, laminált, megerősített, anyagában színezett és díszített. A megfelelő minőségű és tulajdonságú üvegbetét kiválasztásakor egyszerű lenne azt mondani, hogy minden, az előzőekben leírt tulajdonsággal rendelkezzen, ám ezek a gyártási megoldások megdrágítják az üvegkonstrukció árát.

Kiegészítő védelem

Egyes esetekben a télikertgyártás során már elkészült és beépített üvegbetéteket elláthatjuk kiegészítő védelemmel utólag is. A solár üveg esetében az árnyék és hővédelmet a gyártás során építik be, az elkészült üveget speciális fóliával húzhatják be a szakemberek. Az utólag felhelyezett fólia megerősíti az üveget, biztonságossá teszi törés esetén is, árnyékvédelmet is biztosíthat a matt fólia, emellett díszíthetjük is ilyen módon a teraszbeépítést. A jól megválasztott, utólag felhelyezett fóliával a hőszigetelés is megoldható. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyártás során beépített hő-, zaj- és árnyékvédelem minden esetben hatásosabb, megbízhatóbb és hosszabb élettartamú, mint az utólag végzett „javítás”.

Olvass tovább

Hogyan építsünk télikertet?

Télikert és beépített terasz.
Üvegtetős beépített terasz.

A teraszbeépítés folyamatának lépései

Teraszbeépítéssel egy fantasztikus új helyiséget, egy plusz szobát nyerhetünk, mely otthonunk energiatakarékosságát is javítja. A télikert felhasználásának csak a fantázia szab határt, hiszen számtalan módon berendezhetjük azt. A legfontosabb lépés a megfelelő szakemberek kiválasztása, akik megbízhatóan és szakszerűen készítik el a szükséges konstrukciókat.

Teraszbeépítéssel készített télikert

Ha saját télikertet szeretnél Budapesten kertes házban vagy lakásodban, a legegyszerűbb megoldás a terasz beépítése, beüvegezése lehet. A ház átalakítására kiszemelt részének megvizsgálását követően dönthetünk a megfelelő építési technológia kiválasztásáról. A teraszbeépítéshez kiváló minőségű műanyag konstrukciók állnak rendelkezésre, melyek segítségével szinte bármilyen forma kialakítható, az üvegbetét típusától függően pedig a rendszer hőszigetelése is szabályozható.

A télikert tervezése

A télikerttervezés első lépéseként el kel dönteni, hogy milyen típusú, stílusú télikertet szeretnénk létrehozni:

Olvass tovább